Wieczna wojna

Okładka książki Wieczna wojna
Joe HaldemanMarvano Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Wieczna wojna [komiks] (tom 1-3) Seria: Science Fiction (Egmont) komiksy
komiksy
Wieczna wojna [komiks] (tom 1-3)
Science Fiction (Egmont)
La Guerre éternelle
Egmont Polska
2016-05-17
2009-06-01
Krzysztof Uliszewski
komiks wojna sci-fi science fiction militarne SF

Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
Ocena 6,7
Fantastyczne o... Orson Scott Card, D...
Okładka książki Nowa Fantastyka 425 (02/2018) Joe Haldeman, Jakub Juszyński, S.R. Masters, Naomi Novik, Michał Ochnik, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 8,2
Nowa Fantastyk... Joe Haldeman, Jakub...

Okładka książki Szczury blasku Mark Harrison, Gordon Rennie
Ocena 6,6
Szczury blasku Mark Harrison, Gord...
Okładka książki Wieczna wolność Joe Haldeman, Marvano
Ocena 7,0
Wieczna wolność Joe Haldeman, Marva...

Wojna w Wietnamie, w której przez wiele lat czynnie uczestniczyły wojska USA, zebrała ogromne żniwo. Zniszczyła wiele ludzkich istnień, spaliła Półwysep Indochiński oraz przyniosła niewyobrażalne straty finansowe. Joe Haldeman postanowił opisać koszmar wojny w Wietnamie, w której uczestniczył jako żołnierz USArmy, jednak uczynił to w sposób nietuzinkowy. Przeniósł bowiem akcję w odległą przyszłość, pokazując na przykładzie ludzi, obcej cywilizacji oraz kosmosu, jak brutalny, bezsensowny oraz kosztowny był to konflikt. I tak w 1974 roku świat ujrzała książka zatytułowana Wieczna wojna, będąca swoistym manifestem antywojennym, ale jednocześnie nie szkalująca zawodu żołnierza. Zyskała ona w oczach krytyków wszystkich obozów politycznych oraz grup społecznych, przynosząc pisarzowi zasłużoną sławę. Blisko półtorej dekady później w 1988 roku, rysownik Marvano pomógł przenieść Haldemanowi jego dzieło na karty komiksu. Obecne wydanie zbiorcze Wiecznej wojny jest drugim polskim wydaniem arcydzieła, po które każdy dojrzały czytelnik powinien sięgnąć. Dlaczego? Na to pytanie odpowie nam Szeregowy Mandella, którego losy przyjdzie nam śledzić.

Pierwszy album serii rozgrywa się w latach 2010-2020, gdy to ludzkość stoi w obliczu wojny z obcą cywilizacją, nazwaną przez rząd Bykarianami. Pod koniec lat 90-tych XX wieku, ludzkość opanowała umiejętność budowy zaawansowanych statków kosmicznych oraz podróży międzygwiezdnych dzięki wynalezieniu napędu zakrzywiającego czasoprzestrzeń. Niestety pierwszy kontakt z obcą cywilizacją w gwiazdozbiorze Byka, koło gwiazdy Aldebaran, zakończył się tragedią. Rząd USA postanowił stworzyć koalicję narodów i przeciwstawić się nowemu zagrożeniu ze strony obcej cywilizacji, choć nikt nie wiedział skąd są, jak bardzo zaawansowaną technologią dysponują oraz jak wyglądają. Uznano ich za wrogów, choć w całej teorii pełno było dziur. Dlatego władze postanowiły stworzyć elitarny oddział do walki z Bykarianami. W jej skład miało wejść pięćdziesiąt kobiet oraz tyleż samo mężczyzn, starannie wyselekcjonowanych przez wojsko. Jednym z nich był William Mandella, człowiek rzucony w wir wojny, której nie rozumiał, przeciw przeciwnikowi którego nie znał i nigdy nie widział na oczy.

Album opowiada o tym czego pisarz sam doświadczył, oczywiście w rozumieniu sytuacyjnym. Mowa tu o morderczym treningu oraz pierwszej bitwie z wrogiem. Mandella opowiada jaki koszmar trawił jego i jego towarzyszy broni podczas treningu na Cerberusie, zamarzniętej skale zawieszonej w kosmicznej próżni. Żołnierze mają tam za zadanie zbudować bazę i przejść test bojowy. Każdy błąd, każde spóźnienie się z wykonaniem rozkazu może skutkować śmiercią. Z tego powodu ludzie boją się zaprzyjaźnić czy budować bliższe kontakty, gdyż w każdej chwili można zginąć. A do stresu jaki towarzyszy na każdym kroku, nikt nie chce dorzucać żałoby po przyjaciołach.

Mandella wręcz ze stoickim spokojem relacjonuje początki wybuchu wojny. Oskarża tym samym polityków oraz wyższych rangą oficerów o lekkomyślne szastanie ludzkim życie. Jak zauważa, wygodnie jest komentować wojnę z fotela z dala od linii frontu. Społeczeństwo znając ją jedynie z telewizyjnej propagandy solidaryzuje się z rządem, no bo przecież Bykarianie to mordercy. Zniszczyli bez ostrzeżenia kolonialny okręt Eagle 6, na którym przebywały rodziny osadników. Mimo że większość wieści to domysły oraz strzępki informacji rzucone mediom przez polityków, to lud pała rządzą odwetu. Wszak tylko bestie mordują bezbronnych.

