Przygody kanoniera Dolasa

Wydawnictwo Łódzkie
1985-01-01
1985-01-01
II wojna światowa przygody Franek Dolas

Książka dobrze się czyta, jednak "prześlizguje się" tylko po wątkach znanych z filmu. Ponieważ dotyczy czasów II wś. a pisana była w czasach "słusznie minionych" to relacje z "sojusznikiem" ze wschodu musiały być takie a nie inne. Ogólnie książkowy Dolas ma bardziej szczęście niż pecha (wychodzi obronną ręką z wszystkich opresji mimo braku inicjatywy z jego strony) o tyle filmowy bardzo chce a nic mu nie wychodzi. W tym przypadku ekranizacja (scenariusz) jest rozwinięciem wydarzeń opisanych w książce przez co jest zdecydowanie bogatsza, ciekawsza a Marian Kociniak stanowi wartość dodaną i robi różnicę.

Jeden z nielicznych przypadków gdzie film jest lepszy od lektury. Filmowy Franciszek Dolas to kuty na cztery łapy kombinator, który z każdej sytuacji potrafi się wykręcić i wyłgać choć efekty końcowe zazwyczaj były dalekie od jego oczekiwań. Literacki pierwowzór- Adolf Dolas- to łamaga i oferma, który apatycznie poddaje się igraszkom losu i płynie porwany przez rzekę wydarzeń. I choć faktycznie obaj kończą szczęśliwie to więcej sympatii poczujemy do Franka. Literacka wersja pozbawiona jest też ogromnej dawki humoru znanej z filmu. Mimo to warto sięgnąć o książkę.

2047

Absolutnie świetna, wybitna wręcz. Komedia pomyłek, o tyle inna od innych, że te pomyłki są przypadkowe; zazwyczaj wynikają one z działań bohaterów, tutaj - z zupełnego braku działań, Dolas jest nieco przygłupi (nie tak jak Bill, bohater galaktyki, ale koncepcja dość podobna!),bierny, umiarkowanie cwany, ale przede wszystkim ma szczęście.

Perypetie, cięty język, humor, przygoda, nieprawdopodobieństwa, delikatne komentarze, wracanie parę rozdziałów później do czegoś, co działo się kilkadziesiąt stron wcześniej i pcha dalej historię. Świetnie wymyślona, doskonale napisana.

Sama ekranizacja też zyskuje, bo jest taka, jaką lubię - to znaczy, nie jest mniej lub bardziej bezmyślnym przeniesieniem na ekran historii z książki, ale dość luźno inspirowaną, zupełnie nową historią.

Daję maksa, bo bawiłem się przednio.

Perypetie, cięty język, humor,...

Wpis nr 950 przypadł w udziale perypetiom kanoniera Dolasa. Nie chcę powtarzać truizmów w rodzaju „film zdecydowanie lepszy od książki”. To prawda, lecz miłośnikom książek nie powinno to przeszkadzać w poznaniu inspiracji dla „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Jest po prostu inna, pod względem humoru na pewno pośledniejsza od innego znakomitego tytułu wojennego „C.K. Dezerterzy”. Chociaż paradoksalnie scena z wypełnianiem wojskowego formularza, wskutek którego historyk sztuki stał się analfabetą, pamiętam do dziś. Książka na pewno zyskuje, jeżeli będziemy ją czytać w zupełnym oderwaniu od słynnego filmu. Dla mnie przyzwoite siedem.

Przesympatyczny ciamajda z książki w niczym nie przypomina zadziornego Dolasa z kultowego filmu. Mimo to warto było go poznać, bo wydaje się prawdziwszy od filmowego kolegi.

Bardzo dobre. A jeszcze lepszy jest film nakręcony na podstawie tej książki pt. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"

TEKST UTWORU:
Хоп со слишком песня интересна,
Вoт сo всем успехом всё известна,
Расскажу я вам ребята, свою дельность дипломата,
Вoт какие были там дела. x2

И пришел немецкий генерал
Долго смoтрил, а потом сказал:
"Вы отдайте Украину, так угодно раседину,
Так велёл вам Гитлер передать" x2

Я ему ответил в oбoрот:
"Ах ты, курва, ёбаный твой рот!
Мы ебли японцев в жопу, мы насрали на Европу,
Гитлеру давим мы отказат!" x2

И пришeл итальянский посёл,
Глупый хуй, моржовый как осёл,
Говорит что Муссолини вместе с Гитлером в Берлине,
Разговор о наших землях вёл. x2

"Передайте господину Дуче,
Что он землю нашу хуй получит.
Есть нас двесте милионов, рacпердём как шпионов,
А потом на звалку отвезём". x2

И пришел японский самурай,
Говорит он: "Землю нам отдай!
А нет то святой Микадо землю всю от Ленинграда,
С войском самураев заберём". x2

Самурай, ты блядский самурай,
Ты иди Микаду передай -
Он найжовой, он в халате, хуй моржовой, он в томате,
И с него кондома не снимай! x2

Fb.me/KULT.KAZIK

TEKST UTWORU:
Хоп со слишком песня интересна,
Вoт сo всем успехом всё известна,
Расскажу я вам ребята, свою дельность дипломата,
Вoт какие были там дела. x2

И пришел немецкий генерал
Долго смoтрил, а потом...

Trochę jak polska wersja Szwejka. Nie oglądałem filmu, więc nie odniosę się do ekranizacji, nie mniej pomimo upływu lat knigę czyta się w miarę wesoło, a przygody ADOLFA Dolasa dają radę.:)

Gdzie on nie był? Kim on nie był i czego nie robił? Niczym "człowiek orkiestra", przemierzał kontynenty i fronty II wojny światowej.

Książka przyjemna, jednak traci z powodu filmu nakręconego na jej podstawie. Za minus uznaje też, epilog, którego, mam wrażenie, autor nie wiedział jak napisać.
Książkę warto przeczytać choćby z tego powodu aby poznać inne przygody Adolfa Dolasa, które nie zostały uwzględnione w filmie.

I wreszcie mam przykład filmu lepszego od książki:)

I wreszcie mam przykład filmu lepszego od książki:)

• Przygodowe
  • Literatura piękna