Rock&Talk.

Rock&Talk.
Sorus
2016-08-01
2016-08-01
rock talk grabowski małaszyński tymański tymański kawalec wasio wiraszko palmowski martyna walczak dm sorus

Praca magisterska, która przerodziła się w wydawnictwo. Martyna Walczak przeprowadziła kilka wywiadów do swojego dyplomu, potem kontynuowała przedsięwzięcie i oto mamy zbiór rozmów z jej (i trochę moimi też) muzycznymi idolami, m.in. Michałem Wiraszko, Kubą Kawalcem, Grabażem, Tymonem Tymańskim i Maćkiem Wasio.
Super, że wydaję się takie książki. Wyobrażam sobie ile autorka musiała mieć w sobie pasji i determinacji, żeby ją stworzyć. Rozmowy są jednak nierówne (może to wynik kilkuletniej pracy nad książką, może z czasem wychodziły coraz lepsze wywiady?),jedne płyną pięknie, w innych pytanie nie jest żadną reakcją na wcześniejszą odpowiedź- dziwnie się to fragmentami czyta. Ale dużym plusem jest zatrzymanie konkretnej chwili czasu. Rozmowy są bowiem opowieścią o aktualnej sytuacji w branży, świecie, a nawet polityce. Ciekawa więc to rzecz dla fanów polskiego rocka 🤘.

Super, że wydaję się takie książki. Wyobrażam sobie ile autorka...

„Jeżeli wiesz, czym różni się „Miasto doznań” od „Ezoterycznego Poznania”, zdajesz sobie sprawę z tego, że Paweł Małaszyński jest nie tylko aktorem, ale i muzykiem, a przede wszystkim żyjesz w rytmie rocka… ta książka jest właśnie dla Ciebie.
Rock & Talk to zbiór wywiadów przeprowadzonych przez młodą dziennikarkę, Martynę Walczak, z jednymi z najpopularniejszych artystów polskiej muzyki rockowej ostatnich lat. Traktuje nie tylko o tym, co dzieje się na scenie, ale i poza nią. Dowiesz się z niej m.in., dlaczego Kuba Kawalec przestał trenować boks, czy Paweł Małaszyński jest prawdziwym buntownikiem, dlaczego Tymon Tymański coraz częściej narzeka, czy Krzysztof Grabowski jest malkontentem… A przede wszystkim – przeczytasz o prawdziwej pasji, czyli muzyce, która stanowi inspirację do życia.” (opis książki).

Z muzyką rockową związana jestem od dziecka. Mając zaledwie pięć, sześć lat już razem ze starszym bratem słuchałam takich zespołów jak Rammstein, Muse czy Franz Ferdinand. Wraz z upływem kolejnych lat mój gust trochę się zmieniał, ponieważ później przyszły czasy starego rocka (Pink Floyd, Led Zeppelin, Rainbow, Deep Purple),a w ostatnim czasie całkowicie zafascynowała mnie polska scena rockowa. Zawsze jednak pozostawałam w tym gatunku muzycznym, ponieważ w nim czuję się najlepiej. Kuba Kawalec, Michał Wiraszko, Krzysztof Grabowski i Maciej Wasio – widząc te imiona i nazwiska wiedziałam, że nie mogę przegapić tej książki! Koncerty to genialna rzecz, ale możliwość poznania ulubionych muzyków od tej strony całkowicie mnie kupiła.

Zacznijmy od tego, że Rock & Talk to zbiór wywiadów, a wiadomo, że jeśli jest wywiad, to są i pytania. W rozmowach Martyny Walczak z gwiazdami to właśnie one najbardziej mi się spodobały. Były bardzo konkretne, a jednocześnie nie ograniczały się co do jednego tematu i pozwalały na rozbudowanie swojej wypowiedzi. Ciekawe również było zadawanie tych samych pytań kilku muzykom, między innymi dotyczących talent show. W ten sposób Czytelnik może poznać różne stanowiska gwiazd oraz ich spojrzenie na podobne kwestie. Nie ukrywam, że w trakcie lektury Rock & Talk zostałam zaskoczona niejedną odpowiedzią. Dowodzi to temu, że jednak nie do końca znałam swoich ulubionych muzyków.

