Peppa Pig. Opowieści na dobranoc. O wróżce zębuszce

Okładka książki Peppa Pig. Opowieści na dobranoc. O wróżce zębuszce praca zbiorowa
Okładka książki Peppa Pig. Opowieści na dobranoc. O wróżce zębuszce
praca zbiorowa Wydawnictwo: Media Service Zawada Seria: Peppa Pig literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Peppa Pig
Media Service Zawada
2016-05-13
2016-05-13
32 min.

Okładka książki Marysia i nowy rowerek Nadia Berkane, Alexis Nesme
Marysia i nowy... Nadia Berkane, Alex...
Okładka książki Pisklak Dorota Gellner, Jona Jung
Pisklak Dorota Gellner, Jon...
Okładka książki Mój tato jest niedźwiedziem Nicola Connelly, Annie White
Mój tato jest ... Nicola Connelly, An...

1964

Świnka Peppa ma fanów na całym świecie. Moja córka jest stanowczo za mała na bajki, a starszak ma kilka swoich ulubionych, chociaż jest otwarty na poznawanie nowych. Czasami zerknie na Peppę, aczkolwiek bez większego entuzjazmu. Niemniej kiedy tylko ujrzał w bibliotece książeczki z różową świnką na okładkach, postanowił przytargać je do domu, także pierwsza z nich za nami.

Podczas rodzinnego obiadu Peppie wypada ząb. Świnka jest zmartwiona, ale zmienia zdanie, kiedy dowiaduje się, że za straconego mleczaka dostanie pieniążka od wróżki zębuszki. Nie może doczekać się tego spotkania.

Plusem historii "O wróżce zębuszce" jest zachęcenie dzieci do mycia ząbków, a do tego informacje dotyczące prawidłowej techniki szczotkowania oraz pierwszej wizyty u dentysty. Niemniej zdecydowanie brakuje mi tu motta, czegoś głębszego, co mogłoby skłonić rodzica do rozmowy z dzieckiem. Jedynym przesłaniem wynikającym z tej lektury jest: nie bój się, kiedy zgubisz zęba, bo coś za niego dostaniesz. Hmm, czy jest to pouczające? Nie sądzę. Ponadto wydaje mi się, że pisanie "Pan Dinozaur" o zabawce, a "doktor słoń" i "pani królik" o konkretnych postaciach jest nie do końca sensowne oraz prawidłowe.

Gdyby dzieci znały cennik dentystów i ortodontów, nie oddawałyby swoich zębów za grosze. Fajna to opowieść. W sympatyczny sposób mówi o higienie jamy ustnej i utracie mleczaków. Polecam.

• Biblioteka
  • Dla najmłodszych