W małym dworku

Okładka książki W małym dworku
Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Lektury szkolne [Nasza Księgarnia] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektury szkolne [Nasza Księgarnia]
Nasza Księgarnia
1993-01-01
1993-01-01
Witkiewicz lektura

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Zupełnie szalone, pozornie bez sensu, cudownie groteskowe i wspaniałe dzieło.

było całkiem pośmiane, a pretensjonalność Witkacego tylko pogłębia efekt komizmu

Nibek cały czas podejrzewający Kozdronia o romans ze zmarłą żoną – złoto, przypomina mi obsesję Solejuka w „Ranczu”.
Anastazja zapisująca w dzienniku, kiedy była z mężem, a kiedy z kochankiem – tak idealnie absurdalne.
Kuzyn-poeta, który wmawia, że był kochankiem Anastazji, ponieważ jest artystą i musiała woleć jego od Kozdronia. Jakie to jest cudowne.

Czytelnicy boją się Witkacego. Że nie zrozumieją, że nie odkryją ironii, że źle zinterpretują groteskę. Że autorskie zamierzenie wywołania przeżycia metafizycznego jest dla nich nieosiągalne, zbyt trudne, niepotrzebne...
Wszystkim tym, którzy stronią od filozoficznych dyskusji, czy surrealistycznych deformacji, a jednak chcieliby poznać styl mistrza Czystej Formy, polecam...

nie mam w przedmiocie tym nic do powiedzenia

Po pierwsze wcale nie takim małym, po drugie nie wiem, czy po dworku. Na pewno po duuuużej głowie pełnej wariactw wędrowanie...

Witkacy to oczywiście kompletnie pokręcony człowiek. Ale to jest właśnie powód dla którego ta książka jest tak wyjątkowa. Rozwijając skrzydła wyobraźni można nią sięgać w głąb umysłu tego geniusza... to oczywiście studnia bez dna, ale czemu by się w niej nie przejrzeć.
Zachęcam gorąco!

Ten dramat to dowód na to, że Witkacy się bardzo dobrze starzeje.

Widmo zmarłej żony Nibka wyjawia, że miała kochanka.

"W małym dworku" to pierwszy dramat Witkacego, który dane mi było przeczytać. Pomógł zrozumieć mi klimat tworzonych przez niego utworów. Zakończenie jest zaskakujące, a interpretacja całego dramatu zabrała mi trochę czasu z życia. Mimo to, absolutnie nie żałuję. Rewelacyjna.

1 264
  • Literatura polska