O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek

Okładka książki O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek Asia Olejarczyk
Okładka książki O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek
Asia Olejarczyk Wydawnictwo: Dreams literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Dreams
2016-08-01
2016-08-01
48 min.

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
Współczesny świat stawia pewne znane od lat fakty pod znakiem zapytania. Są ludzie, którzy próbują zamienić społeczeństwo w twór o nowoczesnej formie. Nowe teorie, inne praktyki, musimy iść z postępem, bo kto tego nie robi - stoi, czyli właściwie się cofa. Czy aby na pewno? Czy my naprawdę potrzebujemy tych wszystkich "nowości" cywilizacji XXI w.? Ja osobiście nie potrzebuję. Dlatego książeczkę "O dziewczynkach i chłopcach" przyjmuję z niemałą ulgą i radością, że nie tylko ja "stoję w miejscu", a mogę przedstawić dzieciom taką publikację bez żadnych obaw i indywidualnej cenzury.
Od razu zaznaczmy, że treść adresowana jest do rodziców bardziej konserwatywnych w poglądach, czyli takich, dla których podstawą rodziny jest mężczyzna i kobieta. Tutaj nie znajdziecie innych przykładów i nie ma co szukać sugestii na temat innych ewentualności, jakie obecnie proponują zachodnie, postępowe publikacje.

Rozdziały: "o dzieciach i dorosłych", "o czułości", "o nagości i intymności", "skąd się biorą dzieci?". W każdym z nich, wyraźnie zaznaczona odrębność płci, zarówno ta widziana zewnętrznie, jak i przejawiająca się w osobowości. O różnicach napisano ze smakiem i w odpowiedni dla dzieci sposób.

Ilustracje w barwny i przejrzysty sposób przedstawiają nam świat małych i dużych, dziewczynek i chłopców.
Znajdziemy również wątki bardzo ważnych problemów, jakie należy omawiać z dziećmi. Kiedy mowa o okazywaniu sobie czułości, mamy wiele przykładów na to, jak przytulanie, całusy, czy głaskanie są czymś całkowicie naturalnym w rodzinie i wśród najbliższych. Nie zapomniano jednak o tym, że dzieci mają prawo stanowczo i bez jakichkolwiek skrupułów, odmówić okazywania uczuć, czy zezwalania na dotyk ludziom im nieznanym. Wyraźnie przedstawiona sytuacja na zdjęciu, dodatkowo wyjaśnia wszystko dziecku.
Nagość i intymność jest tematem, o którym nie zawsze rodzice rozmawiają z dziećmi. Tutaj z pomocą przychodzi rozdział, w którym w jak najbardziej odpowiedni sposób opisano i zobrazowano najważniejsze zasady zachowań.
Zabawnie ujęta różnica w ubiorze i wyglądzie, pozwala na porównanie i wytłumaczenie dziecku, że na przykład pani w spodniach i z krótkimi włosami nie zamienia się w mężczyznę, choć może się z nim kojarzyć, a i mężczyzna o długich włosach i szkockiej spódnicy, wcale nie jest kobietą, chociaż jego wygląd mógłby kogoś zmylić.

Książka przeznaczona dla najmłodszych, pomoże jednak bardzo i ich rodzicom w odpowiedziach na trudniejsze pytania, zadawane przez maluchy. Starsze dzieci z łatwością samodzielnie zapoznają się z tekstem, zwłaszcza, że jego układ sprzyja początkującym czytelnikom i z pewnością zaciekawi. Odpowiedzi, jakie znajdą w tej książeczce są na tyle nieskomplikowane, że prawdopodobnie z większością tekstu poradzą sobie same.
Wydanie w twardej oprawie, sprzyja wielokrotnemu używaniu książeczki. Warto zatem zainwestować, bo przyda się kolejnym pokoleniom. :)

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Powiem Wam, że nigdy nie interesowałam się tego typu książkami. Jestem zdania, że kiedy przyjdzie odpowiedni czas i dziecko zacznie dopytywać to trzeba mu powiedzieć prawdę w odpowiedni do jego wieku sposób :) Wiadomo, że 4 czy 5 letniemu dziecku nie zaczniemy tłumaczyć dosłownie i dokładnie co to są narządy płciowe i do czego służą, albo co się robi, aby być w ciąży i jak się rodzi dziecko, ale swoimi słowami, w zrozumiały i delikatny sposób można to wytłumaczyć.

Nie pamiętam dokładnie jak to było w przypadku mojego starszaka. Nie było chyba takiej sytuacji kiedy podszedł i zapytał "skąd się biorą dzieci?". Nie powiem Wam jak to się stało, że się tego wszystkiego dowiedział. Pamiętam, że już bardzo dawno temu rozmawialiśmy, o tym, że chłopcy i dziewczynki mają w majteczkach coś innego, ale obie te rzeczy służą do siusiania.

