Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą

Okładka książki Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą Bożena Kropka
Okładka książki Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą
Bożena Kropka Wydawnictwo: Znak zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Znak
2016-09-12
2016-09-12
żywienie dieta choroby cywilizacyjne

Ta książka to reklama proponowanego przez autorkę programu "6 kroków wyjścia z alergii". Odniosłam wrażenie, że wspomina o nim średnio co drugą stronę. Zbyt często też pojawia się gluten jako największe zło tego świata, a najbardziej śmieszyły mnie opowieści z jej gabinetu, gdzie magicznie wręcz od razu po wejściu zgadywała co danemu człowiekowi dolega.

Kolejny samozwańczy dietetyk (tu brak pewności, jednak nie znalazłam nigdzie informacji, by ta pani była związana z jakimkolwiek uniwersytetem),który wybija się na modzie. Książka mocno promowana tym, że opiera się na najnowszych badaniach naukowych, jednak gdy ktoś zerknie w źródła, to zauważy, że na wyrost.

Kolejny...

otrzymałam te książkę w prezencie, przeczytałam ją w kilka dni. zaznaczałam sobie wszystkie ważne sprawy. okazuje się, że zdrowa dieta i odpowiednie żywienie dotyczy więcej obszarów życia niż można się spodziewać. dieta i ułożenie jadłospisu wymaga nie lada umiejętności i wiedzy.
daleko mi do bycia dietetykiem, ale ta książka pomaga w znacznym stopniu uzupełnić braki w podstawowym zakresie.
polecam każdemu, kto chce sobie pomóc. wierzę, że zmiana nawyków wszystkim z nas wyjdzie na dobre.
jestem zainteresowana tematyką zdrowego żywienia, a ta książka tylko uświadomiła mi jak bardzo odpowiednie dobranie składników może mi pomóc na moje dolegliwości.
na pewno nie raz wrócę do książki, a dodatkowo propaguję te wiedzę wśród najbliższych. oni tez skorzystają z porad p. Kropki.

Dawno tak się nie męczyłam z poradnikiem... a pokładałam w nim wielkie nadzieje. Choć opis był bardzo obiecujący, to trudno tu znaleźć wiedzę, która wyjaśniłaby nam źródło niektórych dolegliwości. Mam wrażenie, że wszystko kręci się wokół glutenu i alergii. Nie chcę już dłużej o tym ani słuchać, ani czytać. Można porozmawiać o diecie, ale normalnej? O normalnym jedzeniu? Bez skupiania się na wysłanniku diabła - glutenie? Odnoszę wrażenie, że autorka należy do kolejnych doktorek, które uważają, że dieta powinna się składać z wymyślnych potraw, sporządzonych z produktów, których nazwy pierwszy raz słyszę. Przepisy zawarte w tej książce jasno o tym świadczą. Oprócz kilku ciekawostek i wskazówek, nie znalazłam w tej lekturze nic, co znacząco wpłynęłoby na moje myślenie, a potem - na życie. Za dużo w niej alergii (nie wszyscy ludzie na nie chorują, halo!),a za mało przyziemności i, o dziwo, zdrowego rozsądku.

Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą to mała encyklopedia współczesnej i co najważniejsze opartej na najnowszych odkryciach wiedzy. Najwięcej problemów ze zdrowiem i nawet długotrwałych chorób wynika właśnie z nieodpowiedniego odżywiania. Przeciętna osoba, nie interesująca się własną dietą, nie wiąże pewnych symptomów z alergią pokarmową, nieodpowiednim łączeniem składników odżywczych, czy przede wszystkim jedzeniem śmieciowego, tłustego i pustego odżywczo pokarmu. Pani Kropka widzi te zależności, co więcej pomaga swoim pacjentom również je zauważyć i odzyskać dzięki temu kontrolę nad własnym życiem i zdrowiem. Bardzo podoba mi się fakt, że zmiana ta jest naprawdę prosta i wykonalna dla każdego. Podstawą rozpoczęcia działania jest zrobienie odpowiednich badań (mamy je tu pięknie wyjaśnione, podzielona na poszczególne problemy zdrowotne) i śledzenie tego, co właściwie jemy. Wielu osobom (ja również się na tym łapię) wydaje się że jedzą bardzo zdrowo, a po głębszej analizie okazuje się żę wiele z tego, co jest w naszej codziennej diecie to głównie cukry i przetworzone pokarmy które mogą wpływać na nasze trawienie i samopoczucie w bardzo zły sposób. Co więcej, również “czyste”, nieprzetworzone jedzenie może być dla nas czasem zgubne o czym przekonałam się na własnej skórze. Dzięki tej książce zrozumiałam, a właściwie dotarło do mnie że nie wszystko jest dla wszystkich- coś co świetnie działa u kogoś, u mnie może przynosić efekt odwrotny. Autorka doskonale wyjaśnia też różnice pomiędzy nietolerancją a alergią pokarmową i zwraca uwagę na to, że lepiej zapobiegać niż leczyć, bo życie z alergią jest dużo bardziej nieprzyjemne, niż uczenie się i stosowanie diety żeby jej zwyczajnie zapobiec.
Dowiadujemy się tutaj także o wadze flory bakteryjnej, poszczególnych częściach układu pokarmowego i za co są one odpowiedzialne, a także o tym jak bardzo szkodliwe jest stosowanie leków na dolegliwości trawienne. Instynkt od zawsze podpowiadał mi, że branie leków powinno być ostatecznością a nie codziennością, dlatego od nich stronię. Ale z drugiej strony rozumiem też, że jeśli coś człowieka boli albo przeszkadza mu w codziennym funkcjonowaniu a na wyciągnięcie ręki dostanie w aptece coś, co zniweluje (do czasu) jego ból, to wybierze hucznie reklamowany w telewizji lek za grosze niż wybierze się do lekarza, który niekoniecznie mu pomoże, a nawet jeśli to nie od razu...Tak wygląda niestety przykra prawda i proces,z którym zmaga się każdy z nas co jakiś czas. Kropka pokazuje nam jasno w książce, że zdecydowanie lepiej jest jednak od razu działać, niż sztucznie hamować dolegliwości, bo na dłuższą metę może mieć to poważne i nieodwracalne, bardzo negatywne konsekwencje.
To co mi się również podobało, to że autorka przedstawia nam konkrety i rzetelne informacje, które zdobyła na przestrzeni lat dzięki swojemu doświadczeniu w zawodzie dietetyczki. Mamy tutaj też zatem propozycje posiłków, prostych wyrobów i jadłospisy, które śmiało można zastosować w domu na własną rękę. Wiele z nich jest niestety nie dla mnie, nad czym ubolewam bo bardzo autorka ewidentnie nie ma jeszcze doświadczenia z dietami wegańskimi. Ale każdy z nich mogę przerobić po swojemu, także nic straconego, niektóre porady zaś pomogły mi w gotowaniu. Bardzo pomocnym elementem jest też Program 6 kroków, który zaprezentowany jest pod koniec książki- warto spróbować go na własną rękę, jeśli niekoniecznie mamy ochotę iść do lekarza przez brak zaufania i wiary w kompetencje danej osoby. Można zacząć śmiało obserwować samego siebie, reakcje na dane produkty, prowadzić dziennik i wyciągać z niego wnioski. Fajna metoda na analizę własnego sposobu odżywiania i regenerację organizmu, kiedy coś niepokojącego się z nim dzieje.

Jeśli spodobała Ci się powyższa recenzja, serdecznie zapraszam Cię na mojego bloga www.myownikigai.wordpress.com - znajdziesz tam nieco szersze recenzje książek, nieco więcej opinii a także rozważania na inne tematy, nie tylko literackie :)

Pani dietetyk przedstawia w książce sposób leczenia chorób dietozależnych. Ale żeby nikomu nie wydawało się, że chodzi tylko o choroby typu cukrzyca, czy miażdżyca. Oczywiście też, ale przede wszystkim o takie, które powierzchownie nie powinny mieć nic wspólnego z tym co jemy, bo przecież tak zdrowo się odżywiamy. Więc o co chodzi? Jest mnóstwo dolegliwości i chorób wynikających ze złego odżywania się i to nie tylko fast foodami, ale też zwykłą codzienną żywnością. Ponieważ każdy organizm jest inny a obciążając go wszechobecną chemią i składnikami,których nie toleruje doprowadzamy do wycieńczenia, nietolerancji pokarmowych, alergii na wszystko (i na nic),różnego rodzaju chorób (bólu głowy, pleców, wysypek, trądziku, grzybic, zgagi, zaparć, kaszlu, otyłości, różnych chorób przewlekłych i cywilizacyjnych, w tym także tych o podłożu autoimmunologicznym). Pani dietetyk proponuje metodę dzięki, której można pozbyć się nie tylko objawów, ale przede wszystkim, tego co powinno nas najbardziej interesować, czyli przyczyny.
Tematyka książki jest mi bliska, już od jakiegoś czasu interesuję się prawidłowym odżywianiem i leczeniem dietą, do czego zachęciło mnie pozbycie się trwającego 15 lat trądziku (leczonego). Nie dziwcie się więc, że jestem zachwycona :)
W książce w prosty sposób przedstawiony jest mechanizm powstawania chorób, co z czego wynika i dlaczego pojawiają się alergie, jak przeprowadza się skuteczną diagnozę i w końcu jak prawidłowo się odżywiać. Widać, że autorka posiada ogromne doświadczenie i wiedzę. Gorąco polecam, bo warto :)

Książka zawiera dużo pożytecznych rad, ale sama w sobie jest średnia.

Książka zawiera dużo pożytecznych rad, ale sama w sobie jest średnia.

• Zdrowie
  • 2017
  • Zakup
  • 2016

Dodaj cytat z książki Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą