Kino Venus

Okładka książki Kino Venus Marcin Wroński
Okładka książki Kino Venus
Marcin Wroński Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna Cykl: Komisarz Maciejewski (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maciejewski (tom 2)
Biblioteka Akustyczna
2015-06-24
2015-06-24
retro lublin

Okładka książki Zimno, zimniej, zbrodnia Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Anna Rozenberg, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Izabela Szolc, Marcin Wroński
Zimno, zimniej... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Gliny z innej gliny Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Andrzej Pilipiuk, Marcin Wroński
Gliny z innej ... Ryszard Ćwirlej, Ro...
Okładka książki Trupów hurtowo trzech Piotr Bojarski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Bohdan Głębocki, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Michał Larek, Joanna Opiat-Bojarska, Olga Rudnicka, Marcin Wroński
Trupów hurtowo... Piotr Bojarski, Woj...

Zacny, bardzo dobre -mięsiste dialogi. Główny bohater-taki jakiego poszukuję w dobrych kryminałach: pijący, palący, przeklinający, ale mający łeb na karku. Czemu tylko zawsze ma problemy z kobietami? zamiast wziąć poczciwą i rumianą , to patrzy w kierunku tych famme fatale-juz to się nudne robi... świetny klimat, trzymającą się kupy fabuła, nic tylko czytać kolejne części. Prześmieszni ci tajniacy i tytuły: "przodowniku" :P Bogu niech będą dzięki za takich pisarzy, bo remigiuszów i mrozów juz mi za dużo na tym łez padole. Polecam.

„Kino Venus” to druga część cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Mimo że pierwsza część nie bardzo mi się podobała, następna czekała już na półce, zatem postanowiłam dać jej szansę – i niespodziewania okazała się znacznie lepsza od poprzedniej.
W „Morderstwie pod cenzurą” bowiem nie przypadła mi do gustu tematyka, krążąca wokół prasy lat 30-tych, a więc dość mocno powiązana z kwestiami politycznymi, które od zawsze bardzo mnie nudzą. Ponadto opisy postaci nie pozwalały zbytnio ich od siebie odróżniać, były skąpe w charakterystykę, co powodowało, że fabule brakowało przejrzystości. „Kino Venus” natomiast nie męczy już czytelnika zawiłościami realiów politycznych dwudziestolecia międzywojennego, skupiając się na codziennym, zwykłym życiu bohaterów i pracy policji, która usiłuje rozwikłać kryminalną intrygę, zaś postaci opisane są w sposób znacznie bardziej klarowny – autor poświęcił tu już nieco więcej uwagi, aby je rozbudować i każdą wyraźniej sportretować, co odbiło się pozytywnie na całej treści, jako że tu nie są już tylko zbitkiem nazwisk, ale osobami, w które odbiorca może łatwiej uwierzyć.
Sama historia także skonstruowana została tak, aby faktycznie zaciekawić czytelnika tokiem śledztwa, a użyty język jest prosty, acz plastyczny. Lekturę zdecydowanie zaliczam jako udaną – nie tylko z uwagi na sam wątek kryminalny, ale także ze względu na cały świat przedstawiony, obrazujący dawne czasy w sposób działający na wyobraźnię i raczący czytelnika różnymi ciekawostkami o tamtym okresie.
Mimo że początek cyklu nie zachęcił mnie do lektury innych tomów, teraz, po przeczytaniu „Kina Venus” myślę, że sięgnę jeszcze po kolejne części serii.

Czytając miałem wrażenie, że to taki trochę klimat Eberharda Mocka w wersji Light i Lublin zamiast Wrocławia.
Całkiem przyjemnie w odbiorze oddana atmosfera Lublina lat 30tych. Akcja jakoś płynie do przodu, choć główny bohater (w moim wydaniu zaznaczony na okładce),przez jakąś 1/3 nie jest za to specjalnie odpowiedzialny.
W porządku poczytadło :)

W porządku poczytadło :)

Świetna historia kryminalna, osadzona w czasach przedwojennego Lublina. Całkiem inny świat, inne realia, nie mniej brutalności a o wiele więcej realizmu. Historia, która bawi i uczy. A postaci - jakże odmienne od współczesnych, jak żywe

Ta seria wciągnęła mnie bez reszty -autor znakomicie wplata historię kryminalną w realia 20-lecia międzywojennego, oddając klimat tamtego okresu. Fabułę snuje na kanwie faktycznych wydarzeń z tamtego okresu co czyta się na poły jak kryminał i na poły jak książka historyczna. polecam

Od czasu do czasu lubię przeczytać kryminał. A tego wyjątkowo nie mogę skończyć. Co za szkoda!

Moje pierwsze spotkanie z prozą Wrońskiego. Niestety, w Empik Premium miałam dostęp od drugiego tomu serii, ale to chyba nic nie zmienia. Bardzo dobrze napisany retro kryminał. Sięgnę po kolejne części.

Kryminał z klimatem. Koloryt przedwojennego Lublina połączony z ciekawą intrygą. Chwilami przewidywalny, lecz do końca czytany z przyjemnością.

Interesujący kryminał retro. W I. połowie XX wieku wszystko wydawało się bardziej brudne i plugawe, stąd niepowtarzalny klimat powieści.

Mega książka, super mi się czytało. Zyga w nieco innej odsłonie jednak jak zwykle nie zawiódł i dostarczył wiele pozytywnych emocji. Fabuła niemal filmowa, ciągle trzymająca w napięciu. Czytanie tej książki to czysta frajda. "Morderstwo pod cenzurą" czytało mi się dobrze, jednak "Kino Venus" biję pierwszą część na głowę. Następny przystanek to "A na imię jęj będzie Aniela" mam nadzieję że będzie równie dobra a nawet może być lepsza, nie obrażę się 😁

• Kryminał
  • Kryminały