Jednak na temat ciąży i rodzenia dzieci dokładniej rozmawialiśmy chyba dopiero kiedy chodziłam w ciąży z Dominikiem. I nawet wtedy kiedy Nikodem miał już ponad 6 lat jeszcze nie zdradzaliśmy mu zbyt wielu szczegółów. Teraz ma 8 i jeszcze trochę poczekamy z opisem anatomii kobiety i mężczyzny. To co powinien wiedzieć w swoim wieku na pewno wie ;)

Nie zastanawiałam się nigdy czy byłoby mi łatwiej gdybym miała do pomocy taką książkę, jaką dzisiaj Wam tutaj prezentuje. Chyba dlatego się nie zastanawiała, bo nie miałam żadnych trudności związanych z takimi tematami. Nikodem nie był w tej kwestii dociekliwy. Może gdyby był to o wiele wiele prędzej zaopatrzyłabym się w taką pomoc ;)

Jednak czasy się zmieniają, dzieciaki coraz szybciej zaczynają wszystko rozumieć i naprawdę nie zdziwię się jeśli mój młodszy syn będzie przeciwieństwem starszego brata również w temacie dociekliwości. Nie da się ukryć, że już w wielu rzeczach się różnią więc nie było na co czekać, czas się przygotować zawczasu :)

Tak się rozpisałam o tych intymnych sprawach, a przecież ta książka nie jest wyłącznie o tym. Zresztą najwyższa pora opowiedzieć Wam o niej nieco dokładniej. W środku znajdziemy podział na pięć rozdziałów. Pierwszy z nich to "O dzieciach i dorosłych". Tutaj dziecko dowie się, że ludzie bardzo się od siebie różnią. Na przykład tego, że każdy ma inne włosy, kolor skóry, że dziewczynki stają się kobietami, a chłopcy mężczyznami, a także tego, że niektóre panie mogą nosić krótkie włosy, a niektórzy panowie długie... Rozdział drugi to "O dziewczynkach i chłopcach" czyli opis tego, że zarówno chłopiec jak i dziewczynka mogą mieć przeróżne zainteresowania, ale mogą się też interesować tym samym.

Kolejny rozdział to "O czułości" czyli o tym jak rodzice, rodzeństwo i dziadkowie mogą przytulać i dawać buziaki, ale za to obcy ludzie już nie. Jest także o tym jak dorośli okazują sobie czułość i miłość przytulając się i całując. Następny rozdział jest "O nagości i intymności" czyli kilka słów o tym, że intymne części ciała różnią się u chłopców i dziewczynek oraz, że nikt nie może dziecka zmusić, aby je pokazywał. Dorośli także zakrywają swoje te części ciała ponieważ intymność jest bardzo ważna.

Piąty rozdział to "Skąd się biorą dzieci". Tutaj maluch dowie się tylko mamusie mogą być w ciąży, a tatusiowie nie. Jest porównanie dzidziusia w brzuchu mamy do kiełkującego kwiatka. Jest także krótka informacja o tym, że aby zasadzić to ziarenko niezbędny jest tatuś, który okazuje mamusi dużo czułości i intymności. Na koniec jest też kilka słów o ciąży czyli praktycznie tylko to, że trwa ona 9 miesięcy i aby urodzić mamusia musi zazwyczaj pojechać do szpitala...

Jak widzicie nie ma tutaj żadnych konkretów. Jest kilka ważnych informacji zapisanych w łagodny, łatwy do zrozumienia przez dziecko sposób. Niby tematy takie poważne, a z taką książką wszystko może stać się łatwiejsze ;) Chwyciłam po nią, bo pomyślałam sobie, że kiedy mój młodszy synek zacznie pytać to będę miała idealną lekturę dla niego. Ale był też drugi powód. Może mniej istotny choć sądzę, że w książkach dla dzieci także odgrywa jedną z ważniejszych ról ;)

Chodzi oczywiście o wygląd tej książki. Moją uwagę przyciągnęły ilustracje. Ogromnie mi się spodobały. A połączenie niedługiego, pouczającego i ciekawego tekstu z pięknymi obrazkami daje nam coś co zdecydowanie warto polecić :) Nasze dzieci nie dowiedzą się z tej książki żadnych naukowych konkretów, zamiast tego z pewnością choć odrobinę zaspokoją swoją ciekawość w temacie odmienności chłopców i dziewczynek czy też tego skąd się biorą dzieci ;)

