Master of Crows

Okładka książki Master of Crows Grace Draven
Okładka książki Master of Crows
Grace Draven Wydawnictwo: Amber Quill Press Cykl: Master of Crows (tom 1) fantasy, science fiction
Master of Crows (tom 1)
Master of Crows
Amber Quill Press
2009-07-13
2009-07-13
fantasy romans

To już trzecia przeczytana przeze mnie książka Pani Draven, i po raz kolejny zachwyciłam się jej prozą. Nie jest do długa opowieść, nie jest bardzo rozbudowana, ale ma wszystko, czego potrzeba dobrej lekturze. Tempo akcji idealne, żadnego przeciągania czy niepotrzebnych elementów, historia wciągająca, postacie jak zwykle z krwi i kości, każda z nich o własnej osobowości - pokochałam każdego mieszkańca Neith (tak, Martise również do owych mieszkańców zaliczam). Kolejny raz, jak to zwykle jest u Autorki, pojawia się cudowny wątek miłosny, znowu w innej odsłonie niż w poprzednich książkach.
Polecam z całego serca, szczególnie, że mam wrażenie, iż "Master of Crows" jest trochę pomijaną pozycją w zbiorach Autorki. Pozwolę sobie porównać ją do "Wybranej" Naomi Novik, która porusza podobny motyw (uczennica czarnoksiężnika) i jest dość często polecana, jednak moim zdaniem wypada dość blado. Zatem, jeśli ktoś szuka czegoś w tym stylu, to o wiele bardziej radziłabym złapać "Master of Crows".
Po tej lekturze Grace Draven trafia na listę moich ukochanych autorek; nie za wielkie, rozbudowane światy czy systemy magiczne, ale za jej wrażliwość w kreowaniu postaci i relacji, które na zawsze zostają w moim czytelniczym sercu.

No i to mi się podobało, bo wydaje mi się, że kierowane do nieco starszego czytelnika, niż typowe young/new adult. Postaci są starsze, w końcu nie są piękni jak top modele, historia mniej przygodowa, a więcej skupiona na ludziach. Nie przeciągane na siłę, wartkość akcji odpowiednia. Bardzo solidny romans.

Romans fantasy. Historia pozornie wydaje się dobrze znana z baśni: bezbronna dziewczyna przybywa do siedziby bezwzględnego czarnoksiężnika... Niby wiadomo, jak się to potoczy, a jednak autorce udało się z tego wyciągnąć coś nowego: interesujące charaktery (przede wszystkim rzeczony czarnoksiężnik Silhara, który zamiast czarami zajmuje się sadem pomarańczowym - nie jest on może Bestią, ale nie jest też miły ani szlachetny),ciekawie zbudowany konflikt (sprzeczne interesy oraz potrzeba współpracy),powoli, bez pośpiechu rozwijająca się relacja głównych bohaterów. Polecam :)

Pełna opinia: http://nanikowy.blogspot.com/2016/06/master-of-crows-grace-draven.html

Raczej przewidywalna i mało oryginalna historia tragicznego maga i porzuconej adeptki z problemami.

• Po angielsku
  • #Vaginal Fantasy Book Club