Germinal (I)

Okładka książki Germinal (I)
Emil Zola Wydawnictwo: Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 13) Seria: Arcydzieła Literatury Światowej klasyka
klasyka
2000-01-01
Franciszek Mirandola
Inne

więcej Więcej

Na książkę trafiłem dość nietypowo, bo poprzez turecki serial „Wieczna miłość”. Byłem nim tak podjarany, że musiałem się dowiedzieć jaką książkę czytał główny bohater. W ogóle powiązanie między serialem a powieścią wydają się zasługiwać na osobną pracę. Nie wiem czy było jakieś wzorowanie się, czy książka pojawiła się, bo miała na okładce górnika (co pasowałoby do głównego...

Ponad miesiąc po przeczytaniu, wciąż widzę wściekłych robotników maszerujących przez wyjałowione pole z Marsylianką na ustach. Książka porusza potwornie ważne tematy, a w dodatku jest świetną kompozycją i przy tym prawdziwym dreszczowcem.

Powieść uderza w uczucia z mocą górniczego kilofa. Zola nie cacka się z czytelnikiem i raczy go historią świata zdegenerowanych tak górników jak i ich pracodawców. Mocna powieść - jeżeli ktoś nie boi się XIX wiecznego francuskiego realizmu naznaczonego wątkami społecznymi to z pewnością się odnajdzie - reszta może poczytać Coelho ;)

Nie jest lekko czytać tę książkę. To wyciskacz łez w takim okrutnym, naturalistycznym wydaniu. Trzeba lubić taki styl, trzeba mieć też odporny żołądek i dużo empatii. Ja pokochałam tę historię miłością smutną, współczującą i łzawą. Trudno napisać coś, co jeszcze nie zostało napisane. Zola porywa nas w świat detali aż zbyt prawdziwych. Polecam!

Zola potrafił znaleźć idealny balans między przytłaczająco naturalistycznymi i artystycznymi opisami życia górników. Pomimo wydźwięku, typowo pro socjalistycznego, nie znajdziemy tu naiwnej historii o pojednaniu klas i łatwej do przeprowadzenia rewolucji. Postacie z krwi i kości, bez niepotrzebnego patetyzmu.

Zola barwnie ukazuje industrializujące się i coraz bardziej bezduszne społeczeństwo. Jego perspektywa zawężona jest do naturalistycznie pojmowanej doczesności. Przez całą książkę tęskniłem za nadzieją wykraczającą poza to. Może nieświadomie pobrzmiewała ona jednak poprzez wartki nurt życia, który nie dawał się zagasić ani przez wyzysk, ani brud, ani brutalność, ani...

Zola bardzo przystępnym językiem opisuje rozwój patologii oraz jej skutki. Degeneracja moralna jest akceptowana przez wszystkie warstwy społeczne, a kolejne pokolenia, nie mając odpowiednich wzorców, upadają coraz niżej. Opisy losów zwierzaków, bardzo sugestywne, bardziej mnie poruszyły niż losy bohaterów. Chociaż tej książki nie można odłożyć, to jednak Steinbeck...

Klasyka francuskiego naturalizmu. Powstała, gdy nasze warstwy czytające koncentrowały się na powieściach pisanych ku pokrzepieniu serc. Tymczasem francuski autor cofnął się o kilkanaście lat by opisać życie górników w północnej Francji pod koniec okresu Drugiego Cesarstwa. Chociaż zapewne od tamtych czasów do lat osiemdziesiątych XIX wieku niewiele się zmieniło....

Najbardziej naturalistyczna powieść jaką czytałem. Było trudno ale dałem radę. Wielki Zola się kłania.

Na półkach: , , , , , ,

10/10
"Germinal" to zdecydowanie najsławniejsza i najbardziej uznana powieść Emila Zoli oraz stworzonego przez niego nurtu naturalizmu. Jest to opowieść o społeczności ubogich górników zamieszkujących jedną z licznych kolonii w zagłębiu węglowym na północy Francji czasów Napoleona III, której społeczeństwu poświęcony jest cały cykl Rougon-Macquart.

Od czego w ogóle zacząć?...

2 937
    2 284