Niemcy

Okładka książki Niemcy
Jarosław Sochacki Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Początki państw historia
383 str. 6 godz. 23 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Początki państw
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2016-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-12
Liczba stron:
383
Czas czytania
6 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379765300
Tagi:
Niemcy historia Niemiec
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Migracje. Podróże w dziejach. Starożytność i średniowiecze. Mare Integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego. Paweł Babij, Katarzyna Błoch, Marcin Böhm, Karol Demkowicz, Beata Gaj, Leszek Gardeła, Michał Janik, Kamil Kajkowski, Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Lech Kościelak, Paweł Kucypera, Piotr Pranke, Piotr Pudło, Wanda Krystyna Roman, Łukasz Różycki, Ewelina Siemianowska, Jarosław Sochacki, Paweł Szczepanik, Agnieszka Teterycz-Puzio, Przemysław Tworkowski, Sławomir Wadyl, Joanna Wojtkowiak, Konrad Ziółkowski
Ocena 5,0
Migracje. Podr... Paweł Babij, Katarz...
Okładka książki Barbarzyńcy u bram. Mare integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego Paweł Babij, Rafał Bazaniak, Marcin Biborski, Aleksander Bołdyrew, Piotr Boroń, Łukasz Ciesielski, Tomasz Ciesielski, Karol Demkowicz, Andrzej Drzewiecki, Maciej Franz, Marta Garas, Leszek Gardeła, Michał Janik, Kamil Kajkowski, Mariusz Kardas, Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Karol Kościelniak, Marika Wiktoria Kosiel, Andrzej Makowski, Andrzej Malinowski, Dariusz Nawrot, Zbigniew Pilarczyk, Piotr Pudło, Andrzej Rossa, Łukasz Różycki, Jerzy Sikora, Cecilie Skupińska-Løvset, Jarosław Sochacki, Janusz Stępiński, Andrzej Stroynowski, Paweł Szczepanik, Marcin Jakub Szymański, Sergij Trojan, Sławomir Wadyl, Wojciech Wasiak, Dariusz Woźnicki, Grzegorz Żabiński
Ocena 8,0
Barbarzyńcy u ... Paweł Babij, Rafał ...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
685
668

Na półkach:

„Pomimo rozbicia feudalnego i rywalizacji największych księstw, w pierwszych wiekach swego istnienia, będą prawdziwym hegemonem, a ich pretensje do sprawowania władzy nad ludami i królestwami oraz papiestwem i Rzymem staną się rzeczywistością”.

To kolejna, niezwykle interesująca, historyczna publikacja ukazująca się na naszym księgarskim rynku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, wchodząca w skład cyklu zatytułowanego Początki Państw. Po „Czechach” Marzeny Matli i „Rusi” Artura Kijasa, przyszła więc w naturalny sposób pora na „Niemcy” Jarosława Sochackiego.

Podobnie jak w dwóch pierwszych częściach w bardzo przystępnej, zrozumiałej, nawet dla laika, ciekawej formie przybliża nam autor skomplikowaną wczesnośredniowieczną i średniowieczną historie naszego zachodniego sąsiada z którym wielowiekowe ożywione tradycje wzajemnych kontaktów (państwowych, narodowych, prywatnych, politycznych, społecznych, kulturowych, gospodarczych, handlowych i innych) nie zawsze były, jak wiemy, przyjazne i nie brakło granicznych sporów, lokalnych konflikty terytorialnych czy otwartych, wielkich, wojen, przybierających niekiedy bardzo brutalne i krwawe oblicze.

Dzięki tej lekturze wzbogacimy w sposób znaczny naszą wiedzę dotyczącą kulisów powstania i funkcjonowania dawnego niemieckiego państwa czy później cesarstwa, którego fascynujące dzieje obfitowały w szereg niezwykle ważnych postaci i zdarzeń. Autor wprowadza nas w świat najstarszych wydarzeń, gdzie szereg faktów nadal pozostaje w sferze domysłów i teorii aż po taki historyczne okres, który jest badaczom już bardziej znany i dokładniej udokumentowany. Historyczne tło, kronikarskie zapiski, nierzadko przeplatane mitologią i legendami, przybliżają nam sposób w jaki naród ten wstąpił na arenę dziejów oraz przedstawiają mozolny, trudny i skomplikowany proces powstawania i krystalizowania się niemieckiej monarchii i już po rozpadzie imperium Karola Wielkiego w 843 roku. Kreśli obraz pierwszych dynastii, plejadę historycznych władców ( nie zawsze dobrze zapisujących się na kartach dziejów), niełatwą konsolidację rozdrobnionych i skonfliktowanych ziem, tłumienie czynników odśrodkowych, niezadowolonych z centralizacji, przyjęcie chrztu i chrystianizacje ( a co za tym idzie wzrost znaczenia organizacji) oraz różny wymiar wewnętrznej i zewnętrznej polityki. Czasy bratobójczych wojen, rozbicia dzielnicowego, zjednoczenia, wzrostu znaczenia i potęgi militarnej, politycznej, gospodarczej i nieźle rozwijającego się handlu. Polityki wielkich rodów, terytorialnych sporów, podbojów (w wyniku których stają się najpotężniejszym państwem Europy) bezpardonowego zwalczania opozycji, krętych dróg dyplomacji, dynastycznych koligacji, tajnych układów, niełatwych stosunków z sąsiadami w tym i z Polską. Szczególne miejsce, przy tej okazji , poświęca Jarosław Sochacki stosunkom cesarza Ottona III z władca polskim Bolesławem Chrobrym oraz jego wielkiej politycznej wizji w której państwo nasze odegrać miało istotna rolę.

Nie zabraknie również, bo zabraknąć naturalnie nie może, historii ( czasami bardzo krwawych) dotyczące poszczególnych władców i ludzi z ich otoczenia przez pryzmat których spoglądamy na te odległe czasowo wydarzenia. Dotyczyć to będzie również procesów chrystianizacyjnych, rozwoju i wzrostu znaczenia organizacji kościelnych oraz wpływu niektórych dostojników kościelnych na poszczególnych władców i ogólny kształt polityki państwa.
Publikacja Jarosława Sochackiego ze względu na jej popularnonaukowa formę i sprawnie prowadzoną narracje z całą pewnością jest doskonałą pozycją dla wszystkich pragnących dowiedzieć się więcej o historii tego, bliskiego nam geograficznie ( i nie tylko) przecież, kraju i narodu. Polecam.

„Pomimo rozbicia feudalnego i rywalizacji największych księstw, w pierwszych wiekach swego istnienia, będą prawdziwym hegemonem, a ich pretensje do sprawowania władzy nad ludami i królestwami oraz papiestwem i Rzymem staną się rzeczywistością”.

To kolejna, niezwykle interesująca, historyczna publikacja ukazująca się na naszym księgarskim rynku nakładem Wydawnictwa...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niemcy


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd