Zdrowe gotowanie by Ann

Okładka książki Zdrowe gotowanie by Ann
Anna Lewandowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Zdrowe gotowanie by Ann
Burda Publishing Polska
2016-06-08
2016-06-08

Pozycja zawiera sporo fajnych, zdrowych ale lakonicznych przepisów, ale największą ozdobą książki są liczne zdjęcia urodziwej autorki; tylko po co ten półangielski tytuł i czy autorka ma na imię Anna czy Ann?

Zacznę od tego, że nie jestem fanka , ani anty fanką państwa Lewandowskich. Co do książki jest pięknie wydana, napewno cieszy oko. Jednak co do treści, o ile przepisy są proste i wiele z nich lub podobnych już gościło na moim talerzu to brak mi po ludzku treści. Opisy przygotowania są za krótkie, a ja w myślach nikomu nie czytam. O ile książka okraszona jest masą zdjęć to na sporej jej części widnieje pani Ania, a nie gotowe potrawy, by sobie podejrzeć do czego dążymy. Przepisy proste trochę jak dla nowej współczesnej zabieganej kobiety, nie znajdziemy tu nowych przepisów na gołąbki czy dania bardziej wymagające jednak można odkryć kilka perełek. Reasumując książka ładnie wydana, ale ten skrót myślowy, i nadmiar zdjęć trochę od czapy w książce kucharskiej często mnie po prostu irytował.... :(

Przepisy zawarte w tej książce nie są dla mnie, stąd niższa ocena. Smakowo nie przypadły do gustu ;) Jeżeli kogoś zainspirowała do gotowania i zdrowego odżywiania - to super i życzę wytrwałości w zdrowym trybie życia! :)

Zdjęcia są ładne, przepisy ciekawe, dużo się dowiedziałam o składnikach, o których istnieniu wcześniej nawet nie wiedziałam lub nie wiedziałam jak ich używać. Dostałam tę książkę podpisaną na treningu z Anną Lewandowską, który był a serio super i było warto, jednak sama książka w tym wydaniu jest mocno niedopracowana. Rozumiem, że każdy koktajl był opisany tak samo bo jednak co to za filozofia zmiksować owoce, ale już przy przepisach wymagających obróbki termicznej często nie było informacji ile ma się coś gotować, w jakiej temperaturze, a czasem przy składniku nie było nic poza "dodaj". No ok, można załapać o co chodzi, ale w niektórych przepisach wszystko trzeba było robić na wyczucie i nie wychodziło jak trzeba. Jak na książkę o zdrowym odżywianiu często też same składniki były średnio opisane. Jednak samą pozycję lubię. Szału nie ma, może w tej nowszej wersji lepiej to wykonano, ale i tak po nią od czasu do czasu sięgam :)

Może zacznę od tego, że nie jestem ani hejterką, ani fanką Anny Lewandowskiej i jej męża. Są mi obojętni. Po książkę sięgnęłam z tego względu, że lubię tematykę zdrowego odżywiania, wszelkie przepisy i nowinki. W środku owszem, są ładne zdjęcia, jednak treści jest za mało. W zasadzie jakieś trzy krótkie komentarze autorki i tyle. Przepisy także zredukowane do 2-3 zdań to góra. Wiem, że posiada ona wiele fanek, jednak ja się do nich nie zaliczam. Nie do końca chyba wierzę w jej "cudowną" przemianę - która, cóż nie oszukujmy się, ale jest w DUŻYM stopniu wynikiem skalpelu, licówek, wizażystów i speców od wyglądu. W "dzisiejszych czasach" co drugi celebryta chce wydać (i robi to) swoją książkę. Najlepiej, kiedy będzie ona o zdrowym stylu życia, albo o urodzie, czy będzie to jakiś poradnik. Wtedy z pewnością wiele czytelników sięgnie po nią. Dla mnie przepisy zawarte w środku wydają się mało smaczne... I trochę za bardzo "nowoczesne". Ja rozumiem, że na topie jest jakaś komosa, awokado, mąka ryżowa, chia, granola, mleczko kokosowe, bataty, ale - zwyczajnie w świecie nie przyrządzam często takich dań, oraz rzadko kiedy kupuję takie produkty. Są one także dosyć drogie.