Rozmowy autorki z muzykami są pełne swobody. Nie ma sztywności, nie ma nieprzyjemnych, krępujących pytań, a jest za to dużo śmiechu i całkowitego wyluzowania. Ta swoboda w rozmowach sprawia, że Czytelnik może poznać swoich ulubionych muzyków od prywatnej strony, ale nie tej nachalnej, która budzi później plotki i fałsze. Każdy sam decyduje, ile i jakie informacje chce przekazać, co jest absolutnie szanowane. Nie ma tutaj żadnego drążenia i natarczywego dopytywania o szczegóły, gmerania w przeszłości i doszukiwania się dziury w całym. To całkowicie obudziło moje zaufanie do autorki.

Książka ta traktuje przede wszystkim o muzyce. Jeśli więc jesteście zainteresowani procesem powstawania utworów, historiami związanymi z niektórymi piosenkami, sceną muzyczną od tej drugiej strony, która na chwilę pozwala zajrzeć nam za kulisy, nagrywaniem płyt i pracą związaną z tym wszystkim, koncertami, twórczą niemocą i weną oraz inspiracjami, ta pozycja jest idealna. Muzyka łączy ludzi, więc dowiecie się również o relacjach muzyków z innymi rockowymi gwiazdami, przyjaźniach, o ich wspólnych przeżyciach i projektach oraz o początkach, które nie zawsze były łatwe.

Wielu muzyków, z którymi przeprowadzono wywiad w tej książce, również dla mnie jest ogromną inspiracją. Ich muzyka towarzyszy mi każdego dnia i buduje moją rzeczywistość. Widząc zapowiedź tej książki miałam w głowie wspomnienia wszystkich koncertów, na jakich byłam i natychmiast zapragnęłam dowiedzieć się więcej o ludziach, których uwielbiam i podziwiam. Jednocześnie chylę czoła przed Martyną Walczak za pracę, którą włożyła w powstanie tej książki, bo domyślam się, ile czasu zajął proces tworzenia. Zdaję sobie również sprawę z tego, ile radości mogła przynieść możliwość przeprowadzenia takiego wywiadu!

Jeśli jesteście zakręceni na punkcie rocka, koniecznie sięgnijcie po Rock & Talk. Bardzo cieszy mnie to, że w Polsce mamy tylu wspaniałych muzyków, którzy swoją twórczością chcą przekazać konkretne rzeczy. Wywiady są bardzo ciekawe, wciągające, a odpowiedzi gwiazd nieraz wywoływały u mnie uśmiech na twarzy. Całość prezentuje się fantastycznie. A samej autorce należą się brawa!

Uwielbiam słuchać muzyki. Kocham, gdy rozbrzmiewa w moich uszach. Dzięki dźwiękom znanych piosenek mój dzień staje się o wiele lepszy, pogodniejszy. Czuje wtedy, że świat stoi przede mną otworem, że jestem w stanie zrealizować to, co zaplanowałam. Melodia porywa mnie do tańca na przystanku, w tramwaju, autobusie, gdziekolwiek jestem, mam ochotę podrygiwać w takt muzyki. A uśmiech nie schodzi mi z twarzy. Śmieje się, a pod nosem śpiewam znane mi słowa tekstu. Gdy mam ,,doła'', gorszy dzień, wyciągam słuchawki, podłączam do komputera, wciskam play i najgłośniej jak się da wysłuchuje słów, dźwięków, by odgonić czarne chmury.

Jednym z zespołów, których ubóstwiam słuchać jest Skillet. Fascynacja do ich muzyki zrodziła się cztery lata temu, gdy pierwszy raz usłyszałam piosenkę Hero. Tak przypadła mi do gustu, że miłość do nich trzyma się do dziś. Są chrześcijańską grupą rockową utworzoną w 1996 roku. Pochodzą z Memhis w stanie Tennessee w USA. Ze wszystkich albumów jakie postały uwielbiam ,,Rise" ,,Awake'' oraz ,,Unleashed", która powoli powstaje. Ich muzyka do mnie przemawia, wdziera się w najczulsze zakamarki duszy, zmusza serce do szybszego bicia. Mogłabym ich bez końca słuchać.

Pomimo, że bardziej wolę słuchać zagraniczne utwory aniżeli polskie, znajdą się też tacy polscy wykonawcy, których chętnie słucham. Dlatego, gdy zaproponowano mi do przeczytania zbiór wywiadów z jednymi z najpopularniejszych artystów polskiej muzyki rockowej ostatnich lat, postanowiłam się z nią zapoznać. Rozmowy przeprowadziła młoda dziennikarka - Martyna Walczak. Powiem szczerze : nigdy tych artystów nie słuchałam, nie znam ich muzyki, utworów jakie grali, ale chętnie poczytałam o każdym z nich. Dowiedziałam się wielu rzeczy, dzięki precyzyjnym pytaniom jakie zadawała pani Martyna. Widać ile się napracowała, by cały album mógł powstać. Możemy przeczytać nie tylko o pracy twórczej każdej z osób, jak działa nagrywanie, od jakich piosenek zaczynali swoją karierę, ale także jak wygląda życie na scenie i poza nią. Odkrywają przed nami swoją maskę prywatności. Możemy poznać ich przeszłość, lepiej ich zrozumieć, jeżeli ktoś miał wcześniej z nimi styczność. Czytając nie ma się wrażenia, że odpowiedzi są udzielane na siłę, bez żadnego polotu. Są szczere, ciekawe, a przede wszystkim nie nudzą. Wręcz zachęcają czytelnika do poznania lepszego oblicza artystów, których się zna, albo dopiero co poznaje. Całość dopełniają zdjęcia dziennikarki z jej rozmówcami i nie tylko.

Całokształt bardzo dobrze dopracowany. Wielkie brawa dla autorki pomysłu. Książka jest świetna, przejrzysta, a także doskonała w swoim rodzaju. Gorąco polecam.

“Zbiór wywiadów z osobami z polskiej sceny rockowej? To po prostu z zasady musi być dobre!
(…)
Jedyny minus – za szybko ją skończyłam! Chciałabym czytać i czytać ;) Mam nadzieję, że za jakiś czas powstanie Rock&Talk 2 ;)

Rock&Talk to książka dla fanów polskiej sceny rockowej i nie tylko. To wywiady dla miłośników muzyki i osób, które chcą poczytać o niej. Można także poczytać o życiu i prawdach życiowych – bez patosu, ot, zwykłe rozważania na te tematy.”

Cała recenzja do przeczytania tutaj – http://imperiumksiazkomaniaczki.blogspot.com/2016/09/216-rock-martyna-walczak-przedpremierowo.html

(…)

Kilka tygodni temu, miałam okazję spełnić jedno ze swoich największych marzeń z czasów, kiedy nosiło się glany, powyciągane swetry i grzywkę tak długą, że ciężko było rozpoznać nieszczęśnika, który się za nią chował; wzięłam udział w koncercie Rammsteina. Cóż to było za show!! Mocne brzmienie, kawałki, które znam na pamięć, gigantyczne tłumy, pirotechnika… no czyste szaleństwo. Mój towarzysz, który, chcąc spełnić dobry uczynek, pojechał tam ze mną, aż tak wielkim fanem nie jest (no mało kto jest…),więc gdy wracaliśmy do domu, zaczął zadawać pytania; a kim oni dla siebie są, jak się poznali, czym się zajmowali, skąd biorą pomysły i tak dalej i dalej. Co ciekawe, pomimo tylu lat słuchania tych facetów, nie wiedziałam o nich prawie nic…

Kiedy, więc otrzymałam od Wydawnictwa Dygresję książkę Martyny Walczak, pomimo, że, przyznaję się, tego typu literatura, nie jest moim konikiem, postanowiłam zmierzyć się z Rockowym tematem.

