Zamach

Okładka książki Zamach
Jan Ali Wydawnictwo: Maru House Cykl: Wojna (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Wojna (tom 1)
Maru House
2016-06-03
2016-06-03
Political fiction

To że zmarnowałem 30 złotych mogę wybaczyć ale że zmarnowałem cenny wieczór na czytanie który wcale nie tak często mi się zdarza to zapamiętam autorowi do końca dni tej planety.
Sucha i bez polotu. Prymitywna wręcz momentami. Mimo że nie jestem przychylny Kościołowi to nawet mnie mierziło takie prostackie spłycenie. Jest to tak beznadziejna książka że nawet szkoda wyliczać jej niedoskonałości.
Odradzam.

Jeszcze jedna interesująca pozycja z bardzo ostatnio aktywnego nurtu political fiction.
W warstwie fabularnej nie jest to z pewnością powieść aspirująca do literackiego Nobla, chociaż czyta się ją dobrze. Jak dla mnie jednak za dużo tu infantylizmu w pobocznych wątkach, momentami trochę za mało realizmu, a i bohaterowie jacyś tacy… Pod tym względem jest dość przeciętnie.
Natomiast niewątpliwie na uwagę zasługuje motyw przewodni i przesłanie za nim stojące. Bo to jest sugestywna wizja tego, do czego może prowadzić niepohamowana żądza władzy i konsekwentne pogłębianie podziałów w społeczeństwie oparte na populizmie i emocjach. Okazuje się, jak niewiele potrzeba, żeby podsycana przez cynicznych polityków, ciągle rosnąca wrogość i werbalna agresja przerodziła się w krwawą, bratobójczą wojnę, nad którą już nikt nie panuje. A w tym wszystkim jeszcze pojawia się dyskretny ślad obecności rosyjskich służb specjalnych…
Wprawdzie autor nie ukrywa swoich sympatii politycznych (a właściwie bardziej antypatii), ale i o rządzących ma jak najgorsze zdanie. Natomiast nie ma złudzeń, że dla osiągnięcia swych celów żadna ze stron nie cofnie się przed niczym, nawet przed widmem tragedii. To oczywiście skrajnie złowieszczy scenariusz, ale czy naprawdę aż taki niemożliwy?
Warto przeczytać. Choćby po to, żeby nie we wszystkim zgodzić się z autorem. W każdym razie ja jestem ciekaw dalszej części tej trylogii.

Przeczytana - wchłonięta w kilkanascie godzin, jeden weekend z dzieckiem w domu ;)Wciąga niesamowicie, godzina mija niepostrzeżenie. Od pierwszych stron opisu aktualnej władzy - premiera z Gdańska, opozycji podobieństwa do naszego kraju są uderzające, choć nic nie jest wprost i oczywiście "wszelkie podobieństwo jest przypadkowego". Bardzo sprawna narracje z różnych perspektyw bohaterów - premira, kardynała, złodziejaszka Zibiego - dzięki temu na pewno nie nudzi, jest różnorodna, bohaterowie dowcipni, barwni. Nie ma w zasadzie żadnej białecz czy czarnej postaci - wszyscy mają "zady i walety", jak w życiu. A kiedy myślisz, że zmierzasz do końca, okazuje się, że tak naprawdę to dperio początek i czekasz na kolejny rodział, a potem tom niczym na nowy odcinek House of cards!

Dla mnie najlepsza PF od lat, z lekka profetyczna, bo to co się dzieje teraz w polityce przełożone na strony książki nie odbiegałoby zbytnio od czego co nam podaje w "Zamachu" Ali Jan.
Bardzo dobrze się czyta, akcja wciągająca, czekam na kolejne tomy!

Bardzo dobrze się czyta, akcja wciągająca, czekam na kolejne tomy!

WOJNA to polityczny triller. I tak się tę książkę czyta. Jest akcja i napięcie, są niespodziewane zwroty i zaskakujące momenty. I niby w tym nic nadzwyczajnego, bo taki jest charakter tego gatunku, gdyby nie temat. A on dotyczy nas wszystkich. Nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale pośrednio na pewno, WOJNA opowiada o konflikcie pomiędzy Polakami. I nie jest to bynajmniej banalna kłótnia czy intelektualny spór. To raczej nienawiść, która przysłania oczy i likwiduje jakiekolwiek porozumienie. I to jest bliskie obecnej rzeczywistości. WOJNA jak można przeczytać w info o książce została napisana pięć lat temu. I o ile autor Jan Ali nie przewidział znanego nam toku wydarzeń w Rzeczpospolitej to na pewno trafił w poziom emocji i ich koloryt, który w naszym społeczeństwie zagnieździł się na dobre i nas od środka zżera. I to jest bardzo ciekawe. To także buduje głęboką refleksję - do czego jesteśmy zdolni? Co nas czeka, kiedy posuniemy się zbyt daleko? Czy na wzajemnej niechęci można cokolwiek budować? Opisane historie ujawniają także jak czasami przypadek bezwzględnie wpływa na rozwój wydarzeń i jak słabość pojedynczych ludzi (decydentów) potrafi odbić się echem i wpłynąć na postrzeganie i postępowanie mas. Political fiction to domena świata anglosaskiego. My raczej nie mamy w tym gatunku wybitnych utworów. A szkoda. Może lepiej spekulować zawczasu niż obudzić się z ręką w nocniku. Dlatego cieszę się, że WOJNA zawitała do księgarń. Ja osobiście tak wolę. i polecam. Myślę, że przesłanie tej książki jest aktualne i ważne dla wszystkich Polaków. I czekam na kolejne części trylogii WOJNA pełen nadzii,i że autor Jan Ali odnajdzie "światło"które zawita w progi jej bohaterów i da nam nadzieję.

W skrócie: w Polsce podzielonej na dwa obozy córka premiera z partii liberalnej zostaje porwana na zlecenie strony katolickiej. W kraju wrze, (celowa i nie) dezinformacja wzmaga negatywne emocje i z każdą chwilą kurczy się miejsce na polityczny kompromis.

Wartka akcja, dowcipni bohaterowie i zaskakująca fabuła. Wkurzy tych, którzy opowiadają się ślepo po jednej z politycznych stron, zmartwi tych, którzy przyszłość Polski czarno widzą, przestrzeże tych, którzy mają na nosie przesadnie różowe okulary, a tych, którzy liczą na dobrą lekturę — wciągnie.

Przeczytana w kilkanaście godzin. Miejsce na półce na kolejne tomy już zrobione. Dobre, krajowe political fiction!

intrygująca i wciągająca lektura, trudno się od niej oderwać, napisana kilka lat temu o tym co teraz w Polsce, jeśli autor w kolejnych tomach utrzyma formę to wróżę serii wielkie powodzenie

Wciągająca. Świetna wakacyjna lektura. Czekam z niecierpliwością na dalsze części. Choć trochę się boję, w którą stronę rozwinie się akcja - w końcu to w Polsce się dzieje...

Jedna z mocniejszych książek na jakie się natknęłam... nie będę spojlerować. Warto sięgnąć!

Dodaj cytat z książki Zamach