Mumia zmartwychwstała

Okładka książki Mumia zmartwychwstała Arthur Conan Doyle
Okładka książki Mumia zmartwychwstała
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Piątek Trzynastego Seria: Biblioteka Książek Ciekawych kryminał, sensacja, thriller
Biblioteka Książek Ciekawych
Piątek Trzynastego
2005-01-01
1925-01-01
opowiadanie fantastyczne opowiadania kryminalne

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Książka ciekawa, wciągająca i całkiem nieźle budująca napieńcie, powiedział bym że najsłabsza częścią historii jest zakończenie nieco za proste jak dla mnie. Jest to też książka która ma ponad sto lat i to czuć podczas czytania. Jestem fanem opowiadań o Sherlocku Holmesie więc pewnie zawyżam opinię. Jeśli ktoś lubi stare książki na pewno będzie się dobrze bawił, jeśli zaś przeszkadza ci ten typowy klimat książek sprzed ponad wieku nie sięgaj po nią bo tylko stracisz czas.

Opowiadanie niezłe, chociaż nieco gorzej przeszło próbę czasu. Po przeczytaniu wielu ciekawych i bardziej klimatycznych opowiadań, ciężko mi docenić całkiem dobrą robotę Doyle'a w tym opowiadaniu. Tematyka dla mnie osobiście ciekawa, ale grozy, niepokoju czy przygody jak na lekarstwo. Może w dłuższej formie wyszłoby to lepiej i ciekawiej.

Kryminały na dobre zagościły w kulturze masowej i śmiem twierdzić, że trudno będzie je zdetronizować. Ostatnio bardzo popularni autorzy tacy jak Steig Larsson czy Harlan Coben przyczynili się popularyzacji książek z morderstwem w tle. Wybuchło istnie szaleństwo. Zaczęliśmy sięgać po mrożące krew w żyłach historie, dzięki którym zimowe wieczory stały się przyjemniejsze. Umówmy się kryminały szczytem literackiego kunsztu nie są. Uznaje się je raczej za opowieści dla mało wymagających. Jako ogromna fanka powieści kryminalnych nie zgadzam się z tą krzywdzącą segregacją i sięgam na półkę, by jeszcze raz zanurzyć się w świecie najsłynniejszego detektywa Sherlocka Holmesa stworzonego przez króla kryminałów Arthura Conan Doyla.
Jedną z moich ulubionych książek opisujących przygody Sherlocka jest zbiór opowiadań zatytułowany „Mumia zmartwychwstała”. Oto na 311 stronach czeka nas 9 genialnie napisanych przygód detektywa i jego przyjaciela doktora Watsona.
Tytułowe opowiadanie otwierające cały zbiór jest moim zdaniem najsłabszym ogniwem. Nie wymagam od opowieści kryminalnych 100% wiarygodności i prawdopodobieństwa, że dana historia rzeczywiście może się wydarzyć, ale moja wyobraźnia niestety nie obejmuje żywej mumii, tajemniczych starożytnych zaklęć i morderstw dokonanych rękoma otulonymi bandażem.
Natomiast „Tajemnica dworu w Shoscombe” to dla mnie klasyka gatunku. Znajdziemy tutaj wszystko czego wymaga się od dobrego kryminału: morderstwo (którego początkowo nie dostrzegamy),oszustwa, zdradę członka rodziny, chciwość i jeszcze więcej.
Na pochwałę zasługuje również „Straszna przygoda inżyniera mechanika”. Ale myślę, że każdy indywidualnie wybiera swoją ulubioną historię, bo każda ma swój specyficzny klimat.
Moim faworytem u Doyla są niezwykle rozczulające dedukcje Sherlocka. Jeden z cytatów obrazuje, co mam na myśli:
„- Dobrze jedziemy – rzekł [Holmes], wyglądając przez okno i patrząc na zegarek – będzie to szybkość pięćdziesięciu trzech mil na godzinę.
- Nie uważałem na kamienie milowe – odparłem.
- Ani ja. Lecz wiem, że słupy telegraficzne na tej linii ustawione są co sześćset yardów, rachunek zatem jest bardzo prosty.”
Oczywistym plusem każdego zbioru opowiadań jest to, że nie trzeba trzymać się żadnej chronologii w czytaniu. Można „skakać” pomiędzy opowiadaniami w sposób dowolny. Dlatego też jeśli mamy chwilę czasu, możemy poświęcić je na przypadkowo wybranym rozdziale i na 15 minut zanurzyć się w pachnącym fajką świecie Holmesa.
Myślę, że zanim sięgnie się po najnowsze kryminalne hity warto zapoznać się z klasyką. Daje ona pogląd na to jak literatura ewoluuje. Pozwala to też nie dać się zwariować i trzeźwym okiem stwierdzić, czy aby ten hit rzeczywiście na takie miano zasługuje.

Zbiór 9 opowiadań: "Mumia zmartwychwstała" (autor opowiadania to niezależna postać która sama odkrywa i rozwiązuje frapujący problem). W pozostałych ośmiu spotykamy się już z Holmesem i Watsonem: "Znakomity klient", "Straszna przygoda inżyniera mechanika", "Willa o trzech daszkach", "Trzej panowie Garrideb", "Tajemnica dworu w Shoscombe", "Historia byłego farbiarza", "Złote binokle", "Tajemnica wyścigów".

• Kryminały
  • Kryminał