Właśnie ten aspekt, połączony z morderczym treningiem oraz dziurawym wywiadem wojskowym, przewija się przez cały pierwszy tom Wiecznej wojny. Zabijanie z powodu rozkazu, brak znajomości terenu, nierozpoznanie mocnych oraz słabych punktów przeciwnika i rzucanie ludzkich ciał prosto w paszczę pożogi, tylko po to aby móc zyskać kilka punktów procentowych przed wyborami. Nikt tak naprawdę nie wie z kim walczy, co robi na froncie, a tymczasem machina propagandowa napędza społeczną nienawiść wobec istot, których nawet nie widziała na oczy. Karmiąc się jedynie pogłoską. Bo właśnie tak wyglądało wejście USA do wojny Wietnamskiej. Wiecznej wojny, skrytej w otchłani obcego Amerykanom świata.

Na początku nawet ekscytacja, bo te wszystkie analogie do Wietnamu (trop podany czytelnikowi na tacy we wstępie) sprawiły, że zrobiło się ciekawie, ale od części drugiej zaczął się monotonny ciąg zdarzeń, który nie zrobił mi kompletnie nic. Gdybym miał dzisiaj - dwa dni po lekturze- powiedzieć o co toczyła się gra i w jaki sposób, pewnie bym coś wybełkotał bez ładu i składu. Nudy

Klasyk SF, którego nigdy nie miałem okazji przeczytać.
Widać, że komiks ma swoje lata co się trochę odbija na grafikach. Ale za to czuć ten specyficzny klimat sprzed lat. Historia ciekawą nawet, ale pozostawia spory niedosyt jednak. Dobrze oddaje specyfikę lat w kosmosie (ale Reynolds dużo lepszy), choc brakowało mi głębi i tła (a to o homo to już w ogóle).
Pewnie warto przeczytać, ale do kolekcji raczej nie trafi.

Klasyk SF, którego nigdy nie miałem okazji przeczytać.
Pewnie warto...

Świetny komiks przedstawiający realia wojenne. Wojna przestawiona jest tutaj na wielu poziomach - strategicznym, operacyjnym, technologicznym, ale także z perspektywy żołnierza, który bierze udział w kolejnych rzutach na front. Żołnierza, który poprzez ciągłe wyjazdy nie może przebywać ze swoją kobietą. Żołnierza, który bez kwestionowania realizuje założone cele operacyjne, ale później "odchorowuje" brutalne działania. Wreszcie żołnierza, który będąc z dala od swojego kraju przez długi czas nie poznaje go po powrocie, nie poznaje społeczeństwa, źle się tam po prostu czuje. Wszystkiego tego doświadczali żołnierze wracający z wojny w Wietnamie, tutaj jest to osadzone w kosmosie, gdzie ludzie walczą z nieznaną rasą kosmitów.
W tym komiksie świetnie przedstawione są rozterki głównego bohatera oraz, na wyższym poziomie, dyskutowane jest samo prowadzenie działań wojennych. Ciekawa jest też wizja rozwoju społecznego i technologicznego Ziemian.
Zdecydowanie polecam - wielbicielom: komiksów, tematyki wojennej, s-f. W tym komiksie każdy znajdzie coś dla siebie.

Cóż mogę rzec - kreska bardzo dobra, klimat jest naprawdę ciekawy, koncept brania pod uwagę relatywistyki czasu podczas działań wojennych, to też coś z czym się za bardzo nie spotkałem wcześniej, no i ma niezłe przesłania technologiczne i społeczne.
Polecam, jeśli szukacie dobrego kawałka militarnego sci-fi ;)

Polecam, jeśli szukacie dobrego kawałka militarnego sci-fi ;)

Bardzo mądry komiks. Muszę koniecznie sięgnąć po literacki pierwowzór, bo to właśnie scenariusz stanowi o sile tej pozycji (ilustracje nieco się już zdezaktualizowały, choć to wciąż kawał solidnej rzemieślniczej roboty). Jedyne, co nie do końca mi tu zagrało, to brak głębi psychologicznej większości postaci pierwszo- i drugoplanowych - przez to czytelnik nie ma szans się do tych postaci przywiązać, i w rezultacie ich zgony nie robią na nim najmniejszego wrażenia. Także główny bohater jest potraktowany trochę jakby po macoszemu - niewiele się o nim dowiadujemy; poza tym mamy wgląd w jego myśli, ale nie w jego uczucia. Bardzo podobał mi się za to pacyfistyczny wydźwięk całości i to zaskakujące słodko-gorzkie zakończenie. Ogółem: dobry tytuł, któremu naprawdę niewiele brakowało, by stać się dziełem wybitnym.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Wydanie przepiękne, opatrzone listami autorów. Scenariusz porusza - ze względu na zawarte prawdziwe przeżycia żołnierzy Wietnamu, jak też i wątek romantyczny. Wizja przeraża, dusi, daje do myślenia. Wspaniały, emocjonujący komiks.

Wspaniały komiks, być może książka jeszcze lepsza - niestety nie czytałem. Bardzo ciekawa wizja przyszłości, gdyby postacie były ładniej narysowane dałbym 10/10. Twarze głównych bohaterów przypominają mi bulwy ziemniaka ;)

Według niektórych jest to najlepszy komiks s-f w historii. Coś w tym jest. Przeczytałem już trochę komiksowego science-fiction i ten wciąż utrzymuje się na podium najlepszych dzieł tego typu.

Joe Haldeman Wieczna wojna Zobacz więcej