52 KOLORY ŻYCIA t.1

Okładka książki 52 KOLORY ŻYCIA t.1 Magdalena Kozioł
Okładka książki 52 KOLORY ŻYCIA t.1
Magdalena Kozioł Wydawnictwo: Pociąg do natury, Magdalena Kozioł literatura obyczajowa, romans
Pociąg do natury, Magdalena Kozioł
2016-03-01
2016-03-01
romans powieść bestseller

Zapraszam na recenzję:

Zapraszam na recenzję:

Sally jest niesamowicie barwną postacią. Eteryczna, wrażliwa, ale również inteligentna i wiedząca czego chce młoda kobieta. Poznajemy ją na chwilę przed pogłębieniem relacji ze swoim długoletnim partnerem Tomkiem. Jej życie jest przedstawione jako bardzo poukładane i ustabilizowane. Piękny dom, kochający rodzice, wymarzona praca i ukochany u boku. Wkrótce planuje służbowy wyjazd, a autorka kilkukrotnie podrzuca insynuacje, że owa podróż ma wszystko zmienić.
Równolegle poznajemy komisarza Poznańskiego. Jacek stoi o krok od sfinalizowania długiego, żmudnego i niebezpiecznego śledztwa. Świadomy, że oddając się pracy zaniedbuje rodzinę, nie potrafi nic z tym zrobić. Gnębiony wyrzutami sumienia raz za razem zostawia żonę i ukochanego synka samych, oddalając się przez to od najbliższych.

Książka jest łagodna i wręcz kołysze nas swoim klimatem do momentu, w którym skrzyżują się drogi Sally i Jacka. Wtedy odczuwalnie coś pęka. Powstaje rysa szybko przeistaczająca się w szczelinę. Szczelina zalewa się wzburzoną wodą, a co z niej powstanie dowiemy się w następnym tomie, bo nagle książka urywa się. Co za szczęście, że mam już kolejną!

„52 kolory życia” napisane są przepięknym, kwiecistym językiem. Podkreśla sensualne aspekty odbierania otoczenia, wyrażanie emocji i przeżywania chwil. Patrzenie i dotykanie sercem zamiast oczami i rękoma. Jestem fanką takiego stylu. Co prawda w inny sposób, ale dokładnie tą ścieżką podążała moja ukochana Lucy Montgomery, która potrafiła zupełnie odpłynąć przy opisie piękna danej rzeczy. I nie było to ani trochę męczące. Przed czytelnikiem malował się najpiękniejszy obraz, bo stworzony przez odpowiednio pobudzoną wyobraźnię.

Oczywiście pojawiają się również błędy. Widoczny brak fachowej korekty odzwierciedla się choćby w występujących powtórzeniach. Nie razi to jednak w oczy, a wręcz tworzy dodatkową warstwę do mikroklimatu panującego w książce. Jeśli zdecydujecie się jednak sięgnąć po lekturę będziecie się musieli przyzwyczaić do specyficznie zapisywanych dialogów. Pomijając, że momentami są strasznie przesłodzone, wręcz nienaturalnie uprzejme. Otóż występuje tekst mówiony, po nim didaskalia i ciąg dalszy (tej samej wypowiedzi) od nowej linijki. Nie wiem czy jest to poprawne czy nie, nigdzie wcześniej się z takim sposobem nie spotkałam, ale trzeba przyznać, że wprowadza chaos. Początkowo ciężko się połapać kto co mówi.

Nie mniej polecam serdecznie! To coś zupełnie innego, nowego i bardzo świeżego. Delikatny mistycyzm zatacza tajemnicę nad pięknem i zawiłością życia. Pokrętne ludzkie drogi znaczone przez przeznaczenie, decyzje i spotkania odmieniające całe życie. Nieszablonowi bohaterowie mający wszystko do stracenia i wszystko do zyskania. Czuję, że będzie się działo!

Mogłabym pisać i lać wodę powiększając tekst nawet trzykrotnie. Nie uważam jednak, żeby to było konieczne i dla Was atrakcyjne. Jestem przekonana, że zarysowałam fabułę i zachęciłam do zapoznania się z nią bez zdradzania czegokolwiek. To naprawdę świetny debiut i przepiękny wstęp do czegoś poruszającego.

