Niemcy

Okładka książki Niemcy Jarosław Sochacki
Okładka książki Niemcy
Jarosław Sochacki Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Początki państw historia
historia
Początki państw
Wydawnictwo Poznańskie
2016-10-12
2016-10-12
Niemcy historia Niemiec

Okładka książki Migracje. Podróże w dziejach. Starożytność i średniowiecze. Mare Integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego. Paweł Babij, Katarzyna Błoch, Marcin Böhm, Karol Demkowicz, Beata Gaj, Leszek Gardeła, Michał Janik, Kamil Kajkowski, Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Lech Kościelak, Paweł Kucypera, Piotr Pranke, Piotr Pudło, Wanda Krystyna Roman, Łukasz Różycki, Ewelina Siemianowska, Jarosław Sochacki, Paweł Szczepanik, Agnieszka Teterycz-Puzio, Przemysław Tworkowski, Sławomir Wadyl, Joanna Wojtkowiak, Konrad Ziółkowski
Migracje. Podr... Paweł Babij, Katarz...
Okładka książki Barbarzyńcy u bram. Mare integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego Paweł Babij, Rafał Bazaniak, Marcin Biborski, Aleksander Bołdyrew, Piotr Boroń, Łukasz Ciesielski, Tomasz Ciesielski, Karol Demkowicz, Andrzej Drzewiecki, Maciej Franz, Marta Garas, Leszek Gardeła, Michał Janik, Kamil Kajkowski, Mariusz Kardas, Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Karol Kościelniak, Marika Wiktoria Kosiel, Andrzej Makowski, Andrzej Malinowski, Dariusz Nawrot, Zbigniew Pilarczyk, Piotr Pudło, Andrzej Rossa, Łukasz Różycki, Jerzy Sikora, Cecilie Skupińska-Løvset, Jarosław Sochacki, Janusz Stępiński, Andrzej Stroynowski, Paweł Szczepanik, Marcin Jakub Szymański, Sergij Trojan, Sławomir Wadyl, Wojciech Wasiak, Dariusz Woźnicki, Grzegorz Żabiński
Barbarzyńcy u ... Paweł Babij, Rafał ...

„Pomimo rozbicia feudalnego i rywalizacji największych księstw, w pierwszych wiekach swego istnienia, będą prawdziwym hegemonem, a ich pretensje do sprawowania władzy nad ludami i królestwami oraz papiestwem i Rzymem staną się rzeczywistością”.

To kolejna, niezwykle interesująca, historyczna publikacja ukazująca się na naszym księgarskim rynku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, wchodząca w skład cyklu zatytułowanego Początki Państw. Po „Czechach” Marzeny Matli i „Rusi” Artura Kijasa, przyszła więc w naturalny sposób pora na „Niemcy” Jarosława Sochackiego.

Podobnie jak w dwóch pierwszych częściach w bardzo przystępnej, zrozumiałej, nawet dla laika, ciekawej formie przybliża nam autor skomplikowaną wczesnośredniowieczną i średniowieczną historie naszego zachodniego sąsiada z którym wielowiekowe ożywione tradycje wzajemnych kontaktów (państwowych, narodowych, prywatnych, politycznych, społecznych, kulturowych, gospodarczych, handlowych i innych) nie zawsze były, jak wiemy, przyjazne i nie brakło granicznych sporów, lokalnych konflikty terytorialnych czy otwartych, wielkich, wojen, przybierających niekiedy bardzo brutalne i krwawe oblicze.

Dzięki tej lekturze wzbogacimy w sposób znaczny naszą wiedzę dotyczącą kulisów powstania i funkcjonowania dawnego niemieckiego państwa czy później cesarstwa, którego fascynujące dzieje obfitowały w szereg niezwykle ważnych postaci i zdarzeń. Autor wprowadza nas w świat najstarszych wydarzeń, gdzie szereg faktów nadal pozostaje w sferze domysłów i teorii aż po taki historyczne okres, który jest badaczom już bardziej znany i dokładniej udokumentowany. Historyczne tło, kronikarskie zapiski, nierzadko przeplatane mitologią i legendami, przybliżają nam sposób w jaki naród ten wstąpił na arenę dziejów oraz przedstawiają mozolny, trudny i skomplikowany proces powstawania i krystalizowania się niemieckiej monarchii i już po rozpadzie imperium Karola Wielkiego w 843 roku. Kreśli obraz pierwszych dynastii, plejadę historycznych władców ( nie zawsze dobrze zapisujących się na kartach dziejów),niełatwą konsolidację rozdrobnionych i skonfliktowanych ziem, tłumienie czynników odśrodkowych, niezadowolonych z centralizacji, przyjęcie chrztu i chrystianizacje ( a co za tym idzie wzrost znaczenia organizacji) oraz różny wymiar wewnętrznej i zewnętrznej polityki. Czasy bratobójczych wojen, rozbicia dzielnicowego, zjednoczenia, wzrostu znaczenia i potęgi militarnej, politycznej, gospodarczej i nieźle rozwijającego się handlu. Polityki wielkich rodów, terytorialnych sporów, podbojów (w wyniku których stają się najpotężniejszym państwem Europy) bezpardonowego zwalczania opozycji, krętych dróg dyplomacji, dynastycznych koligacji, tajnych układów, niełatwych stosunków z sąsiadami w tym i z Polską. Szczególne miejsce, przy tej okazji , poświęca Jarosław Sochacki stosunkom cesarza Ottona III z władca polskim Bolesławem Chrobrym oraz jego wielkiej politycznej wizji w której państwo nasze odegrać miało istotna rolę.

Nie zabraknie również, bo zabraknąć naturalnie nie może, historii ( czasami bardzo krwawych) dotyczące poszczególnych władców i ludzi z ich otoczenia przez pryzmat których spoglądamy na te odległe czasowo wydarzenia. Dotyczyć to będzie również procesów chrystianizacyjnych, rozwoju i wzrostu znaczenia organizacji kościelnych oraz wpływu niektórych dostojników kościelnych na poszczególnych władców i ogólny kształt polityki państwa.
Publikacja Jarosława Sochackiego ze względu na jej popularnonaukowa formę i sprawnie prowadzoną narracje z całą pewnością jest doskonałą pozycją dla wszystkich pragnących dowiedzieć się więcej o historii tego, bliskiego nam geograficznie ( i nie tylko) przecież, kraju i narodu. Polecam.

• Średniowiecze
  • Szukam