Strzeżcie się niezwykłych kobiet

Okładka książki Strzeżcie się niezwykłych kobiet Claire Delannoy
Okładka książki Strzeżcie się niezwykłych kobiet
Claire Delannoy Wydawnictwo: Czarna Owca literatura piękna
MEFIEZ-VOUS DES FEMMES EXCEPTIONNELLES
Czarna Owca
2016-07-06
2016-07-06
Ewa Kaniowska

Strzeżcie się niezwykłych kobiet to książka o przyjażni pomiędzy pięcioma typami bohaterek. Każda jest inna, dzieli je religia, pochodzenie, seksualność, ale odkąd poznały się gdy miały po 20 lat są dla siebie wsparciem, katalizatorem do działania, ale też przyczyną kłótni i zatargów. Ot, życie. Żadna przyjażn nie jest łatwa. I wydaje mi się, że chyba to jest w tej powieści najważniejsze. Nie dzielenie się sekretami, ale trwanie przy sobie, pomimo tajemnic, niedomówień.

Powieść Claire Delannoy pełna jest chaosu,wielogłos jaki tworzą bohaterki jest czasem przytłaczający, można się pogubić w poszczególnych historiach. Ale mimo tego rozgardiaszu to dobra powieść. Wymaga skupienia i namysłu, jak sami odnależlibyśmy się w takiej sytuacji.

Zabieg wprowadzenia przez autorkę formy narracji ze strony każdej z bohaterek oddzielnie niespecjalnie udany, gdyż niejasny i wprowadza lekki chaos. Czasami ma się problem z rozpoznaniem osoby, która w danej chwili opowiada swoją historię.
Nie ukrywam, że zainteresował mnie tytuł oraz wątek artystyczny, a to rzecz mi bliska.
Tytuł po przeczytaniu kilku rozdziałów, moim zdaniem, nie ma nic wspólnego z treścią.
Natomiast temat przyjaźni pomiędzy kobietami zawsze na czasie, jednak zabrakło mi historii, która trzymałaby mnie w napięciu i nie pozwalała się od książki oderwać.
Otrzymałam zwykłe opowiadania bohaterek o ich zwykłym życiu, bez żadnego dreszczyku, który aż się prosił aby go wpleść miejscami. Takich historii jak w tej książce jest wokół nas sporo, i nic w tym niezwykłego.
Pierwsza połowa jeszcze znośna ponieważ poznajemy główne postaci i ich codzienne zmagania życiowe oraz zawodowe, natomiast w drugiej części, im dalej, nic się niestety nie zmienia, zaczęłam się po prostu nudzić.

Może o to właśnie autorce chodziło? O zwykłe codzienne życie? Jeżeli tak to forma i fabuła nie do końca przemyślane.

Nie twierdzę, że książka jest zła, moim zdaniem jest przeciętna, kilka rzeczy frapuje więc warto przeczytać chociażby dla pewnych refleksji i przemyśleń nad przyjaźnią i życiem.

Dlatego ani polecam ani nie polecam.

Tytuł po przeczytaniu kilku rozdziałów, moim...

Kobiety od zawsze umiały się przyjaźnić ze sobą.
To kolejna książka o przyjaźni pięciu kobiet o różnych ,ale silnych osobowościach i poglądach na politykę, religię, miłość i rodzinę. Muzułmanka, żydówka, katoliczka, ateistka, komunistka. Kobiety "niezwykłe".
Studiowały w Paryżu na Akademii Sztuk Pięknych. Bawiły się, działały, podejmowały wspólnie różne decyzje, domagały się tego, co jak sądziły, że im się należało. Mówiły, że będą związane ze sobą na całe życie. Uwielbiały się za szczerość i za tę szczerość nienawidziły się.
Po studiach ich drogi rozeszły się. Każda zamieszkała w innym miejscu. Kontaktowały się sporadycznie. W ich życiu były wzloty i upadki.
Po kilku latach znowu się spotykają, z powodu śmierci męża jednej z nich.
Przyjaciółki na zawsze? Czy to możliwe? Czy przez te wszystkie lata były szczere w stosunku do siebie i lojalne? Okazuje się, że oczekiwania życzliwości, sympatii, wsparcia, zaufania i lojalności, każda z nich może rozumieć inaczej. A w przyjaźni warto być uważnym i szanować uczucia drugiej strony - " przyjaźń nie polega na rezygnowaniu z rodzącej się historii, ale na mówieniu sobie, co jest nie tak".
Bohaterki tej opowieści niewątpliwie są interesujące, ale budzą sprzeczne uczucia. Podczas czytania niejednokrotnie można się pogubić w ich identyfikacji. Sama fabuła jest może dość ciekawa, ale książkę czyta się trudno. Mało dialogów, zbyt dużo chaosu w treści. Wymaga dużo cierpliwości i skupienia.