Każda chwila w życiu, ma swoje odwzorowanie w kolorach.

Dzięki uprzejmości Pani Magdaleny Kozioł, w moje ręce trafiły Jej cudowne książki. Niestety autorka nie znalazła wydawcy, który chciałby ukazać Jej twórczość polskiemu czytelnikowi. Mimo to, Pani Magda nie poddała się i sama postanowiła wydać książki. Doceniam zaangażowanie oraz to, że ludzie chcą spełniać swoje marzenia. Tymczasem zapraszam Was na recenzję pierwszego tomu powieści o kolorach życia.

W książce "52 kolory życia" poznajemy historie dwóch, nieznanych sobie osób. Pierwsza poświęcona jest Sally i jej narzeczonemu, druga Jackowi i jego rodzinie.

Sally to kobieta, która ma pewien cel w życiu i dąży do jego realizacji. Bohaterka chce otworzyć sklep nad morzem, jednak nie jest to łatwe, osobiście musi wybrać się do nadmorskiej miejscowości, aby pozałatwiać sprawy biznesowe. Krótko przed wyjazdem jej chłopak - Tomek - zabiera ją na kolację do restauracji, ponieważ obchodzą trzecią rocznicę związku. Aby dodać magii tej chwili Tomek prosi wybrankę o rękę. Przyszli małżonkowie cieszą się chwilą oraz nie martwią o to, co spotka ich za jakiś czas, nie myślą o nadchodzących problemach. Podczas służbowego wyjazdu spokojne życie Sally nabiera tempa, zostaje wplątana w pewną sprawę oraz trafia do szpitala.

Druga historia została poświęcona Jackowi, Agacie, Stasiowi i... Rexowi - bo w końcu pies to również członek rodziny. Jacek jest z zawodu policjantem. W chwili poznania bohater ma za zadanie rozbić gang narkotykowy. Jego żona - pielęgniarka - nie jest zadowolona z tego, że mąż spędza całe noce na niebezpiecznych akcjach, martwi się o niego oraz smuci tym, że tak mało czasu poświęca dziecku. Policjant wierzy w to, że uda mu się złapać przestępców... I ma rację, tylko, że podczas zaplanowanej akcji, pewna kobieta zostaje zatrzymana jako zakładniczka. To właśnie tego dnia pomiędzy Jackiem a Sally dojdzie do pierwszego spotkania. Jesteście ciekawi w jakich okolicznościach i jak potoczą się losy bohaterów? Wejdźcie na stronę Pociąg do natury i poszukajcie powyższej książki.

Cała książka została podzielona na 5 rozdziałów, a każdy rozdział zatytułowany jest innym kolorem. Akcja zaczyna się od interpretacji koloru białego - koloru, który kojarzy się z czystością oraz niewinnością. Ostatni rozdział poświęcony jak dla koloru różowego, który symbolizuje ciepło oraz pogodę ducha. Czytając pierwszy rozdział, mogłoby wydawać się, że Sally będzie niewinną osobą, jednak podczas wyjazdu w jej życiu następuje pewna zmiana. Autorka kończy opowieść w takim punkcie, że czytelnik, pragnie od razu sięgnąć po kolejną część, aby śledzić losy bohaterów.

Bardzo podobało mi się to, że Pani Magda w każdym rozdziale przekazuje cenne rady, wskazówki oraz zwraca uwagę na drobiazgi, które mogę mieć ogromne znaczenie. Czytając książkę możemy zastanowić się nad naszym życiem oraz postępowaniem. Lektura ukazuje pewną historię bohaterów oraz pozwala nam dostrzec piękno danej chwili. Jedynym minusem książki są powtórzenia, które mogą irytować czytelnika. Jednak nie zrażajcie się, po książkę naprawdę warto sięgnąć.

Każda chwila w życiu, ma swoje odwzorowanie w kolorach.

