Okładka książki Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie Leonard Mlodinow
Leonard Mlodinow Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
popularnonaukowa
rewolucja kwantowa mózg nauka

...koniecznie!

...koniecznie!

"Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz." ☺️

To lektura, z której dowiadujemy się ciekawych rzeczy, ale też możemy potwierdzić kilka tych które podejrzewaliśmy sami. Książka pokazuje jak bardzo jesteśmy niedoskonali, a często to - jak odbieramy rzeczywistość jest tylko naszą projekcją i ma niewiele wspólnego z prawdą.

A do tego, przeczytanie tej pozycji pomaga zrozumieć wiele różnych zachowań i motywacji do nich i to nie tylko naszych własnych, przede wszystkim innych osób.

Także jeżeli wydaje Ci się, że jesteś świadomym kreatorem swojego życia, że zarządzasz nim sam, sam podejmujesz racjonalne decyzję, a relacje z innymi układają się na podstawie Twoich świadomych działań? To ta pozycja wyprowadzi Cię z błędu! Ta książka uświadomi Cię, że znaczna część tego czego doświadczamy, dzieje się po za nami - a także to, jak my się zachowujemy wynika z takich procesów, które przebiegają po za naszą świadomością!

Przyznam szczerze, że czytałam ją z zszokowaną miną, wiele nowych rzeczy z niej wyniosłam. Inna sprawa - czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie, to nie żaden "kołczingiwy" bełkot.

Ogólnie polecam tą lekturę, szczególnie wtedy kiedy lubisz poczytać coś o tematyce psychologicznej.

"Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz." ☺️

A do tego, przeczytanie...

Dostępny język, nie ma nadmiaru historyjek z dupy w stylu amerykańskich poradników (chociaż kilka historyjek jest ;) ).

Kilka rzeczy mnie absolutnie zaskoczyło, kilka podejrzeń się potwierdziło. Konkluzja średnio pozytywna, jesteśmy bardzo niedoskonali, ale dzięki temu dajemy sobie radę.

Dobry pkt. wyjścia do dalszego zgłębiania obszaru i wypraw po kilku odnogach tematu.

Każdy chyba w mniejszym lub większym stopniu zdaje sobie sprawę, że odbierana przez nas rzeczywistość jest raczej projekcją tworzoną przez mózg, niż stanem faktycznym. Ile to już nie pisano lub mówiono o tym, aby do zmysłów mieć ograniczone zaufanie. Do pamięci też. Nawet do poglądów i osądów. Tymczasem autor był chyba przekonany, iż tylko on posiadł tę tajemną wiedzę i musi ją przekazać światu. W takim właśnie tonie napisana jest książka. Fakty przeważnie znane przedstawiane są jako rewelacje. Na podstawie tytułu naiwnie liczyłem, że będzie to jakaś głębsza analiza podświadomości. Coś, co podda w wątpliwość i tak już mglistą oraz niespójną ostatnio dla mnie koncepcję "ja". Niniejsze dzieło okazało się jednak jedynie niczym niewyróżniającą się opowieścią o schematach rządzących ludzkim umysłem.

Bardzo przyjemnie się ją czytało, dowiedziałam się trochę nowych rzeczy. Przyjemna i szybka lektura

Fajna, rozrywkowa a jednocześnie pouczająca pozycja. Bogata baza odniesień do dalszej analizy. No i Melodinov bywa dość zabawny :)

Czy wiesz, że kiedy czujesz ból, radość czy smutek to...wcale nie koniecznie je czujesz? A wiele z pojętych przez Ciebie w pełni przemyślanych decyzji wcale nie do końca było Twoimi decyzjami?
Naprawdę wciągająca i nieciężka pozycja popularnonaukowa, która pozwoli zrozumieć motywacje wiele zachowań innych ludzi. A przede wszystkim swoich własnych. :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor na podstawie swojego doświadczenia i wielu eksperymentów dokonywanych na przełomie wielu lat opisuje sposoby jakimi kierują nami nasze "nieświadome mózgi" :-) szczególnie w kwestiach społecznych. Książka bardziej skłania się w stronę "popularna" niżeli "naukowa". Bardzo zaciekawiły mnie fragmenty opisujące działanie pamięci. Fakt, że można pamiętać zdarzenia które w istocie wyglądały zupełnie inaczej, bądź nie było ich wcale, lekko mnie zaszokował. Będę się mniej sprzeczał z żonką ;-).

Książka napisana przez laika dla laika. Tematy liźnięte, miejscami efekciarsko. Autor zadaje nieoryginalne pytania, sugerując odważne wkraczanie w nieznany obszar, kiedy neuronauka i psychologia już na nie odpowiedziały, wystarczyło poczytać, poszukać odpowiedzi. Wynudziłam się.

Moja pierwsza książka popularnonaukowa, która wciągnęła mnie w świat książek. Bardzo ciekawe informacje, ale jakoś tak dłużyła mi się.

• Popularnonaukowe
  • Psychologia
  • Popularnonaukowa
  • Do kupienia
  • Naukowe

Leonard Mlodinow Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie Zobacz więcej