Rycerz zakonu szpitalników 1100-1306

Napoleon V
2016-06-24
2016-06-24
średniowiecze Szpitalnicy krucjaty rycerstwo zakon

Świetna publikacja przybliżająca pierwsze wieki istnienia zakonu szpitalników. Kolejna z serii trzyma wysoki poziom nawet dla wymagającego szczegółów czytelnika. Książka ma czytelny układ pozwalający zapoznać się między innymi z historią, organizacją, walką i życiem codziennym rycerzy-zakonników. Odbiór ułatwiają liczne ilustracje (w tym barwne tablice szczegółowo przedstawiające np. ubiór i uzbrojenie), mapy i przedruki rycin.
Polecam wszystkim zainteresowanym średniowieczem i ruchem krucjatowym. Joannici są równie ciekawym tematem jak "bardziej medialni" templariusze.

David Nicolle to uznane nazwisko, także na polskim rynku wydawniczym. Tym razem do rąk otrzymaliśmy pozycję z popularnych Ospreyów o rycerzu zakonu Szpitalników w latach 1100-1306. Zeszyt ten porusza bardzo ciekawą tematykę życia Joannitów w dobie krucjat. Autor porusza liczne zagadnienia dotyczące zakonu: drogę do jego militaryzacji, nabór, organizację, strukturę, motywacje czy chociażby życie codziennie zakonników. Moim zdaniem najciekawsze są jednak rozdziały dotyczące uzbrojenia, umundurowania oraz taktyki Joannitów, które można porównać z barwnymi planszami z których przecież słyną Ospreye. Całość uzupełniają liczne autorskie zdjęcia oraz ilustracje związane z zakonem Joannitów. Zwieńczeniem książki jest glosariusz oraz indeks.

Dodaj cytat z książki Rycerz zakonu szpitalników 1100-1306

Ciekawostki historyczne