Utwory wybrane. Dziady

Okładka książki Utwory wybrane. Dziady
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Czytelnik utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Czytelnik
1957-01-01
1957-01-01

Utwór dość ciekawy, ale jednocześnie bardzo chaotyczny i rodzący więcej pytań niż informacji o tym co właściwie chciał nam autor przekazać.

Czemu kolejność części to II, IV, I, III?

Czy w planach były kolejne?

W jakiej kolejności miały być następne części jeśliby powstały?

Czy wątek Gustawa miał być punktem kulminacyjnym, czy autor chciał/planował docelowo zwrócić uwagę na coś zupełnie innego?

Pytań wiele, powodów do rozmyślań również.

Jednak najważniejsze z pytań: czemu Adam Mickiewicz (jak dowiadujemy się z relacji jego syna i innych bliskich osób) właśnie "Dziady" chciał oznaczyć jako utwór jego życia, pomimo stworzenia kilku innych dzieł, które dały więcej chwały?

Czemu kolejność części to II, IV, I, III?

Czy w planach były kolejne?

W jakiej kolejności miały być następne części jeśliby powstały?

Utwór, który trzeba przeczytać. I na swoje miejsce w historii polskiej literatury zasłużył.

Dodaj cytat z książki Utwory wybrane. Dziady