Kobiety od zawsze umiały się przyjaźnić ze sobą.

Nie ukrywam, sięgając po tę książkę spodziewałam się powieści obyczajowej, lekkiego czytadła, no może z morałem.
Dostałam coś zupełnie innego. Nie oznacza, że gorszego. Ot po prostu książka ta jest inna od tej, jaką oczekiwałam.
Bohaterkami jest pięć przyjaciółek - Diane, Chris, Maria, Sofia, Nour oraz historie ich życia. Poza dawną znajomością z okresu studiów na ASP zdaje się, że nic ich nie łączy. Każda ma swoje życie, swoje problemy. Poza tym kobiety różnią się od siebie jak to tylko jest możliwe, i to pod każdym względem, czy to religii, czy upodobań kulinarnych czy wreszcie wykonywanego zwodu, orientacji, miejsca zamieszkania.
Jednak śmierć męża jednej z kobiet wymusza na nich spotkanie po latach. To co wydarzy się póżniej będzie przeczyć całkowicie o zerwaniu więzi i pozwoli spojrzeć na przeszłe wydarzenia z innej strony.
Nie ukrywam, to trudna książka, umiarkowanie dobrze się ją czyta. Przede wszystkim wadą (jak dla mnie) jest narracja. Brak narratora w 1 osobie, zdarzenia poznajemy jakby z umysłów, wspomnień, przemyśleń każdej z bohaterek. Ciężko się w to wdrożyć, zaaklimatyzować.
Gdy już jednak przywykniemy do sposobu narracji, dobija (przynajmniej mnie dobijał) smutek płynący z tej historii. To trudna, bolesna, pełna smutków opowieść.W niektórych momentach w treść wdziera się pewien chaos, nieład, który utrudnia zagłębienie się w lekturze tak na 100%.
Całość tylko od czasu do czasu przetykana jest okruchami radości, uśmiechu. Ot książka i opowieść dokładnie taka, jakie jest życie.
Książka budzi we mnie diametralnie odmienne uczucia. Z jednej strony drażni mnie sposób narracji oraz jej chaotyczność. Z drugiej strony oczarowała mnie sama idea wieloletniej przyjaźni, która mimo, iż niepielęgnowana poprzez regularne spotkania czy pogaduszki, trwa i jest gotowa do poświęceń.
Myślę, że warto dać niezwykłym bohaterkom i książce o nich traktującej szansę. Strzeżcie się niezwykłych kobiet ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Nastawcie się jednak na trudną lekturę.

Na początku – narracja. Brak tu doskonale znanych z powieści dialogów, brak modnego narratora pierwszoosobowego. Wszystkie treści przekazane są w mowie zależnej, przenikającej przez myśli bohaterek, wdzierającej się do najbardziej skrywanych przez nich części. Przyznaję, że taki układ tworzy trochę chaosu, zwłaszcza, że każda cząstka skupia się na innej bohaterce, a autorka eksperymentowała także z układem czasu zdarzeń, z retrospekcjami. Brak bezpiecznego, ułożonego przedstawiania poszczególnych bohaterów, więc role niektórych trzeba zgadywać po tropach znajdujących się w tekście, szukać ich między zdaniami. Czy jest to jednak wyraźny minus powieści? Byłby to problem, gdyby książka liczyła więcej stron. Jej objętość jest jednak optymalna – to dość, by zawrzeć wszystko, co należało przekazać, ale nie przytłoczyć odbiorcy nadmiarem informacji, nie przedłużyć treści na siłę. Dość, by zostawić nieco tajemnicy.

Jaka jest to historia? Bolesna, smutna i szczęśliwa ni mniej, ni więcej jak samo życie. To opowieść o tym, jak w rzeczywistości wyglądają przyjaźnie. Brak tu idealnej wizji, regularnych spotkań, dzielenia się wszystkimi sekretami i lojalności za wszelką cenę. Brak tu czystej sympatii, brak też natychmiastowego wybaczania sobie kłótni. Przyjaźń pięciu kobiet jest silna i wyjątkowa właśnie przez to, że jest najbardziej daleka od ideału, jak to tylko możliwe. Z biegiem lat wszystkie doceniają swoją znajomość jeszcze bardziej, potrafią z niej czerpać. Pomimo odrobiny chaosu – lub właśnie dzięki niej – sylwetki wszystkich bohaterek z każdym fragmentem są coraz bardziej wyraziste. Cenne jest to, że nie poznajemy ich za sprawą wszechwiedzącego narratora, ale zdobywamy o nich informacje przez całą powieść – na dodatek z różnych perspektyw. To, co dla jednych stanowi zalety, dla drugich jest wadą. To, co wydawało się oczywiste, przy zmianie punktu widzenia okazuje się kryć wielkie zaskoczenie. Oto najmocniejsza strona książki – portrety psychologiczne bohaterek, ich losy, niepowtarzalne, a jednocześnie takie, jakie możemy zaobserwować w ludziach wokół.

