O szczęściu prostego życia. Inspiracje regułą świętego Franciszka z Asyżu

Okładka książki O szczęściu prostego życia. Inspiracje regułą świętego Franciszka z Asyżu
Paulus Terwitte Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech religia
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Data wydania:
2016-08-16
Data 1. wyd. pol.:
2016-08-16
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375168587
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
658
532

Na półkach: ,

Moje zainteresowanie spuścizną Świętego Franciszka z Asyżu wynika po części z tego, jaki przykład daje całemu światu obecny papież – Franiciszek I, który, przyjmując to symboliczne imię, zaakcentował, że będzie kierował się zasadami, jakim hołdował skromny poprzednik. Kiedy zapoznawałam się z ofertą wydawniczą dotyczącą poglądów franciszkanów, natrafiłam na publikację Paulusa Terwitte „O szczęściu prostego życia”, która jest komentarzem inspirowanym regułą Świętego Franiciszka z Asyżu i obiecuje wskazówki dla osób, które poszukują współcześnie sposobu na proste i szczęśliwe życie.
Z tezami autora stawianymi w tekście nie da się nie zgodzić. Dobre życie opierać trzeba na skupieniu swojej uwagi na drugim człowieku i traktowaniu go z miłością. W tym zdaniu jednak mieści się wiele skomplikowanych prawideł rządzących relacjami: przede wszystkim liczy się otwartość na drugiego człowieka, akceptowanie jego odmienności i próby jej zrozumienia, zamiast krytykowania, umiejętne wybaczanie słabości przy jednoczesnym podkreślaniu tego, co w ludziach dobre i wartościowe. Człowiek jest istotą omylną, dlatego należy przyjąć, że upadki są wpisane w jego naturę i trzeba je tolerować. Te same zasady należy stosować w naszych związkach intymnych i przyjaźniach, bo zdecydowanie są w stanie poprawić ich jakość.
Jeśli chodzi o kwestie materialne to zgodnie ze słowami Świętego Franciszka współczesny człowiek powinien dbać tylko o podstawowe potrzeby, bo pieniądze przysłaniają zarówno drugiego człowieka, jak i nas samych. Zaspokajając nasze potrzeby musimy ufać w to, że nigdy nie braknie nam niczego, jeśli będziemy w stanie o to prosić. Jesteśmy stworzeni do życia wspólnocie i z niej powinniśmy czerpać również dobra materialne.
Proste życie to droga do wolności, która jednak nie zwalnia z obowiązku dbania o ład i porozumienie. Franciszkańska wolność jest rozumiana jako prawo do przebywania z wszystkimi, także potrzebującymi.
Poglądy przedstawione w tej niewielkiej objętościowo książeczce są dla mnie kwintesencją nauczania Jezusa. Nakazują kierowanie się miłością, skromnością i oddaniem drugiemu człowiekowi jako prostą drogę do szczęśliwego życia. Wyobrażam sobie świat, w którym wszyscy ludzie kierują się takimi zasadami – świat, w którym nikomu niczego nie brakuje, wszyscy są dla siebie życzliwi i otwarci. Naprawdę, zacznijmy stosować się do tych zasad, spójrzmy na siebie wzajemnie z miłością i szacunkiem, nie dbajmy o dobra materialne. Jestem pewna, że lektura „O szczęściu prostego życia” was do tego zachęci, bo dostrzeżecie mnóstwo pozytywnych efektów takiego podejścia do życia. Tekst pomaga przewartościować swoje życie, skłania do refleksji i przyjrzenia się wszystkiemu, co dla nas ważne. To, tak obecnie modny, minimalizm z wydaniu duchowym.

Moje zainteresowanie spuścizną Świętego Franciszka z Asyżu wynika po części z tego, jaki przykład daje całemu światu obecny papież – Franiciszek I, który, przyjmując to symboliczne imię, zaakcentował, że będzie kierował się zasadami, jakim hołdował skromny poprzednik. Kiedy zapoznawałam się z ofertą wydawniczą dotyczącą poglądów franciszkanów, natrafiłam na publikację...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1169
1006

Na półkach:

Lubię poznawać ludzi, którzy przekazując swoje myśli, sami nimi żyją. Bez wątpienia taką osobą jest ojciec Paulus, kapucyn. W dzisiejszym, szalonym świecie, niezwykle trudno jest odnaleźć spokój i pogodę ducha. Co współczesny mnich może wiedzieć o życiu? Pewnie tak właśnie pomyśli wielu czytelników. A jednak.


Każdy rozdział to fragment reguł św. Franciszka, skierowanych do braci. Ojciec Paulus idzie dalej, wprowadzając nas w krótkie rozważania, mające na celu zbliżenie się do Stwórcy i życie Ewangelią.


Ta książeczka przyniosła mi wielkie ukojenie. Czytałem ją fragmentami, każdego wieczora, zastanawiając się nad treściami. Święty Franciszek, jego reguły, do tego wprowadzenie do własnych przemyśleń czytelnika. Kapucyn doskonale przenosi odległe pouczenia na kalkę współczesnego świata, rysując jasne drogowskazy.


Dla mnie to niezwykle ciekawa i wartościowa lektura skierowana głównie dla chrześcijan, ale nie tylko. Powinien przeczytać ją każdy, kto pragnie czynić dobro. Polecam.

Lubię poznawać ludzi, którzy przekazując swoje myśli, sami nimi żyją. Bez wątpienia taką osobą jest ojciec Paulus, kapucyn. W dzisiejszym, szalonym świecie, niezwykle trudno jest odnaleźć spokój i pogodę ducha. Co współczesny mnich może wiedzieć o życiu? Pewnie tak właśnie pomyśli wielu czytelników. A jednak.


Każdy rozdział to fragment reguł św. Franciszka, skierowanych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
240
160

Na półkach:

Książka dobrze przybliża ducha franciszkańskiego, nie ma dużej objętości, ale każda strona dostarcza materiał do przemyśleń. Nie jest to najłatwiejsza lektura, natomiast z pewnoscią owocna.

Książka dobrze przybliża ducha franciszkańskiego, nie ma dużej objętości, ale każda strona dostarcza materiał do przemyśleń. Nie jest to najłatwiejsza lektura, natomiast z pewnoscią owocna.

Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O szczęściu prostego życia. Inspiracje regułą świętego Franciszka z Asyżu


Reklama
zgłoś błąd