Główna bohaterka powieści, Sally jest bardzo młodą osobą. Kobieta prowadzi szczęśliwe, poukładane życie. Od kilku lat spotyka się ze swoim ukochanym, Tomkiem. Sukcesywnie spełnia swoje marzenia, dotyczące otwarcia sieci sklepów kosmetycznych. Pewnego razu, wyjeżdża nad morze, aby załatwić sprawy związane z interesem. Przypadkiem zostaje wplątana w ogień działań policyjnych. To właśnie w tej chwili jej życie ma się obrócić o trzysta sześćdziesiąt stopni.

"W życiu zdarzają się takie sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, nie planujemy ich, nie myślimy o nich, a jednak pojawiają się i często potrafią zmienić wszystko, co do tej pory uważaliśmy za pewnik. Życie płynie jak rzeka, nigdy nie wiadomo, czy za zakrętem, nie pojawi się wielki wodospad, który dostarczy bardzo różnorodnych emocji i zmąci dotychczasowy spokój."

Nie mogę się powstrzymać i muszę zacząć od tego, co mi się w tej powieści nie podobało.
Autorka wydała książkę samodzielnie. Nie przeszła ona specjalnej korekty i to niestety momentami widać. Na samym początku ogromnie rzucają się w oczy powtórzenia wyrazów. Na szczęście tak jest tylko przez pierwszych kilkanaście stron, potem się to poprawia. Na co jeszcze zwróciłam uwagę? Główna bohaterka bardzo dużo mówiła sama do siebie. Ja wiem, że to się zdarza w prawdziwym życiu, ale myślę, że nie aż tak często.

"- Jutro biała, czysta kartka papieru, nowy rozdział, nowa historia, niech będzie ona kolorowa... - wypowiedziała życzenie."

Teraz mogę skończyć moje, nic nieznaczące narzekanie i przejść do plusów powieści.
Książka odbiega od schematów, ponieważ została opowiedziana barwami. Widać, że Pani Magdalena włożyła w nią całe swoje serce. Autorka posługuje się obrazowym językiem, dzięki któremu wszystko możemy sobie łatwo wyobrazić. Pomaga nam dostrzec piękno w codzienności. Długie opisy przypadły mi do gustu, mimo tego, że lekko spowalniały akcję. Co jeszcze mogę powiedzieć/napisać? Cieszę się, że autorka zastosowała narrację trzecioosobową, ponieważ wydarzenia nie skupiały się tylko wokół jednej osoby. Zgrabnie przechodziła z opowieści o życiu Sally do Jacka i na odwrót.

"Życie to pełnia, a w niej zawierają się wszystkie kolory i ich odcienie. Należą do niech te przyjemne dla oka, jasne, wesołe, radosne, jak i te smutne, ciemne i niekoniecznie optymistyczne."

Na początku nie polubiłam głównej bohaterki. Być może zraziło mnie to, że tak dużo mówiła do siebie samej. Potem jednak zaczęłam się do niej przywiązywać. Spodobało mi się jej podejście do życia. Robiła wszystko, żeby się rozwijać, spełniać marzenia, być szczęśliwą. Myślę, że w tej kwestii powinniśmy brać z niej przykład.
Jacka nie poznałam zbyt dobrze, ale już mogę powiedzieć, że podziwiam jego pasję do wykonywanego zawodu. O nim powiem więcej po przeczytaniu tomu II.

"W życiu barwy zmieniają się tak szybko jak w kalejdoskopie. Często wydarzenia, które nas spotykają, plączą nam nasze nogi i każą iść przed siebie."

Nie mogę zbyt wiele powiedzieć o "52 kolorach życia", bo jak możecie przeczytać na górze, jest to bardzo cienka powieść. Tym bardziej jestem zachwycona tym, ile barw i emocji udało się przemycić Pani Magdalenie na zaledwie stu stronach. Nie polecam książki osobom, które są miłośnikami szybkiej akcji, ponieważ raczej nie będą w stanie docenić jej oryginalności. Niemniej jednak warto spróbować zapoznać się z nią, nic nie stracicie, jeśli się Wam nie spodoba.