Rock & Talk to seria wywiadów z wokalistami i zespołami rockowymi; mamy tu Pawła Małaszyńskiego, Krzysztofa Grabowskiego, Tymona Tymańskiego, Happysad i Jakuba Kawalca, Macieja Wasio (który grał przed moim ukochanym Rammsteinem i naprawdę nieźle sobie radził!),Michała Wiraszko i Macieja Palmowskiego.

Wywiady przeprowadza młoda kobieta, dziennikarka i trzeba jej to przyznać, robi to w lekki, niewymuszony sposób. Czuć w tych rozmowach jakąś taką sympatię i luz, który spowodował, że muzycy mówili otwarcie i bez jakiegoś sztucznego patetyzmu.

Bardzo spodobało mi się, że niektóre z pytań powtarzały się u różnych rozmówców (talent show, telewizja śniadaniowa),dzięki temu można było zaobserwować, jak kompletnie inaczej, różni artyści zapatrują się na swoją karierę, na swoich fanów. U niektórych, odpowiedzi mnie wkurzały, myślałam sobie; co za nadęty bufon, by później stwierdzić, że o samej muzyce facet mówi po prostu pięknie, albo nagle łapałam się na tej dzikiej potrzebie odsłuchania kawałka, o którym własnie przeczytałam, bo poziom mojej sympatii do jednego z bohaterów, osiągał poziom maksymalny!

To niesamowite czytać o tym jak powstaje muzyka; coś wyciągnięte tylko i wyłącznie z czyichś doświadczeń i spostrzeżeń, z wyobraźni. Dowiadujemy się jak współpracuje się z wielkimi polskiej sceny muzycznej, jak wygląda proces tworzenia materiału na płyty, jaka jest rockowa przyjaźń, czy też jak to było znać Ciechowskiego, czy wylądować w łóżku u Kasi Nosowskiej. Poznajemy świat w jakim żyją twórcy, otrzymujemy odpowiedź na pytanie, czym rożni się ich rzeczywistość od tej rzeczywistości zwykłego Kowalskiego.

Podczas wywiadów, rozmówcy pani Walczak, obalają mity o artystach, trasach koncertowych, zapraszają do swojego świata i odkrywają przed Czytelnikiem prawdę o byciu polskim muzykiem.

Nie czytam wielu książek „bez fabuły”, ale tę czytało się nad wyraz dobrze, zgrabna szata graficzna, dobre zdjęcia… Zastanawiałam się przez chwilę, czy fakt, że autorka jest na nich ze swoimi rozmówcami, nie jest objawem pychy, w końcu to nie ona jest bohaterką, ale im dalej czytałam, tym bardziej dochodziłam do wniosku, że to ona tworzy klimat tych rozmów i to, właśnie, ona bardzo zgrabnie zebrała wszystko w jedną, spójną całość. Świetnie dobrane i opracowane pytania.

Szczerze mówiąc, z każdą stroną odczuwałam coraz większą chęć by przeczytać książkę do końca, nie miałam tego momentu znudzenia materiału, który czasem objawia się w tego typu literaturze. Myślę, że to jest właśnie główny atut Rock & Talk, czytelnik ma poczucie, że bierze udział w rozmowie dwójki osób, zakręconych na punkcie muzyki rockowej i momentalnie sam się zakręca :)

Tutaj nie ma pytań o to z kim kto jest, ile ma dzieci, czy w jak dużym domu mieszka. Nikogo nie interesuje, kto z kim sypia i ile zarabia. Ta książka jest o muzyce, o poglądach, o tym co wpływa na ludzi tę muzykę tworzących.

