Serce z lodu

Okładka książki Serce z lodu Elizabeth Rudnick
Okładka książki Serce z lodu
Elizabeth Rudnick Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Kinoteka literatura dziecięca
literatura dziecięca
2016-01-01
9788328111974
Anna Hikiert-Bereza
Kraina Lodu Anna Elsa

Cóż. Może być, choć nie oddaje w ogóle magii, jaka była w animacji.
Interesujący jest jedynie wątek rodzinny Hansa, opisy jego braci i ojca, choć jest jedynie liźnięty. Pozostała część lektury to przepisana historia znana z animacji, okrojona o perspektywę Elzy.
Dla dzieciaka, który uwielbia Krainę Lodu zdecydowanie polecam. Dla osób starszych, które chcą poznać uzupełnienie historii, raczej nie.

Cóż. Może być, choć nie oddaje w ogóle magii, jaka była w animacji.

Mogąc zobaczyć perspektywę wydarzeń z dwóch stron głównych bohaterów jest to plusem dla książki... Czyta się szybko i przyjemnie - to kolejny plus. Jedyny minus to: Jako że "Karaine Lodu" oglądałam już dziesiątki razy, a książka została wydana 3 lata po wypuszczenie filmu to czułam czasem ten "niesmak" że niektóre teksty były zmienione i brakowało w nich tego humoru co był w filmie... Mimo wszystko pewnie kiedyś do niej wrócę 😊

Książka ta pokazuje motywy działania wielu bohaterów i pokazuje ich tok myślenia. Myślę że jest nie lada gratką dla entuzjastów Disneya.

Gdyby mi ktoś powiedział jakieś pięć lat temu, że sam, z własnej i nieprzymuszonej woli, sięgnę po książkę z historią którejś z księżniczek Disneya - nie uwierzyłbym. Co prawda cenię wiele filmów stworzonych przez tę wytwórnię, łącznie z opowieścią o Roszpunce czy Anestezji, jednak chyba nie skusiłbym się na lekturę. Tym razem, kiedy w grę weszła Elsa - skusiłem się. Nie spodziewałem się po tej pozycji niczego wystrzałowego, ale okazało się, że ma swój urok. A do tego naprawdę potrafi wciągnąć nawet dorosłą osobę!

Elsa i Anna, księżniczki Arendelle, za młodu były ze sobą niezwykle zżyte. Każdą chwilę spędzały razem wymyślając przeróżne zabawy - niektóre z wykorzystaniem mocy, jakie posiadała Elsa. Niestety sielanka w pewnym momencie się skończyła i siostry zostały od siebie odizolowane. Anna bardzo ciężko znosiła samotność i coś, co uznawała za odtrącenie przez własną siostrę. Podobne myśli miał Hans, książe Nasturii, który był ostatnim z synów króla tego wyspiarskiego kraju. Wiele się jednak zmieni, kiedy oboje na siebie wpadną w dniu koronacji Elsy.

W książce opisaną mamy historię, która opowiedziana została w filmie Disneya. Teoretycznie więc można pomyśleć, że oglądając "Krainę Lodu", znamy wszystkie szczegóły, które pojawią się w "Seru z lodu". Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ w pewnym sensie uszczegółowienie poszczególnych wydarzeń tworzy przesunięte względem siebie sinusoidy. Te partie, które wyczerpująco zostały opisane w filmie, tutaj są po prostu wspomniane i na odwrót. Przy okazji autorka pokazał nieco inne motywacje bohaterów niż te, które ukazane są w filmie. Główne bohaterki - czyli księżniczki Elsa oraz Anna - są niemalże idealnymi kopiami filmowych postaci (z kilkoma ciekawymi różnicami),za to Hans przedstawiony został wręcz od podstaw.

"Jeśli chcesz, by ktoś cię polubił, musisz zachowywać się, jakbyś był jego lustrzanym odbiciem. Ludzie kochają siebie samych w lustrze."

Motywacje, które Elizabeth Rudnick nadała poszczególnym postaciom nadają nieco pazura w książce, która opowiada jakby nie patrzył historię dla dzieci lub młodzieży. Prosty, ale przyjemny język powieści zachęca do czytania, a na dodatek sposób budowania napięcia przyciaga nawet dorosłych! To jest coś, co mnie kompletnie zaskoczyło. Spodziewałem się po prostu niezbyt ciekawie napisanej bajeczki, a otrzymałem historię, którą z zaangażowaniem przeczytałem. Wydarzenia bowiem znamy, ale nie znamy tego, co się pod wieloma ich aspektami kryło.

O wiele lepiej można poznać życie zarówno Anny, jak i Hansa w dzieciństwie. Zwłaszcza osoba księcia Nasturii jest przedstawiona w szczegółach. Rozłożone na części pierwsze (oczywiście na tyle, na ile można to zrobić w powieści, którą czytać będą również dzieci) zostały jego pobudki. Można powiedzieć, że bohater został szablonowo wręcz skonstruowany. Encyklopedyczny przykład budowy antagonisty, w stosunku do którego można mieć mieszane uczucia. Wiem, że można mieć wątpliwości, czy takie słowa pasują do powieści bazującej tak naprawdę na filmie animowanym dla najmłodszych, jednak naprawdę Hans został tutaj poprowadzony świetnie. Da się go jednocześnie lubić i nienawidzić, współczuć mu i życzyć jak najgorzej. Należy jednak cały czas pamiętać, że jest to powieść dla najmłodszych, więc raczej nie da się zrobić rozbudowane portretu psychologicznego bohatera.

