Dziewczyny w ogniu

2016-08-25
2016-08-25
Bartosz Kurowski
Bartosz Kurowski

Okładka książki Cienie Nocnego Targu Cassandra Clare, Maureen Johnson, Kelly Link, Sarah Rees Brennan, Robin Wasserman
Ocena 7,8
Cienie Nocnego... Cassandra Clare, Ma...
Okładka książki Opowieści z Akademii Nocnych Łowców Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Res-Brennan, Robin Wasserman
Ocena 7,8
Opowieści z Ak... Cassandra Clare, Ma...
Okładka książki Bitter of Tongue Cassandra Clare, Robin Wasserman
Ocena 6,7
Bitter of Tongue Cassandra Clare, Ro...
Okładka książki Pale Kings and Princes Cassandra Clare, Robin Wasserman
Ocena 6,9
Pale Kings and... Cassandra Clare, Ro...

Oficjalne recenzje i

Mroczny odcień nastoletniej przyjaźni

503 175 39

Książka pozornie o przyjaźni dwóch nastolatek Lacey Champlain i Hannah Dexter. Pierwsza z rodziny patologicznej, odrzucona, nie kochana przez matkę i ojczyma, druga szara myszka, z dobrze prowadzonej rodziny.
W halloween znika ich kolega ze szkoły, po kilku dniach zostaje znalezione jego ciało, to zbliża do siebie nastolatki i ich znajomość przeradza się w "chorą przyjaźń". Wyuzdana Lacey, odrywa Hannah od jej bezpiecznego życia i wciąga w spiralę obsesji i buntu, pojawiają się narkotyki, dużo alkoholu, kult szatana, sex, Hannah gubi się w tym wszystkim, ale kocha przyjaciółkę i coraz głębiej brnie w bagno za Lacey, odkrywając jej mroczną przeszłość.
Książka nie jest łatwa,chwilami odrzuca, robi się nie dobrze podczas czytania, mimo wszystko chęć poznania co będzie dalej jest silniejsza. Thriller psychologiczny, po którym jet o czym myśleć. Zakończenie do łatwych nie należy. Polecam.

Miasteczko Battle Crack, wczesne lata 90. XX wieku. W na pozór spokojnym mieście ginie w noc halloweenową uczeń liceum. Wszystko wskazuje na to, że zginął śmiercią samobójczą... Jak do tego doszło? Przecież to był zwyczajny, bezproblemowy chłopiec... Mieszkańcy zaczynają tworzyć własne teorie. A wśród tego dwie dziewczyny. Przyjaciółki.

W opisie znajduje się głównie wzmianka o samobójstwie licealisty, ale w całej historii nie chodzi tylko o to. Śmierć to początek i koniec. Punkt łączący wszystko, a przede wszystkim główne dwie bohaterki. Gdyby nie to wydarzenie... Prawdopodobnie wszystkie wydarzenia w życiu postaci nie miałyby miejsca lub inaczej by się potoczyły. Przynajmniej, jeśli chodzi o postać Dex.

Dex to przeciętna licealistka, przez niektórych rówieśników nazwana by była typową kujonką. Jednak... Dziewczyna widzi to, że wszyscy się od niej odwracają. Chcę zmiany. I zmiana nadchodzi w najlepszym momencie, tą zmianą jest Lacey. Lacey, którą otacza aurę tajemnicy. Jest tą przysłowiową buntowniczką, tą która się wyróżnia. Szczerze mówiąc jej postać trochę przypominała Weisera. Jak można się spodziewać jedna z dziewczyn będzie mieć wpływ na drugą. Pod wpływem Lacey Dex diametralnie się zmieni.
Cóż, motyw nie jest szczególnie odkrywczy. Już pojawiał się wątek tego "tajemniczego" pod którego wpływem dzieją się różne niewyobrażalne rzeczy. Ktoś, kto imponuje reszcie. Były również książki, gdzie ukazano skutki takich przyjaźni... Ale ta książka ma w sobie coś, co ją wyróżnia na tle reszty. Jednak nie jestem pewna, czy w aż, tak dobrym znaczeniu...

Nie będę opisywać wspólnego wątku Dex oraz Lacey. Lepiej nie spoilerować. Ale można się trochę domyślić. Jednakże, jeśli chodzi o historię oddzielną dziewczyn... Rozumiem zainteresowanie Dex Lacey, ale... Im bliżej końca historii tym bardziej jej decyzję są niewytłumaczalne. Napisałabym, że "wpadła", ale to zły czasownik, bardziej to wszystko ją pochłonęło. Pochłonęła ją Lacey.
A Lacey... Poniekąd jej historia była interesująca, chociaż.... to może źle dobrany przymiotnik. Bo jak można nazwać "interesującym" życie w patologicznej rodzinie? W każdym razie, tło rodzinne miało tłumaczyć jej postępowanie. Może tłumaczyła tylko trochę. Według mnie jej czyny przeczyły temu, co może w duchu, tak naprawdę myślała. A o jej myśli bardzo trudno, chociaż rozdziały są napisane również z jej perspektywy, bo jednak ona opowiada. To nie jest wewnętrzny monolog. Dużo można było ominąć, pozmieniać. Dla mnie nie powinna różnych rzeczy robić ze względu na chociażby to, że wkurzała się, kiedy ktoś inny robił dokładnie to samo... Ta postać jest, tak zagadkowa... Wzbudza wiele emocji przez to, że widzimy jej wpływ na Dex. Tak... Koniec mnie zirytował. Spodziewałam się, takiego zakończenia, ale... Nie, nie spodobała mi się ta opcja. A jednocześnie wiem, że to musiało, tak się potoczyć.

Jednym z głównych motywów jest tu również satanizm. Jak wielki wpływ mogą mieć plotki na społeczeństwo? Satanizm, wiara, która od zawsze kojarzyła się z czymś najgorszym. Aczkolwiek... Tak często niektóre postępki tłumaczone tym. Wyznanie spłycane to zabawy.

Okej, ale ta historia równie dobrze mogłaby się dziać we współczesności. Może nawet fabuła byłaby ciekawsza, wydarzenia spotęgowane. Może. Nie byłaby. Lata 90. są tu bardzo ważne. Koniec wieku. Wielka niewiadoma. Nirvana. Grunge.

A teraz przejdźmy do największego minusu przez który na początku bardzo zniechęciłam się do czytania "Dziewczyn w ogniu" i prawdopodobnie niektórych również to odrzuci. Język. Język, który jest użyty w książce jest bardzo dosadny, wręcz wulgarny. Czasem to pasowało, ale przez większą część fabuły nie. To było w pewnym sensie sztuczne. No dobra, niekoniecznie sztuczne. Chociaż prolog mógłby być inaczej napisany, ponieważ jest napisany w trzeciej osobie. Miałam wrażenie, że został on, tak napisany by szokować. Okej, nawiązuje to do części treści (szokowanie), ale... Dla mnie nie tędy droga. Później nawet można się do tego przyzwyczaić... Z wyjątkiem pewnego dialogu, który jedni Polacy przyjmą, ot książka, rozmowa nastolatek; a druga część Polaków jakoś w duchu będzie chociaż troszkę urażona. Ale zero spoilerów!
Ale może jestem za wrażliwa ktoś powie, trzeba przekonać się samemu, co się sądzi o sposobie, jakim została napisana książka.

Po przeczytaniu tej książki czuję się zmęczona. Początkowo denerwowała mnie Leyce, potem Niki. Na koniec wkurzały mnie obie, a Dex strasznie mnie rozczarowała. Nie jest to pozycja dla wszystkich. Nie wiem co więcej mogę napisać, mam strasznie mieszane uczucia.