"Trudne i zaskakujące sytuacje trzeba umiejętnie rozwiązywać."

Muszę pochwalić autorkę jeszcze za to, że widać, iż w ciągu powstawania powieści, rozwinęła swoje zdolności pisarskie. Uczyła się na błędach i to jest ważne. Starała się spełnić swoje marzenie o wydaniu książki i zrobiła to.

"Biel można by porównać do prawdy, czystości, niewinności i prostoty."

Książka rozpoczyna się wyjątkowo pięknie. Niesamowita interpretacja koloru białego. Byłam zachwycona czytając kolejne zdania. Jak pięknie i plastycznie można opisać kolor. Nadać mu znaczenie, przypisać do różnych miejsc, rzeczy, sytuacji. Coś pięknego. W książce 52 kolory Życia z jednej strony poznajemy Sally, empatyczną, poukładaną i zorganizowaną, niebieskooką dziewczynę. Na co dzień uśmiechnięta, wesoła i szczęśliwa. Mająca kochających rodziców, siostrę. Dziewczyna od kilku lat jest związana z Tomkiem. Wspólnie tworzą szczęśliwą i kochającą się parę. Kiedy Tomek oświadcza się Sallly, dziewczyna jest w siódmym niebie. Ponadto Sally również jest spełniona zawodowo. Czy czegoś brakuje jej do szczęścia? Na domiar tego właśnie planuje otworzyć kolejny sklep z kosmetykami nad polskim morzem.

„Czasami się tak zdarza, że ludzi spotykają się pierwszy raz, a wydaje się im, że znają się ługi. Pojawia się między nimi niewidzialny sznur, który jest pomostem łączącym ich jestestwa.”

Z drugiej zaś strony poznajemy Jacka i Anetę, małżeństwo z długoletnim stażem. Niby wiodą szczęśliwe życie, wraz z synkiem Stasiem, jednak ich miłość, jakby stopniowo się wypalała. Jacek jest policjantem, którego przeważnie nie ma w domu. Poświęca się swojej pracy, i co za tym idzie spędza bardo mało czasu ze swoim synem i żoną. Być może właśnie dlatego ich miłość wisi pod znakiem zapytania i zmierza ku końcowi? Mimo, że starają się o to, aby w ich związku ponownie zagościła namiętność, to jest ciężko... Kiedy pewnego dnia Sally przez przypadek zostaje wplątana w ogień działań policyjnych i spotyka na swojej drodze Jacka jej życie ulega diametralnej zmianie. Przeznaczenie, przypadek? Dlaczego tych dwoje nie potrafi o sobie zapomnieć?

Oczywiście książka kończy się tak, że koniecznie trzeba sięgnąć po kolejny tom. Zdaję sobie sprawę, że było to zrobione z premedytacją. Jestem ciekawa, jak dalej potoczą się losy Sally, Tomka, Anety Jacka... Już nie mogę się doczekać, kiedy zaspokoję swój głód ciekawości i podzielę się z Wami moimi odczuciami.

Pierwszy tom 52 Kolory Życia, składa się z pięciu „rozdziałów”. Każdy z „rozdziałów” to jeden tydzień roku. I co za tym idzie, do każdego tygodnia przypisany jest inny kolor, który w rezultacie przeplata się pomiędzy stronami każdego z tygodni. W tym tomie poznajemy takie kolory jak: biały, pomarańczowy, niebieski, zielony oraz różowy. A całość ta lawiruje wokół... miłości. Historia niesamowicie barwna, posiadająca piękne, wnikliwe opisy otaczającej rzeczywistości, ludzi i miejsc. Czuć, że napisana emocjami i od serca. Czyta się szybko miło i przyjemnie.

Reasumując, sądzę, iż 52 Kolory Życia to udany debiut literacki autorki. To urocza miniopowieść, dostarczająca czytelnikowi wiele ciepłych uczuć, skłaniająca do refleksji, a także ukazująca życie w wielu pięknych barwach. Polecam!:)

Dzisiaj sięgnęłam po I z VII tomów książek Magdaleny Kozioł, autorki, która sama postanowiła wydać swoje książki. Z tej uwagi muszę powiedzieć, że książce brakuje korekty i wyłapałam kilka literówek, jednak nie zraża to czytelnika.

To co zasługuje na uwagę, to to, iż książka pisana jest emocjami i barwami, których w naszym życiu jest tak wiele, a z czego czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy. W tym tomie poznajemy takie barwy jak: biała, pomarańczowa, niebieska, zielona oraz różowa. A wszystko to kręci się wokół miłości.

Główną bohaterką jest Sally, która właśnie wkroczyła w okres narzeczeństwa wraz z Tomkiem. Ich miłość jest kwitnąca, widać jak wiele dla siebie znaczą. Jedno za drugim wskoczyłoby w ogień. I gdyby nie to, że mamy możliwość poznać również inną parę, książka mogłaby wydawać się zbyt przesłodzona.

Druga para to Jacek i Aneta, którzy są już parę lat małżeństwem, jednak ich miłość jakby powoli się wypalała. Jacek jest policjantem, którego wiecznie nie ma w domu, być może dlatego ich miłość wisi pod znakiem zapytania? Może to, że jego wiecznie brak ,wpływa na ich wzajemną realizację? Choć walczą o pojawienie się ponownego żaru w ich wspólnym życiu, czy wygrają te walkę, tego nie wie nikt.

Sally i Jacek spotykają się na swojej drodze. Czy był to zwykły przypadek, a może przeznaczenie? Podobno w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny. Czy i tym razem tak właśnie jest? Choć okoliczności spotkania nie były zbyt sympatyczne, to jednak ich wzajemny wzrok się przyciągał.

Magdalena Kozioł w swojej książce ukazuje nam barwy życia, przedstawiając je w bardzo ciekawy sposób. Widać, że to co pisze jest przemyślane oraz staranne. Mogę nawet powiedzieć, że przekazuje nam pewną energię w swojej książce, która jest odczuwalna na nas czytelnikach. Życie mieni się wieloma kolorami, a autorka uświadamia nam je i pokazuje, że życie to ciągłe wzloty i upadki, to chęć zmiany czegoś na lepsze. Życie przybiera różne obroty spraw, czasem jest potrzebna pomocna dłoń dla nas, a czasem my musimy ją wyciągnąć ku innym.

Czy spotkaliście kiedyś się z jakąś obcą osobą, a czuliście jakbyście się znali całą wieczność? Jakby nic Was nie odgradzało, a przede wszystkim nic nie krępowało między sobą? Ja spotkałam takie osoby w swoim życiu, i nie mówię, że byli to mężczyźni, więc nie chodzi mi tutaj o jakąś miłość, lecz o wzajemne zrozumienie bez słów.

52 Kolory Życia. Tom I, to książka od początku do końca napisana emocjami. To historia z której możemy wyciągać nauki dla nas samych, ale przede wszystkim historia, która uświadamia nas jak bardzo barwne jest nasze życie. Powieść może i nie jest idealna, za to w 100 % prawdziwa. Zachęcam do przeczytania.

W obecnej chwili książki nie są nigdzie dostępne. Stały się białymi krukami.

www.czytaninka.blogspot.com

Przyznam szczerze, że początek miałam ciężki. Trudno było mi się skupić na historii Sally, w którą autorka dosyć często wplatała kolor przewodni rozdziału. Taki nietypowy sposób podejścia do życia, jako palety barw, szybko jednak do mnie przemówił. Wspomnienie wszystkiego, co w danym kolorze otaczało bohaterów, przestało rozpraszać, a wręcz zaczęło uzupełniać historię i szybko się wciągnęłam. Chętnie przeczytam dalsze losy wszystkich bohaterów (nie tylko wspomnianej już Sally).

