Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore

Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore
Atlantic Books
2013-08-01
2013-08-01

Zmarnowany potencjał. Do połowy nawet nieźle, ale końcówka rozczarowuje i niemiłosiernie się wlecze. Trochę z tą książka jest tak, jak z naszą piłkarska kadrą na wielkich imprezach. Szumne zapowiedzi, pompowanie balonika, a potem 3 mecze i do domu. Na plus postacie Penumbry i Kat. Jak komuś wybitnie się nudzi to może przeczytać.

Przeciętna - 6/10.

Pierwsze strony dają nadzieję na wielką tajemnicę, ukrytą gdzieś pośród starych książek. Niestety, ostatecznie okazuje się, że żadnej tajemnicy nie ma!

Książka budzi więc niedosyt, choć przyznaję - szybko się ją czyta, a bohaterów łatwo polubić. Ostatecznie, cała historia ulatuje z głowy zaraz po przeczytaniu. Słabo.

Przeciętna - 6/10.

Książka mnie pochłonęła, zarówno ze strony opisu niesamowicie klimatycznej księgarni, jak i motywu rozwiązywania zagadki. Sympatyczni bohaterowie, satysfakcjonujące zakończenie, zabawne dygresje.

Książka, mająca duży potencjał, dzięki niebanalnemu pomysłowi, który niestety nie został do końca wykorzystany. Przez pierwsze 150 stron czytamy o całodobowej księgarni Penumbry, o tajnym stowarzyszeniu i poznajemy jego dziwnych członków. Jest klimat i rodzi się ciekawość co dalej. Potem zaczyna się fantasy przygodowe, gdzie każdy problem bardzo łatwo można rozwiązać za pomocą internetu. I w ten sposób z ciekawej książki przeskakujemy do książki przygodowej... dla młodzieży.
Czy polecam? Jeżeli masz ja w domu i zalega na półce lub jeżeli cierpisz na nadmiar czasu, to przeczytaj, ale nie nastawiaj się, że książka cokolwiek po sobie pozostawi.

Młody, zdolny Clay (z zamiłowania informatyk ale bez doświadczenia) z braku ciekawszych ofert decyduje się na pracę w (dość niezwykłej) księgarni (antykwariacie?). Mimo, że księgarnia działa całodobowo klientów ma niewielu (w dodatku dosyć dziwnych) i ten książkowy biznes nie przynosi zysków. Czy to działalność dla idei? Czy może jakaś przykrywka?
Clay postanawia pomóc ekscentrycznemu (ale sympatycznemu) księgarzowi "rozkręcić" firmę. Tworząc internetową stronę zaczyna poznawać tajemnice księgarni i jej klientów. Reklama internetowa "przyciąga" do księgarni bystrą i ambitną Kat, zawodowo związana z nowoczesnym imperium informatycznym Google. Młodzi ludzie razem próbują rozwikłać zagadkę nad którą (od lat) pracuje tajemnicze "bractwo nałogowych czytelników". Wydaje się, że używając komputerów da się to zrobić bardzo szybko.
Książka skłania do refleksji nad przyszłością książek i w świecie nowoczesnych technologii i nad tym czy warto kultywować stare tradycje księgarskie (i tradycyjne sklepy) skoro (prawie) ten sam efekt można uzyskać znacznie mniejszym kosztem w wirtualnym świecie komputerów.
Dlaczego uważam, że warto powieść przeczytać? Posłużę się słowami autora: "... ta książka zniknie, jak zacierają się we wspomnieniach wszystkie książki. Ale mam nadzieję, że zapamiętasz to: Człowiek idzie szybko pustą, ciemną ulicą. Pospieszne kroki, ciężki oddech, dojmująca potrzeba i pragnienie wiedzy. Dzwonek nad drzwiami brzęka. Sprzedawca, drabina, ciepłe złociste światło, a potem: dokładnie ta właściwa książka, dokładnie we właściwym czasie."

Clay postanawia pomóc...

Ciepła powieść, która w jesienne wieczory przenosi do starej biblioteki z tajemnicą w tle. Powieść bazuje na kontrastach: papierowe 500-letnie książki w skórzanych oprawach i nowoczesne e-booki zarządzane przez Google. Podczas lektury przypominały mi się książkami Dana Browna - łączenie faktów z tajemnicami i fikcyjnymi postaciami, po których lekturze już nie wiadomo co jest prawdą. Przez powieść przewija też się ogromna melancholia - przemijanie i nieodwracalność śmierci. Polecam tę powieść na długie wieczory, zdecydowanie pozostanie w mojej pamięci.

Może nie jest to arcydzieło literackie, ale tematyka cudowna. Polecicie coś podobnego: tajne stowarzyszenia, nowe technologie plus cudowna atmosfera starych książek i księgarni?

Koszmar. Poczatek klimatyczny ksiazki, kurz, jakas mroczna tajemnica, a pozniej przeskok kody, cyber cos tam niczym Harry Potter. Nieee

Zachwyca lekkim humorem, ciekawa i zaskakująca fabułą i ciekawymi bohaterami. Czytałam po raz drugi i nadal uważam że to jedna z moich ulubionych książek ❤️

Niby ma wszystko, co trzeba dla powieści dynamicznej, przygodowej z fajnymi bohaterami.
Ale wyraźnie czegoś brak: chyba po prostu wszystkie elementy były już w innych historiach, tak że autor nie wykreował czegoś oryginalnego.
Taka sympatyczna wydmuszka.

Taka sympatyczna wydmuszka.