Przez cały czas byłam zainteresowana zawartością. Ciekawiły mnie losy bohaterek, chciałam zrozumieć ich zachowania. Narracja poprowadzona jest w taki sposób, by powoli odkrywać przed czytelnikiem najważniejsze elementy układanki. Nie od razu dowiadujemy się, jak ważne są spotkania, nie od razu rozumiemy, między którymi przyjaciółkami są najtrudniejsze relacje. Ostatecznie historia zadziwia, a koncept jest niezwykle chwytliwy. Spędziłam z tą powieścią parę dobrych wieczorów. Jedynym minusem było to, że musiałam zatrzymywać się i zastanawiać, które z fragmentów odnoszą się do której kobiety. Było jednak warto poznać tę autorkę.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2016/09/strzezcie-sie-niezwykych-kobiet-claire.html

Czasami lubię przeczytać coś innego, coś co prawdopodobnie wykracza poza moją czytelniczą strefę komfortu - tak właśnie było w przypadku tej pozycji. Zaczynając od dość ciekawego i odrobinę filozoficznego opisu, a kończąc na tym, że nigdzie nie mogłam znaleźć o tej książce opinii (nawet na goodreads.com),co jest dla mnie dość częstą wytyczną sięgania po lektury. Mimo wszystkich tych aspektów, postanowiłam spróbować i bardzo się z tego powodu cieszę :)!

Tym co najbardziej mi się podobało była intrygująca fabuła. Miałam z nią kilka problemów, jednak coś w tej historii wciąga i ma się ochotę poznać jej zakończenie. Autorka ciekawie zrównoważyła akcję między bohaterkami, długość również okazała się odpowiednia - nie jest ani rozwleczona, nie czułam też, żeby czegoś mi brakowało w rozwoju wydarzeń. Oczywiście momentami chciałam wiedzieć więcej, jednak uznaję to za części intrygującej wizji autorki.

Interesujący w tej książce jest sposób narracji - nie ma w niej typowych w polskich tłumaczeniach myślników, wypowiedzi bohaterów, czy dialogi nie są w żaden sposób oddzielone od normalnej narracji. Jest to sposób dość chaotyczny, który sprawiał mi momentami trochę problemów - trudniej zorientować się w tym kto mówi. Jednak zabieg ten bardzo upłynnił całą historię oraz nadał jej ciekawej różnorodności.

Widocznym elementem tej pozycji jest jej "różnorodność". Wszystkie przyjaciółki bardzo się od siebie różnią - religią, upodobaniami, czy orientacją, w moim odczuciu Claire Dellanoy chciała być za bardzo postępowa. Nie chcę być tu źle zrozumiana, nie uważam tego za wadę samą w sobie, jednak bardzo ostentacyjny sposób przekazu już tak. Dość często odnosiłam wrażenie jakby autorka tworzyła bohaterów tylko po to, żeby włożyć im w usta jakieś bardzo filozoficzne, górnolotne oraz ultra tolerancyjne (często kontrowersyjne - zdrady, aborcje, otwarte związki etc.) prawdy. Przez to często główny temat przyjaźni i relacji schodził na drugi plan.

"Strzeżcie się niezwykłych kobiet" budzi we mnie mieszane uczucie, jednak mimo wszystko lektura ta okazała się bardzo ciekawym i pobudzającym do myślenia doświadczeniem. Dobrze jest czasami przeczytać coś z czym się w całości nie zgadzamy - działa to odświeżająco. Jeśli ktoś lubi trochę inne pozycje, intrygujące, jednak takie do których trzeba podejść z dużą dozą tolerancji cudzej wizji świata to polecam :D

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Claire Delannoy jest redaktorką i pisarką. Opublikowała cztery powieści, z których pierwsza, La guerre, L'Amérique (Wojna, Ameryka),w 2003 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Goncourtów za debiut.*

Diane, Chris, Maria, Sofia i Nour poznały się na Akademii Sztuk Pięknych, gdy miały po dwadzieścia lat, potem rozjechały się po świecie, ale ich przyjaźń nadal trwała. Gdy mąż Diane zmarł, postanowiły spotkać się i rozprawić z półprawdami, które między nimi się nagromadziły.