"Dla niektórych warto się roztopić."

Fakt, że "Serce z lodu" dedykowane jest dla młodszych czytelników, może spowodować pewne zgrzyty w odbiorze powieści przez dorosłych. Autorka bowiem nie przywiązywała bardzo dużej uwagi do realizmu niektórych scen - w końcu dla młodszej części czytelników pewne aspekty fizyki nie są do końca zrozumiałe. A bajki pokazują nieco odmienną rzeczywistość. Pomijając w ogóle sam fakt istnienia magii, ale to jest akurat specyfika tej historii. W każdym razie tak, jak przez pierwszą połowę Elizabeth Rudnick utrzymywała wszystko w ryzach, tak od drugiej pozwoliła popuścić sobie nieco wodze fantazji. Trochę się to odbiło na moim odbiorze książki, ale jestem w stanie przyznać, że nie ja byłem docelowym czytelnikiem.

Podsumowując, jest to dość ciekawa opcja, która potrafi zaskoczyć. Można powiedzieć, że tej książki właśnie nie powinno oceniać się po okładce. Coś, co wydaje się być nudną, dziecięcą bajką bazującą na filmie Disneya, okazuje się być dość profesjonalnie stworzoną historią. "Serce z lodu" nie jest oczywiście pozycją bardzo wybitną, jednak może sprawić wiele przyjemności podczas lektury. Zwłaszcza, jeśli ktoś ma ochotę na coś lżejszego, ale jednocześnie dobrze napisanego.

Posiadam młodszą siostrę, więc nie ominęło mnie obejrzenie(i to w kinie) ,,Krainy Lodu". A że każdy ma w sobie trochę dziecka, to od razu pokochałam tę bajkę i nadal bardzo ją lubię. Kiedy zobaczyłam w bibliotece ,,Serce z lodu", wiedziałam, że muszę to przeczytać.

Historię poznajemy z perspektyw dwóch bohaterów. Pierwszą jest Anna, księżniczka Arendelle, która nic nie wie o lodowej mocy swojej siostry Elsy i żyje samotnie w pałacu, marząc o kimś, kto ją pokocha bezwarunkowo. Natomiast Hans, książę Nasturii, najmłodszy z trzynastu braci, żyje jako popychadło swojej rodziny. Kiedy dowiaduje się o tajemniczej księżniczce Elsie, postanawia ją poślubić, by wyrwać się z domu. Przez trzy lata przygotowuje się do zrealizowania swojego planu. W końcu dochodzi do spotkania naszych bohaterów. Anna jest zauroczona Hansem, a on uświadamia sobie, że z jej siostrą nie pójdzie mu zbyt łatwo. Postanawia więc poślubić Annę. Księżniczka jest przeszczęśliwa, nie zna jednak prawdziwych intencji ukochanego... Tak rozpoczyna się historia, którą wielu zna zapewne z filmu, wzbogacona o dodatkowe sceny i wątki.

Z przyjemnością stwierdzam, że nie jest to historia tylko dla dzieci. Starsi też mogą się przy niej doskonale bawić. Wątek Anny i Hansa to w gruncie rzeczy spojrzenie w krzywym zwierciadle na klasyczne, bajkowe wątki miłosne. Księżniczka jest niewinna i urocza, ale w swojej dziewczęcości zapomina o rozsądku, a piękne, romantyczne słowa księcia są tylko pretekstem do zdobycia władzy. Miłość od pierwszego wejrzenia i idealny związek dusz okazuje się być jedynie farsą, a prawdziwe uczucie czeka zupełnie gdzie indziej. Myślę, że starszych czytelników może też zaciekawić opis zwyrodnienia Hansa(oczywiście, na tyle prosty i przejrzysty, by mogły go zrozumieć dzieci). Nie jest to oczywiście powieść psychologiczna, ale jednak można tu zauważyć drogę, która przeciętnego człowieka, ani specjalnie szlachetnego, ani okrutnego, zamienia w potwora.

Głównym motywem tej książki jest miłość, która jest pełna poświęcenia i oddania. Miłość pod każdą postacią. Jest tu wiele wartych uwagi cytatów o sile miłości, które powinny przypaść do gustu zarówno dzieciom, jak i tym, którzy z dzieciństwem się już pożegnali.

Podobnie jak film, powieść Rudnick jest niezwykle sympatyczna, urocza i(mimo że bohaterowie maszerują po zaspach) ciepła. Podobnie jak przy filmie, również i tu uroniłam parę łez. Książkę przeczytałam w tempie błyskawicznym i aż żal było ją skończyć. Jestem nią absolutnie oczarowana. Po lekturze większą sympatią obdarzyłam Annę, ale chętnie poznałabym też punkt widzenia Elsy, która była moją ulubioną postacią. I oczywiście kocham Olafa.

Polecam ,,Serce z lodu" jako książkę, która może zachęcić dzieci do czytania, ale nie tylko. To także świetny pomysł na przerywnik między innymi, ciężkimi książkami. Być może zakochacie się w tej historii równie mocno jak ja?

,,(…) nigdy nie wiesz, ani kiedy, ani jak miłość cię odszuka. Możesz być pewna tylko jednego: Jest gdzieś tam i czeka na ciebie. I znajdzie cię, w ten czy inny sposób."

• Przeczytane w 2018
  • Dzieciństwo