Opowiadanie dzieciom o różnicach w płciach może być bardzo trudne, bo jak im wyjaśnić, dlaczego o jednych dzieciach mówi się chłopcy, a o innych dziewczynki. Spostrzegawczy mali odkrywcy, mogący zobaczyć nagą kolegę lub koleżankę dostrzegą różnicę, ale i tak będą miały wiele pytań. Rodzicom i opiekunom z pomocą przychodzi Asia Olejarczyk, która w książce „O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek” wyjaśnia różnice między ludźmi. Mali czytelnicy dowiadują się, że każdy z nas jest całkowicie inny i mimo tych różnic są albo dziewczynką, albo chłopcem, a gdy dorosną dziewczynki są kobietami, a chłopcy mężczyznami. Pozwala też zrozumieć, kto w rodzinie jest mężczyzną, a kto kobietą i zaznacza, że nie liczy się w takim przypadku długość włosów ani strój, ponieważ kobiety mogą mieć krótkie włosy, a mężczyźni nosić spódnice (np. tradycyjny szkocki strój). Poza płcią i wyglądem każdy z nas różni się zainteresowaniami, które nie są przypisane do płci.
Autorka porusza też bardzo ważny temat czułości. Wyjaśnia, dlaczego jest ona ważna dla każdego z nas i dlaczego dziecko ma prawo odmówić jej osobie, której nie zna.
Kolejny rozdział przybliża przedszkolakom czym jest nagość i intymność. Opowiada, jakie części ciała chłopcu i dziewczynki mają takie same i czym się różnią oraz dlaczego nie należy chodzić nago.
Ostatni rozdział przybliża dzieciom skąd biorą się dzieci i dlaczego tylko kobiety mogą być mami, a mężczyźni tatusiami. Mali czytelnicy znajdą w książce odpowiedź, jak to się dzieje, że kobieta jest w ciąży i kiedy wiadomo, że taki malec będzie chłopcem lub dziewczynkom. Odkryją również, że byli kiedyś tak mali jak kropka zrobiona pisakiem, a mimo tego już wtedy mieli swoją płeć.
Treści wzbogacono pięknymi, estetycznymi ilustracjami Moniki Urbaniak, która z jednej strony dba o prostotę, z drugiej tworzy rysunki przyciągające uwagę dzieci. Dzięki ciepłym barwom, pastelowemu, brązowemu tłu lektura jest przyjemna w odbiorze. Do tego duża czcionka, umiejętne rozmieszczenie treści sprawiają, że starsze dzieci chętnie będą czytały ją samodzielnie. Solidna kartonowa oprawa, bardzo dobre szycie oraz klejenie stron zapewniają jej trwałość.
Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Czytałyśmy wszystkie wcześniejsze książki Asi Olejarczyk i myślę, że pisarka stworzyła naprawdę świetną lekturę dla najmłodszych.. Jest to jej najlepsza publikacja dla przedszkolaków. Dziecko może czytać ją z rodzicem, a później samodzielnie cieszyć się ilustracjami i z ich wykorzystaniem przypominać sobie samodzielnie treści. Myślę, że nie bez znaczenia są tu bardzo dobrze dopracowane ilustracje Moniki Urbaniak, dzięki którym książka jest bardzo ładna. Już sama okładka pozwala domyślić się co dzieci znajdą w środku. W wielu książkach jednak kładzie się nacisk na tę część, a środek pozostawia wiele do życzenia. Tu nie. Każda strona przyciąga małych odkrywców i zachęca do powracania do lektury.
Książka Asi Olejarczyk towarzyszy nam ostatnio w czasie spacerów. Dzięki niedługim tekstom, doskonałemu współgraniu ilustracji pozwala na niedługie wytchnienie na ławce. Poza samym czytaniem bawimy się w liczenie: dzieci, owoców na drzewach, rozrzuconych w dziecięcym pokoju zabawek itd.
Polecam, ponieważ to naprawdę bardzo wartościowa lektura. Pomoże rodzicom wszystkich przedszkolaków wyjaśnić różnice między płciami, uczyć asertywności. Treści poruszające tematy intymności i narodzin są bardzo subtelne oraz dostosowane do wieku. Z jednej strony pozwala na zaspokojenie dziecięcej ciekawości, z drugiej zapewnia wprowadzenie dzieci w słownictwo, które pozwala unikać wulgarności, z trzeciej jest to książka, którą tak samo świetnie się czyta, jak i opowiada, bo jest bardzo ważne we wspólnym spontanicznym czytaniu i kształtowaniu bliskości z dzieckiem, z czwartej zachęca dziecko do samodzielnego opowiadania. Proste zdania są łatwe do zapamiętania, a ilustracje pomogą w tej trudnej sztuce ćwiczenia języka.

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.

Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Podoba mi się lekkość z jaką autorka podejmuje powyższe tematy.

więcej na:http://domowaksiegarnia.blogspot.com/

Podoba mi się lekkość z jaką autorka podejmuje powyższe...

Bardzo przystępna, sympatyczna pozycja, by na początek porozmawiać "o tych sprawach" z kilkulatkiem. Ładnie ilustrowana, zawiera niewiele tekstu, ale porusza ważne i życiowe sprawy, o które każde dziecko prędzej czy później zapyta. Polecam.

• Dzieci
  • Nuka
  • Nil - Edu
  • Dzieciowe
  • Dla dzieci i nie tylko
  • 2021 dzieci

Dodaj cytat z książki O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek