VRIL Pułkownik Dowbor

kryminał, sensacja, thriller
Nowy Świat
2014-07-03
2014-07-03

To pierwsza książka tego znanego blogera i przedstawia sobą co najmniej dobre solidne rzemiosło, choć należy być przygotowanym na dziwne zwroty akcji. Brak trochę większego zaangażowania w opis wielu fantazyjnych broni Hitlera tzw. Wunderwaffe (patrz szwedzka gra Wolfenstein) i całość fabuły skupia się na parapsychicznej mocy i próbach jej wyłącznego opanowania przez Polaka oczywiście wbrew woli Niemców. Autor jak widać po jego blogu foxmulder2 dojrzewa do następnych koncepcji, które mam nadzieję opisze w następnym tomie, może z rozrywkowymi dodatkami typu Hitler na księżycu, kto wie?

pomysł z potencjałem, a raczej zarys pomysłu, niestety bardzo kiepska realizacja:

- poszatkowana narracja (przeskakujemy z miejsca na miejsce, co w połączeniu z poniższymi problemami sprawia, że czuć to poszatkowanie tym bardziej)
- schematyczność akcji
- uboga charakterystyka postaci, które są przez to płaskie i praktycznie wszystkie takie same, efekt ten potęguje natłok postaci drugo- i dalszoplanowych siłą rzeczy jeszcze bardziej niezarysowanych
- praktycznie nieistniejące/ubogie opisy

wszystko to sprawia, że bohater i jego perypetie nie poruszają, nie ma efektu zanurzenia w świecie i widzenia oczami wyobraźni

- schematyczność akcji

Głównego bohatera poznajemy w 1939 r. na Kresach gdzie ma zostać rozstrzelany. W bliżej nieznany mu sposób wyzwala "Vril",nadprzyrodzoną moc, dzięki której ratuje swoje życie. Major Franciszek Dowbor dzięki swoim zdolnościom przemierza wszystkie fronty drugiej wojny światowej.
Autor zakwalifikował tę pozycję jako "powieść z pogranicza historical-fiction i fantasy osadzoną w realiach drugiej wojny światowej". I to prawda ...
Szybka akcja, ciągłe zmiany lokalizacji, łączenie losów bohaterów z miejscami oraz wydarzeniami znanymi z historii i ta tajemnicza siła daje przyjemną rozrywkę na kilka wieczorów.

Dodaj cytat z książki VRIL Pułkownik Dowbor