Tom I
Poznajemy główną bohaterkę - Sally i jej bliskich - chłopaka Tomka i przyjaciółkę - Martę. Kilka stron dalej poznajemy również Jacka, jego żonę Anetę i synka Stasia. Nie trudno się domyślić, że ich pojawienie się na kartach książki nie jest przypadkowe ;)
Sally jedzie nad morze w sprawach służbowych związanych z planowanym otwarciem kolejnego sklepu z kosmetykami. Jak to zwykle bywa, pojawia się "w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze". I tak to się zaczyta... Jedno spojrzenie zmienia wiele. Jak wiele? Przeczytajcie ;)

"Życie to pełnia, a w niej zawierają się wszystkie kolory i ich odcienie. Należą do nich te przyjemne dla oka, jasne, wesołe, radosne, jak i te smutne, ciemne i niekoniecznie optymistyczne. Żyjąc doświadczamy wszystkiego, nic nie jest ani do końca dobre, ani złe. Po prostu rzeczy się wydarzają. Czasami sami planujemy obraz jaki chcemy namalować. Wiemy jakich barw użyć, niestety nie zawsze tworzymy go tylko własną ręką. Zdarzają się takie sytuacje, które muszą się stać naszą rzeczywistością, nawet wtedy, gdy bardzo ich nie chcemy. Kolory cierpienia, smutku, rozpaczy, tęsknoty. Najtrudniej przyjąć takie odcienie w życiu, ale one też są jego częścią. Żyć pełnią życia oznacza przyjmować z pełną świadomością zdarzenia, które są barwne, jak i te, w których wydawać by się mogło, że nie ma ani jednego odcienia mogącego coś wnieść w naszą egzystencję."

Poznajemy Sally, młodą, spełnioną zawodowo, sympatyczną kobietę, która sama zamieszkuje dom po zmarłej babci. Od kilku lat związana jest z Tomkiem, z którym tworzy szczęśliwy związek. Sally zamierza otworzyć kolejny sklep z kosmetykami nad morzem. Jest też druga para: Jacek i Aneta. Są małżeństwem, mają kilkuletniego syna Stasia. Jacek jest policjantem i zaangażował się w sprawę z handlarzami narkotykami. Aneta ciągle niepokoi się o pracę męża, ma nadzieję że ją zmieni. Tymczasem dojdzie do spotkania w nietypowych okolicznościach Jacka i Sally... Co z niego wyniknie?

"Czasami się tak zdarza, że ludzie spotykają się pierwszy raz, a wydaje się im, że znają się bardzo długo. Pojawia się między nimi niewidzialny sznur, który jest pomostem łączącym ich jestestwa.
Nie muszą nic mówić, a jeżeli już zaczynają rozmowę, okazuje się, że wszystko jest jasne i oczywiste."

Bohaterowie są wyraziści, ciekawi, których zarówno wygląd zewnętrzny, jak i osobowość są dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Na początku mogą wydawać się zbyt wyidealizowani, ale gdy poznajemy ich lepiej, widzimy, że mają swoje wady, grzeszki, jak każdy z nas. Ale jedno jest pewne - zdecydowanie można ich polubić.

Fabuła może i nie jest nowatorska i niepowtarzalna, ale ma w sobie coś takiego, co trudno mi nawet nazwać, jakaś magię, obok której nie sposób przejść obojętnie. Ta minipowieść została podzielona na tygodnie, którym to z kolei zostały przypisane poszczególne kolory. Mamy tu przedstawionych pięć tygodni i tyle samo barw: białą, pomarańczową, niebieską, zieloną, różową. Każdy z tych kolorów jest odzwierciedleniem zaistniałych w życiu bohaterów wydarzeń i sytuacji. Zastosowany zabieg jest bardzo oryginalny, zdecydowanie przyciąga podczas lektury. A jakie kolory jeszcze się pojawią? I jakie będą dalsze losy bohaterów? To pokarze kolejny tom.

Byłam zaskoczona tym, że można tyle piękna i wartościowych rzeczy zawrzeć na zaledwie dziewięćdziesięciu ośmiu stronach. Tyle barwnych i plastyczny opisów, które można dosłownie oprawiać w ramki i wieszać na ścianie. Zostałam urzeczona tym, że zwykłe przedmioty codziennego użytku, zostały przedstawione w tak ciekawy sposób. Wyraźnie widać, że Magdalena Kozioł ma bujną wyobraźnię, którą potrafi umiejętnie wykorzystać. A poza tymi zachwycającymi opisami dzieje się naprawdę dużo, mimo iż to niewielka objętościowo książka. Pojawiają się zaskakujące zwroty akcji. Wraz z bohaterami przeżywamy ich wzloty i upadki, walkę o lepsze życie.