Nie wiem co sobie myślałam gdy usłyszałam tytuł. Wiem jedno- spodziewałam się czegoś innego, może dotyczącego wojny (nie patrząc na okładkę!)? Nie wiem skąd moje myśli, ale srogo się zawiodłam. Jednak czasami warto czytać opisy...Choć szczerze mówiąc- nie wiem czy po jego przeczytaniu zdecydowałabym się na lekturę.
Powieść nie każdemu się spodoba, jest cóż... mocno specyficzna.
Wszystko rozpoczyna się w momencie gdy w noc Hallowen 1991 roku znika gwiazda koszykówki. Jego ciało zostaje znalezione kilka dni później, w jego rękach tkwił pistolet.
To nie jest zwyczajny kryminał. Nie ma policji, śledztwa, bohaterami nie są policjanci. Są za to dwie przyjaciółki, jedna pod dużym wpływem drugiej.
Lacey jest tą dominującą, Dex z czasem poddaje się jej. To nie jest zwykła przyjaźń: w grę wchodzi satanizm. Nie będę ukrywać, że "to nie moja bajka" i w momencie gdy ten temat zaczął być szerzej opisywany wiedziałam, że dalsze czytanie może być ciężkie.
Ale to nie jedyna rzecz, która mi przeszkadzała. Nie oceniam pozytywnie dużej ilości przekleństw (mimo, że i mi często zdarza się "rzucić mięsem"). oraz pewnych wydarzeń związanych z kobietami, z biologią.
Podsumowując- nie polecam. Doczytałam powieść do końca, ale z dużym trudem. A jaka jest Wasza opinia na temat tej książki?

Powieść nie każdemu się spodoba, jest cóż... mocno...

Historia pełna perwersji, brudu, pożądania i buntu, a mimo to o przyjaźni. Jednak ta relacja jest przepełniona mrokiem, wzajemnym uzależnieniem i wspólnymi przykrymi tajemnicami. Małe miasteczko, społeczność kisząca się w jednej wielkiej plotce, tajemnicza śmierć, sekrety, satanistyczne obrzędy, a w tym wszystkim ONE - Lacey i Dex. Dex, czyli cicha myszka Hannah, Lacey - pewna siebie buntowniczka, a przy tym wielbicielka Kurta Cobaina. Razem tworzą idealną całość.
"Dziewczyny w ogniu" to książka inna niż wszystkie, przez co doceniam opowieść w niej zawartą, ale też w pełni jej nie akceptuję. Były momenty, że chciałam dać sobie z nią spokój, a jednocześnie pragnęłam dotrzeć do samego końca. Udało się.
Styl jest odmienny od większości książek, niekiedy ciężki, jakby specjalnie autorka chciała nam utrudnić czytanie i zmusić do skupienia.
Nie jest to historia dla każdego, a z pewnością nie dla tych czytelników, którzy lubią szybkie i bezbolesne prześlizgiwanie się po kartach powieści. Plus za to, że akcja rozgrywa się na początku lat 90. XX wieku. Bez smartfonów, selfie i całego tego nowoczesnego ustrojstwa. Dzięki temu książka wcale nie traci, a wręcz zyskuje.

Każda chwila spędzona z tą książką była dla mnie drogą przez mękę. Cieszę się że mam to już za sobą.

Początkowo książka była niezjadliwa, styl ciężki do przełknięcia. Potem nastąpiła poprawa, fabuła wciągnęła. Troszkę przypominała mi "Pannę Nikt".

Wciągnęłam się, chociaż niektóre wątki były dość dziwne. Czytało się szybko, zakończenie trochę mnie rozczarowało, ale książka ogólnie dobra.

Ależ to było dziwne...

Za ciężki język, za dużo rozmyślań, wszystkiego było za dużo.

Zmęczyła mnie ta książka.

Ależ to było dziwne...

Za ciężki język, za dużo rozmyślań, wszystkiego było za dużo.

Zmęczyła mnie ta książka.

Moim zdaniem zakończenie mogło być inne.
Słaba jak na kategorię kryminał i thriller

Moim zdaniem zakończenie mogło być inne.
Słaba jak na kategorię kryminał i thriller

Dodaj cytat z książki Dziewczyny w ogniu