A czy zdrowsze od "pospolitych" warzyw, owoców, orzechów, kupionych na targu, czy z naszego ogródka, itp.? Żeby posiadać siłę i sprawność umysłu, mój organizm potrzebuje czegoś więcej, niż warzywa i koktajle 5 razy dziennie. Można się na kimś wzorować, oby tylko ślepo nie biec z nieznane. Nie zapominajmy, że super trendy żywność, jak wyżej wymieniona - nie sprawi, że cudownie schudniemy, czy upodobnimy się do ulubionej aktorki, trenerki. Ważne jest multum innych rzeczy: od ćwiczeń, aktywnego stylu życia, niezajadania smutków, jedzenia wartościowych, odżywczych posiłków, przez wysypianie się, badania kontrolne, po pozytywne nastawianie i motywację do działania i zmian. I wcale nie uważam, że tradycyjny rosół, surówka ze świeżych, polskich warzyw, pyszne owoce z domowego ogrodu, czy domowe ciasto - jest niezdrowe, tuczące, szkodliwe i mało trendy.

"Zdrowe gotowanie by Ann" to zbiór 170 autorskich przepisów Anny Lewandowskiej na pyszne i przede wszystkim zdrowe potrawy. Przyrządziłam już kilka z nich i wiem, że ta książka będzie jedną z moich ulubionych książek kucharskich. Co prawda większość przepisów zawartych w tej książce można śmiało znaleźć na blogu Anny Lewandowskiej, jednak ja uwielbiam wszelkiego rodzaju książki kucharskie i korzystam z nich bardzo chętnie.

Przepisów w tej pozycji jest mnóstwo. Podzielone są one na rozdziały: jajka, zupy, warzywa na ciepło, kasze, ryby i owoce morza, mięsa, sałatki, desery i owoce, koktajle, ciepłe napoje, lunchbox i dwa rozdziały, które były dla mnie miłym zaskoczeniem: Wielkanoc i Boże Narodzenie. Spis treści umożliwia szybkie odnalezienie interesującego nas przepisu. Zaznaczyłam sobie ciekawe przepisy i.. prawie cała książka została oznaczona karteczkami indeksującymi :)

Wypróbowałam dosyć sporo przepisów z tej książki i wiele było dla mnie sporym zaskoczeniem, na przykład jajka zapiekane w awokado! Nie spodziewałam się, że będzie to takie pyszne. Puszyste placki z bananów również okazały się strzałem w 10!

Produkty zawarte w przepisach są ogólnodostępne, chociaż może się wydawać inaczej. Pewnie niewiele osób słyszało o przyprawie asafetida, a jest ona dostępna w większości sklepach ze zdrową żywnością, których dosyć sporo jest w większych miastach. Z resztą każdy produkt można zastąpić czymś innym, lubię eksperymentować i nie przeszkadza mi, gdy w przepisie występuje składnik, którego dostać nie potrafię. Jeśli chodzi stricte o tę książkę, to nie potrafiłam nigdzie dostać słonecznika bulwiastego, czyli topinamburu. Więc zupę, w którym topinambur jest głównym składnikiem odpuściłam.

Niestety doszukałam się jednego minusa.. Nie wszystkie potrawy zostały sfotografowane, a niektóre przepisy są napisane na białym tle. Szkoda, bo zdjęcia są naprawdę piękne i najzwyczajniej w świecie cieszą oko, z resztą zobaczcie sami :)

Super przepisy.lekkie, kolorowe. No i piekne zdjecia Ani.

Super przepisy.lekkie, kolorowe. No i piekne zdjecia Ani.

Nic odkrywczego. Przepisy raczej mało przydatne.

Nic odkrywczego. Przepisy raczej mało przydatne.

Świetny zbiór przepisów. Są smaczne i bardzo różnorodne, każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Bardzo ciekawa książka, znalazłam w niej całkiem sporo przepisów dla siebie :) Polecam.

Dodaj cytat z książki Zdrowe gotowanie by Ann