Lektura "52 kolorów życia" uświadamia, że wszystko to, co wydarza się w naszym życiu, nie jest przypadkowe, lecz z góry zaplanowane i zapisane i nie mamy na nie wpływu. Dlatego należy cieszyć się każdym dniem, każdą najdrobniejszą rzeczą.

Zdarzają się co prawda drobne błędy interpunkcyjne i literówki, ale nie miało to wpływu na odbiór książki. Fabuła jest na tyle interesująca, że to schodzi gdzieś na dalszy plan i aż tak nie przeszkadza.

To niezwykle barwna, ciepła, poruszająca, wzruszająca i życiowa powieść. Debiut udany, skłaniający do wielu refleksji, po który naprawdę warto sięgnąć. Zostałam zaatakowana całą paletą emocjonalnych barw i jestem pewna, że i z Wami będzie podobnie.

"52 kolory życia" skusiły mnie wyjątkowo ładnymi, subtelnymi okładkami. Przyciągnęły mój wzrok i zachęciły, by zajrzeć do ich wnętrza. Co zatem kryje w sobie ta niewielka objętościowo książeczka?

Sally to młoda, piękna kobieta, właścicielka sieci sklepów z kosmetykami. Mieszka na uboczu, w domku z ogrodem odziedziczonym po babci. W jej spokojnym, poukładanym życiu zaczynają jednak zachodzić pewne zmiany. Jedna z nich wiąże się z jej chłopakiem, Tomkiem i nadchodzącą trzecią rocznicą ich związku. W dodatku kobietę czeka służbowy wyjazd nad morze, gdzie zamierza otworzyć nowy lokal. Gdy tylko dotrze na miejsce, przeżyje poważną traumę, rodem z filmu sensacyjnego. I pozna tajemniczego mężczyznę o zielonych oczach...

Powieść Magdaleny Kozioł skupia się wokół barw i różnorodnych emocji. Do każdego rozdziału przyporządkowany został odrębny kolor, a jego właściwości ściśle łączą się z przedstawionymi w nim wydarzeniami. Jednak niewiele się tu dzieje. I to nawet mimo wątku z handlarzami narkotyków! Akcja toczy się bardzo powoli i można odnieść wrażenie, że stanowi jedynie przerywnik dla obszernych opisów otoczenia, myśli i przeżyć wewnętrznych głównej bohaterki. Jeśli więc liczycie na fajerwerki - cóż, trafiliście pod zły adres...

Początek pierwszego tomu powieści nie zrobił na mnie pozytywnego wrażenia. Ciągłe powtórzenia i ciągnące się w nieskończoność zdania bardzo mnie raziły. Kolejne rozdziały na szczęście były już pod tym względem lepsze, choć korekta nadal pozostawiała wiele do życzenia. Do tego te nienaturalne dialogi... Powiedzielibyście komuś, w odpowiedzi na informację o zawale jednego z jego rodziców: "Głowa do góry, ta sprawa rozwiąże się pomyślnie"? No ale jeśli nie potrzeba Wam do szczęścia nieprzewidzianych zwrotów akcji i porywających bohaterów, a macie akurat ochotę na sporą dawkę refleksji i emocji - możecie zaryzykować. Te fragmenty stanowią bowiem największy atut "52 kolorów życia". Bo chociaż jest to debiut, i daje się to odczuć, znajdziecie tutaj garść poruszających i przemawiających do wyobraźni opisów. A warto sięgnąć choćby tylko po nie. Z nadzieją, że kolejne tomy okażą się lepsze również pod innymi względami.

Książkę przeczytałam w ramach Book Tour organizowanego przez Kasię z bloga poligon-domowy.blogspot.com

• Egzemplarz recenzencki
  • Recenzje - 2016