Zamach na Kutscherę

Okładka książki Zamach na Kutscherę Marek Dunin-Wąsowicz
Okładka książki Zamach na Kutscherę
Marek Dunin-Wąsowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Żółty Tygrys powieść historyczna
powieść historyczna
Żółty Tygrys
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1957-01-01
1957-01-01
Polska Walcząca Armia Krajowa Kutschera

Irytował mnie w tej książeczce częsty zwrot - "zamachowcy".

Irytował mnie w tej książeczce częsty zwrot - "zamachowcy".

Krótki, 80stronicowy opis zamachu na Kutschere. Bardzo sprawnie napisany, doskonała lektura żeby kogoś zainteresować tematyką zamachów organizowanych przez Agat, Pegaz, Parasol... do tego nakreślenie portretu tej 9tki młodych ludz, którzy postanowili dopasc Kutschere. Na prawdę bardzo fajny tygrysek.

Piękne przypomnienie tego, iż Polacy, a w szczególności polska młodzież, byli kiedyś odważni. Ale to już chyba, niestety, przeszłość - to byli zupełnie inni ludzie. Szkoda...

Bardzo dobry opis niesamowicie bohaterskiej akcji zlikwidowania kata Warszawy.

Bardzo dobry opis niesamowicie bohaterskiej akcji zlikwidowania kata Warszawy.

Znakomity "tygrysek", dokumentalny opis jednej z najbardziej brawurowych akcji polskiego podziemia zbrojnego - udanego zamachu na szefa SS w Warszawie.
W drugiej połowie 1943 roku w okupowanej Warszawie nowy szef SS - Franz Kutschera, zaostrza rządy terroru. Mnożą się uliczne łapanki, Polacy zatrzymywani są przez hitlerowców jako zakładnicy, rozstrzeliwani następnie w odwecie za akcje polskiego ruchu oporu.
Armia Krajowa decyduje się na zabójstwo kata Warszawy.
Przeprowadzenie zamachu powierzone zostaje grupie bojowej pod kierownictwem "Lota".
Reszta książeczki to szczegółowy opis akcji, jej przebieg, skuteczny zamach na Kutscherę, późniejsza walka z przybywającymi posiłkami niemieckimi, ucieczka samochodami, rozwożenie rannych, w końcu dramat pościgu.
Mimo że natychmiast po zamachu w Warszawie rozpętało się piekło terroru, wraz z zabójstwem Kutschery zakończył okres rozstrzeliwań zakładników - można powiedzieć, że akcja AK odniosła skutek nie tyko moralny, ale i praktyczny.

Z dziewiątki zamachowców dwu zginęło osaczonych na moście Kierbedzia, podczas próby ucieczki samochodem. Dwu kolejnych zmarło na skutek odniesionych w walce ran 3 dni po zamachu. Dwu zgineło podczas powstania warszawskiego.. zakończenia wojny dożyło tylko dwu z nich.

Doskonała pozycja - żywa, przejmująca opowieść, zero propagandy. Gorąco polecam.

PS.
Historia opowiedziana w tygrysku została unieśmiertelniona przez wspaniały film Passendorfera "Zamach".
Akcja

• Tygrysy