Bo Muzycy też ludzie, a książka Rock & Talk pozwala nam, choć na chwilę, wejść z nimi za kulisy, czy do studia i zobaczyć co naprawdę im w duszy gra.

CzaCzytać! A jak już skończycie… to CzaSłuchać!

na naszej stronie: http://czaczytac.pl/martyna-walczak-rock-talk/

Młoda dziennikarka i pasjonatka muzyki rockowej - Martyna Walczak - postanowiła zebrać w jednej książce różne rozmowy, które miała przyjemność przeprowadzać z wokalistami zespołów, które na naszym rynku muzycznym jakoś się wyróżniają oryginalnością.
Są wśród nich postacie bardzo znane jak Tymon Tymański, Krzysztof Grabowski, ale są i mniej znani jak Kuba Kawalec (Happysad),Maciej Wasio (OCN),Michał Wiraszko (Muchy),Maciej Palmowski (Call the sun) albo znani z trochę innej strony jak Paweł Małaszyński (Cochise). Dodajmy od razu, mniej znani dla mojego pokolenia, bo pewnie dla 30 latków będą oni bliżsi niż dinozaury około 50 :) Wszyscy są aktywni na scenie muzycznej, choć przecież nie zawsze oznacza to obecność w telewizji czy w prasie kolorowej. Gwiazdy? Idole? Pewnie każdy z nich wolałby jednak określenie: artyści. I trochę ten temat wybrzmiewa również w tych rozmowach - co to znaczy być artystą (szczególnie w naszym kraju),czy łatwo stawać na scenie przed publicznością, czy każdy z nich ma w sobie pierwiastek showmana.

Rozmowy na pewno niebanalne i ma się wrażenie, że sporo w nich luzu - okazuje się, że nie są to ludzie zupełnie niedostępni, tworzący wokół siebie jakiś mur i myślący tylko o kasie. Być może to kwestia odpowiedniego podejścia, zagajenia i znajdą czas na rozmowę, nawet jeżeli wcześniej gdzieś gonili. Najwyraźniej Martynie Walczak to się udało. Artyści mówią nie tylko o swojej twórczości, o detalach związanych z nagrywaniem konkretnych krążków, ale również sporo o sobie, czy też o kulisach funkcjonowania zespołu. Pokazują swoje bardziej prywatne oblicze, ale nie ma w tym też nic z ekshibicjonizmu, czy plotek w stylu pudelka.
To lektura nie tylko dla fanów, bo nawet jeżeli nie zna się twórczości któregoś z tych zespołów (od razu się nabiera na to ochoty),czyta się to bardzo dobrze. Równowaga między elementami znanymi jedynie grupie najbardziej zagorzałych znawców twórczości tych kapel (analiza okładek, konkretnych tekstów),a bardziej ogólnymi zwierzeniami, jest zachowana. Powiedziałbym (a rzadko to się zdarza przy wywiadach),że czytelnik raczej czuje niedosyt, wciąż mu mało, a nie znużenie, że gdzieś coś zostało przegadane.
Mogłoby więc nawet być tego więcej! Zwłaszcza, że każdy z rozmówców na pewno ma sporo do opowiedzenia na temat środowiska muzycznego, tego jak długo trwa proces przygotowywania płyty i z jaką niecierpliwością czeka się potem na reakcję fanów.

Całość naprawdę ciekawa i duże brawa dla autorki za Jej pasję do rocka, którą się tu czuje - prawie równie wielką jak tych, którzy tę muzykę tworzą.
Warto mieć swój egzemplarz :) Może uda się na jakimś koncercie zdobyć na nim autograf któregoś z muzyków (bo zdjęć tu sporo).

• Biografia
  • W mojej biblio...
  • E-booki
  • Egzemplarze recenzenckie
  • Recenzje

Dodaj cytat z książki Rock&Talk.