Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom I

Replika
2016-07-12
2016-07-12
Inne

Ciekawa książka, warta uwagi, ale mam zastrzeżenie do tego, że to są głównie historie ludzi związanych z wołyńskim AK, skupia się na walce z Niemcami, UPA, niż na samej rzezi, czego bardziej bym się spodziewała sięgając po ten tytół.

Każdy człowiek powinien przeczytać tę książkę. Można pisać najstraszniejsze historie, ale nawet najbardziej zwyrodniałe pomysły nie przychodzą do głowy pisarzom tylko zwykłym ludziom. Po przeczytaniu tej książki cieszę się, że żyję w obecnych czasach. Absolutnie przerażająca i wywracająca emocje człowieka na drugą stronę.

Nie znoszę wystawiać negatywnych opinii książkom, mam wtedy trochę poczucie winy. Jednak ta mnie mocno rozczarowała, zwłaszcza, że temat jest ważny i istotny.
Książka jest zwyczajnie nudna, mało w niej historii samego Wołynia, przeważają losy bohaterów na wojnie, przed nią lub po. Z trudem przez nią przebrnęłam.
Osoby szukające stricte losów ofiar przy spotkaniach z banderowcami będą zawiedzione, jest to książka skierowana do osób lubiących typowe podręcznikowe informacje o wojnie. Suche fakty o ludziach, którzy uczestniczyli w II wojnie, działaniach wojskowych i ich prywatnych losach.
Ze smutkiem daję ją na zapomnianą półkę w mojej biblioteczce.

Osoby szukające stricte losów ofiar przy spotkaniach z...

Książka zawiera wspomnienia z życia osób, które przeżyły ludobójstwo na Wołyniu. Opowiadają one czasy przedwojenne, czas wojny, zmieniające się stosunki polsko-ukraińskie, relacje z ucieczki przed ludobójstwem, dramat ludzi pomordowanych, wstąpienie do partyzantki formującej się w celu samoobrony miejscowej ludności przed ukraińskimi nacjonalistami tj. do 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej (27 WDP AK),oraz czasy powojenne, odnalezienie się w realiach komunistycznej Polski aż do czasów współczesnych.

Polecam każdemu chcącemu zgłębić tą część historii, która była wiele lat skrywana przez wcześniejsze władze naszego kraju i której poświęcano niewspółmiernie zbyt mało uwagi. A także polecam przede wszystkim tym, którzy czują patriotyzm w swoich sercach

Książka bardzo dobrze przygotowana, ze szczegółami opisane losy polskich rodzin ocalałych z wołyńskiej tragedii. Autor ukazuje nam losy bohaterów nie tylko z tego najcięższego dla nich okresu, ale poznajemy również ich dzieciństwo, czasy szkolne, jak i losy powojenne, aż do czasów współczesnych. Książka trudna, wymagająca skupienia i skłaniająca do refleksji nad tragicznym losem kresowiaków i okrucieństwem człowieka wobec człowieka. Mam nadzieję, że poprzez takie publikacje, nie zapomnimy o prawdzie historycznej i tragedii dziesiątek tysięcy ludzi.

Wspomnienia mieszkańców Wołynia,przede wszystkim żołnierzy legendarnej 27.Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.Została ich już garstka i każda forma zapisu ich wspomnień jest podwójnie ważna.Równolegle czytam świetną książkę Witolda Szabłowskiego "Sprawiedliwi zdrajcy Sasiedzi z Wołynia" i kolejny raz "Echa Wołynia" Władysława Hermaszewskiego,starszego brata Mirosława.Taka lokalna ciekawostka.Jeden z byłych żołnierzy 27.Wołyńskiej Dywizji Mirosław Łoziński wspomina jak po 1956 roku był kierownikiem sanatorium przeciwgruźliczego w starym zamku w Rajczy.Kiedyś często jeździłem do Ujsoł,a zamek ten z otaczającym parkiem znajduje się przy drodze wyjazdowej z Rajczy.Co mogłem to zwiedziłem,zrobiłem dużo zdjęć,zapoznałem się z jego ciekawą historją.

Bardzo dobra i pouczająca książka, każdemu kto interesuje się historią na pewno się spodoba

Myślałam, że autor skupi się na masakrze wołyńskiej a on skupił się na losie żołnierzy. Myślę, że książka jest bardziej dla osób, które szeroko interesują się historią.

Polecam. !!!

Polecam. !!!

Słabe, po tytule spodziewałem się wspomnień z rzezi wołyńskiej, a tego w książce bardzo mało, głównie wspomnienia ludzi którzy przeżyli wojnę i mieszkali na Wołyniu

• Chcę kupić
  • Posiadane, nie czytane