Żelazna krew

Okładka książki Żelazna krew Liza Marklund
Okładka książki Żelazna krew
Liza Marklund Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Annika Bengtzon (tom 11) Seria: Mistrzowie skandynawskiego kryminału [Czarna Owca] kryminał, sensacja, thriller
Annika Bengtzon (tom 11)
Mistrzowie skandynawskiego kryminału [Czarna Owca]
Czarna Owca
2016-01-01
2016-01-01

Mało satysfakcjonujące zakończenie całej serii, która ogólnie zaliczyła spory zjazd po świetnym "Miejscu w słońcu". Jakby gdzieś zagubił się pomysł na dalszą historię i w końcu zostaliśmy z dość trywialnymi rozwiązaniami dla wszystkich bohaterów. Szkoda.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobra książka. W tej części poznajemy historię Arniki, jej traumy z przeszłości. Najmniej sympatyczną osobą w książce jest były mąż Arniki, o którym nic pozytywnego nie potrafię napisać.

Na początek muszę stwierdzić, że po przeczytaniu tej książki nie wiem o kim i czym ona była. O dziennikarce i jej traumie, policjance i jej dążeniu do prawdy, mordercy ? W sumie tych ostatnich mamy tu paru, aż nie wiadomo na którym się skupić, jest też były mąż z kryzysem oraz zaginiona siostra. Tyle wątków co postaci, że cieżko się skupić na fabule, która w sumie nie za bardzo istnieje. Czułam się jakbym oglądała wyjątkowo kiepski odcinek jakiegoś serialu kryminalnego. Autorka za dużo chciała upchnąć do jednej książki i powstał bałagan.

Annika Bengzton tym razem będzie musiała zmierzyć się i z przeszłością i że swoją rodziną. Jej matka zgłasza Zaginięcie Birgitty, siostry Anniki. Początkowa myśli, że siostra chciała po prostu odpocząć, z czasem jednak denerwuje się coraz bardziej. Gdzie się podziewa Birgitta i jaki to ma związek z przeszłością Anniki? Czy uda jej się odnaleźć siostrę całą i zdrową?

Ostatnia część z serii przeczytana po długiej przerwie. Nawet bardzo długiej. Nic to jednak nie szkodzi, bowiem już po kilku stronach czułam się, jakbym nigdy nie przestała o Annice czytać. To jak włożyć wygodne buty, albo jak kto woli - to, jak z jazdą na rowerze...

A mnie się podobało. Dużo wątków obyczajowych, powroty do starych spraw, wyjaśnienia zagadek z przeszłości, podążanie własnymi śladami. Jest morderstwo, jest sprawa, jest policja, jest winny. Wszystko się zgadza, kolejne punkty z listy odhaczone i zaliczone. Ta ostatnia uwaga oczywiście do tych, którzy niezadowoleni sprawdzają ile kryminału w kryminale.

Powiem tak, jeśli lubicie tę serię na pewno Wam się spodoba. Osobiście szanuję autorów, którzy zamykają wątki i dokańczają sprawy.

ciekawa książka.

ciekawa książka.

Super seria, naprawdę warto ją przeczytac

Super seria, naprawdę warto ją przeczytac

Główną zaletą tej książki jest to, że szybko się ją czyta.

Główną zaletą tej książki jest to, że szybko się ją czyta.

Książka nie jest stu procentowym kryminałem, ponieważ zawiera dużo wątków o rozterkach, problemach życiowych głównej bohaterki.Jednak czyta się ją dobrze, szybko, jest w niej pełno powiązań do pozostałych części.

Ciężko mi, że to już koniec przygody z Anniką i jej zaciekłym dziennikarstwem. Będę tęsknić . A może jeszcze pojawi się kolejna część...będę jej wypatrywać :)

• Kryminały
  • 2016