Parmenion

Krajowa Agencja Wydawnicza
1985-01-01
1976-01-01
Aleksander Wielki Olimpias starożytność

7/10 ale nie jest to lektura obowiazkowa. Szczerze mowiac to wolalbym w tym czasie przeczytac cos innego.

Dialogi, bardzo podobają mi się dialogi między postaciami. Rozmowy filozofów z politykami, polityków z dowódcami etc. Jakby Bunsch tam był. Mimo wszystko pierwsza część z Filipem i powstającym państwem Macedońskim bardziej mi odpowiadała, ale że nie znam zbyt dokładnie historii Aleksandra, to chłonę niczym gąbka wodę.

Tytuł książki jest poniekąd zwodniczy, gdyż tytułowy Parmenion jest w niej postacią drugorzędną. Prym, podobnie jak w całej trylogii, wiedzie w niej Aleksander, a wydarzenia z wielkiego świata nieodmiennie wywołują harmider w niemogących się pogodzić ze swoją prowincjonalnością Atenach. Postawienie na Aleksandra jako głównego bohatera nie wyszło, niestety, powieści na dobre. Postać macedońskiego króla jest zbyt znana i dokładnie opisana, aby autor mógł się wykazać pomysłowością. Z tego powodu czytelnicy otrzymują jedynie fabularyzowany opis wyprawy Aleksandra Wielkiego. Jedynie fragmenty rozgrywające się w Atenach są interesują, jednak nie wiem, czy warto dla nich sięgać po całą powieść. Chyba wolę już poczytać po raz kolejny ,,Anabazę" Flawiusza Arriana albo ,,Wyprawę Aleksandra" Kurcjusza Rufusa.

Bardzo dobrze napisana druga część trylogii wiążacej się z losami Aleksandra Wielkiego. Trzyma w napięciu i w przystępny sposób pokazuje realia ówczesnych czasów. Świetnie obrazuje mentalność Greków (Ateńczyków).

Bardzo dobra książka opisująca losy Aleksandra Wielkiego odkąd został królem Macedonii.

Świetna książka, przybliżająca losy Aleksandra Wielkiego i ludzi z jego otoczenia!

Tom drugi cyklu

Tom drugi cyklu