„Strzeżcie się niezwykłych kobiet” to historia o niełatwej przyjaźni, która trochę boli, ale trwa już bardzo długo. To nie jest lekka książka, którą przeczyta się ot tak. Trzeba przy niej chwilę posiedzieć, czasem odłożyć i zastanowić się nad czymś. Minusem dzieła jest lekki chaos, panujący w książce.

Dzieło to porusza kilka ważnych problemów, m.in. przemoc domową, aborcję oraz zdradę.

W tej książce nie chodzi o to, że akcja ma pędzić na łeb na szyję. Nie ma strzelanin i rzeczy w tym stylu. Tu najważniejsi są bohaterowie, których portrety psychologiczne zostały bardzo szczegółowo stworzone oraz emocje, których w tym krótkim utworze jest mnóstwo.

Bohaterki tej książki są różne i mają inne problemy. W tym przypadku przysłowie: przeciwieństwa się przyciągają jest trafne. Poznajemy biseksualną paryżankę Dianę, sławną malarkę Chris, rozsądną pani domu Marię, Sofię, która jest lesbijką wychowującą dziecko oraz niezależną muzułmankę Nour.

Podsumowując: książka bardzo mi się spodobała, mimo iż spodziewałem się czegoś innego. Głównie ze względu na to, iż jest ona bardzo prawdziwa, do bólu emocjonalna i poruszająca. Nie jest ona dla wszystkich, dlatego polecam ją przede wszystkim osobom, które lubią czytać utwory, w których ważne są postaci, a nie fabuła i akcja.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Tytuł: „Strzeżcie się niezwykłych kobiet”
Tytuł oryginału: „MEFIEZ-VOUS DES FEMMES EXCEPTIONNELLES”
Autor: Claire Delannoy
Wydawnictwo: Czarna Owca
Przełożyła: Ewa Kaniowska
Projekt okładki: Izabella Marcinkowska
Korekta: Małgorzata Denys, Weronika Girys-Czagowiec
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Liczba stron: 255
Data wydania: 06.07.2016
ISBN: 978-83-8015-282-3

** Źródło – skrzydło książki.

Ile może przetrwać kobieca przyjaźń? Co musi się wydarzyć, aby dawne przyjaciółki znów się spotkały? Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o książce o kilku niezwykłych kobietach, których przyjaźń połączyła na lata, nie zmieniły tego rozjazdy w różne zakątki świata, ani sytuacje, które je spotkały. Jest to powieść Claire Delannoy „Strzeżcie się niezwykłych kobiet”.
Autorka wyżej wymienionej powieści jest zarówno redaktorką, jak i pisarką. Za swoją pierwszą powieść „Wojna, Ameryka” otrzymała prestiżową Nagrodę Goncourtów za debiut. „Strzeżcie się niezwykłych kobiet” przyciąga nas niezwykłą okładką, która zachęca nas do sięgnięcia po to co jest w środku.
Diane, Chris, Maria, Sofia i Nour poznały się przed lat na Akademii Sztuk Pięknych mając zaledwie po dwadzieścia lat, później każda z nich rozjechała się po świecie próbując swojego szczęścia. Każda z nich jest inna, ale wbrew wszystkim różnicom ich wieloletnia przyjaźń. Kiedy jedną z nich spotyka życiowa tragedia spotykają się ponownie, aby zmierzyć się z półprawdami i zdradami, które stworzyły się przed laty.
Kiedy do moich rąk trafiła książka Claire Delannoy spodziewałam się czegoś zupełnie innego, myślałam, że będzie to lekka i przyjemna w odbiorze książka o kobiecej przyjaźni. Nie przyszło mi do głowy, że będę się tak bardzo mylić, bowiem „Strzeżcie się niezwykłych kobiet” to książka pełna zawiłości, łatwo zgubić się w opisywanych wątkach, bo choć są uporządkowane miesiącami to jednak sporo w nich flashbacków.
„Strzeżcie się niezwykłych kobiet” to książka, której należy poświęcić nieco czasu, aby zgłębić jej treść i zrozumieć. Nie można przeczytać jej na szybko. Z powieści Claire Delannnoy możemy wiele wnieść do swojego życia, gdyż w powieści widzimy jak często tworzenie swojej wizji zdarzeń powoduje różnice i paradoksy.
To powieść dla wymagających, nie mniej jednak warto po nią sięgnąć, gdyż „życie” bohaterek może nas wiele nauczyć.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

Autorka...

• Obyczaj/romans/psychologia
  • Literatura współczesna/piękna
  • Otrzymane w prezencie
  • Przeczytane w 2023
  • Przeczytane 2016

Dodaj cytat z książki Strzeżcie się niezwykłych kobiet