Sonety

14 min.
Zofia Reutt-Witkowska
sonety

Na półkach: , , , , , ,

"By serce zdobyć, kto pokona/ Pierw smutek, wiele zwalczył, lecz o więcej stoi,/Gdyż miłością jest smutek, smutkiem miłość ona"

Sonety Elizabeth Barrett Browning to kronika miłości poetki i Roberta Browninga, także poety. Kolejne wiersze obrazują ewolucję uczucia i charakteryzują się dużym ładunkiem emocjonalnym. Są niezwykle osobiste i nie brak w nich odniesień do Boga.

Na początku poetka przyznaje, że nie jest godna miłości ukochanego; wkrótce zdaje sobie sprawę, iż uczucie ją uszlachetnia. Świadomość, iż jej wybranek również darzy ją miłością wywołuje u niej radość, ale także wątpliwości i lęk. Autorka wspomina o różnych przeciwnościach losu, z którymi - wraz z ukochanym - musi się zmierzyć. Gloryfikuje swego wybranka, który jest inny niż pozostali ludzie, bo potrafi widzieć ją taką, jaka jest, a jego uczucie jest trwałe i szczere.

Sonety Elizabeth Barrett Browning to niezwykle ciekawa lektura. W swych wierszach poetka odsłania całą siebie, otwarcie mówi o uczuciach, wahaniach, nadziejach. Warto przeczytać, aby poznać bliżej poetkę, a także ze względu na piękne i szczere opisy stanów emocjonalnych. Nie tylko dla fanów twórczości Elizabeth i Roberta:)
Polecam!

• Klasyka - XIX w.
  • Poezja
  • -♀-
  • Druk
  • Chcę kupić
  • Polecone w filmie/serialu/sztuce/piosence/itp.
  • Poezja