500 milionów Begumy

Okładka książki 500 milionów Begumy Juliusz Verne
Okładka książki 500 milionów Begumy
Juliusz Verne Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Juliusz Verne powieść przygodowa
powieść przygodowa
Kolekcja Juliusz Verne
Hachette Polska
2015-01-01
1909-01-01
9788328202597

Od dzieciństwa lubiłam książki Verne'a i postanowiłam przeczytać coś, czego jeszcze nie znałam. Początek trochę słabszy, ale później fabuła wciąga. Zadziwiająco aktualna pozycja w świetle ostatnich wydarzeń za wschodnią granicą.

Bardzo dobrze napisana książka przygodowa. Może nie tak znana, jak inne książki Verne'a, ale zdecydowanie warta przeczytania.

7/10

7/10

Fatalna książka: czytała się ciężko i była po prostu masakrycznie nudna.
Zawiodłam się strasznie na tej pozycji, dobrze, że była krótka, więc jakoś udało mi się ją skończyć, ale nie polecam tej książki. Jeśli ktoś nie chce zepsuć sobie opinii o J. Verne to niech nie czyta, bo szkoda, ten autor ma dużo (DUZO!) lepsze powieści na swoim koncie.
Choć muszę przyznać, że pomysł na książkę jest ciekawy i tylko za to są dwie gwiazdki.

Fatalna książka: czytała się ciężko i była po prostu masakrycznie nudna.
Choć muszę przyznać, że pomysł...

Bardzo mi się opowieść podobała.
Opinia o książce trochę przesłonięta sentymentem. Czytałem, jak byłem mały, dopóki nie przysypiałem. A wtedy dalej czytała mama, aż całkiem nie zasnąłem :)

Bardzo mi się opowieść podobała.

Świetna futurystyczna wizja miasta i fabryki, chociaż wszystko już przebrzmiałe.

Jest to jedno z mniej znanych dzieł Juliusz Verne, ale mam nadzieję, że tą opinią choć trochę to zmienię, ponieważ jest to moim zdaniem dzieło niedocenione. Verne stworzył tutaj niezwykłą i wciągającą fabułę, która pokazuje nam jak różnie można wykorzystać moc pieniędzy. Opisy miejsc zapierają dech w piersiach, a fabuła jest niezwykle wciągająca i ciekawa. Polecam tę książkę nie tylko fanom twórczości Verne'a, ale wszystkim miłośnikom książek.

500 milionów hinduskiej księżniczki jest jedną z mniej znanych książek Juliusza Verne. Niemniej książka okazała się wyjątkowo dobra. Na tyle,iż wczoraj nabyłem ją i za pierwszym razem przeczytałem. Fabuła jest bardzo dobra.Wciąga i czytelnik nie może się od niej oderwać. W tej książce Verne w prost idealny sposób balansuje pomiędzy elementami przygodowymi jak i fantastycznymi. Jest to jedna z niewielu książek w której Verne mnie zaskoczył. Aha! I jeszcze jedno. Powieść ta jest idealnie przystosowana dla każdego. Dorośli nie poczują się ,iż jest to opowieść dla dzieci i ich też wciągnie. To samo tyczy się młodzieży. Greatest Hits

Kolejna bardzo ciekawa książka autorstwa Juliusza Verne'a. Z początku myślałem, że będzie to jakaś nudna opowieść o losach księżniczki. Na szczęście - pomyliłem się. Książkę czyta się praktycznie jednym tchem, nie nudzi po kilku rozdziałach. Polecam wszystkim miłośnikom twórczości Verne'a.

Wydawnictwo Zielona Sowa zdecydowało się na dość odważny krok przypomnienia sylwetki i twórczości Juliusza Verne’a. Seria zatytułowana „Podróże z Verne’em” liczy 14 powieści, wśród których znajdziemy tak znane utwory jak 20 000 mil podmorskiej żeglugi, Dzieci kapitana Granta czy W 80 dni dookoła świata. Poznajemy jednak i mniej popularne utwory, a wśród nich ten, o którym chcę dziś opowiedzieć – Pięćset milionów hinduskiej księżniczki.

Wpierw jednak chciałabym się skupić na warstwie zewnętrznej tej książki i całej serii. Co dostajemy? Przede wszystkim rzucają się w oko oryginalne, dość stonowane okładki. Przypominają pocztówki wysyłane z podróży, które odbyły się wiele lat temu. Już to pierwsze wrażenie odsyła czytelnika w jakieś sentymentalne, ciepłe rejony. Otwarcie książki rodzi kolejne pozytywne skojarzenia. Papier, szorstki, przypomina książki wydawane za czasów komuny – w tym przypadku jest to swoisty komplement. Na najtańszym, byle jakim w gruncie rzeczy, papierze wydawano najwspanialsze powieści, drukowano naprawdę wartościowe słowa. Ja w każdym razie tak czytelnictwo za komuny zapamiętałam:) Książka jest porządnie zszyta i zaopatrzona w zakładkę.

Otwieram na pierwszej stronicy i czytam... wzdycham po raz trzeci... ten język, ten styl, to tłumaczenie! Od razu zastanawiam się, komu z młodych tę książkę podrzucić, by mógł się rozsmakować w słowie! Chylę czoła przed tłumaczem – Andrzejem Zydorczakiem, tym bardziej z uwagi na fakt, iż jego wykształcenie nie ma nic wspólnego z przekładem. Jak czytam na stronie Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a, francuski pisarz i jego twórczość były pasją Zydorczaka od zawsze. To właśnie z jego zbiorów pochodzą ilustracje, ryciny Léona Benetta, które zdobią książkę i od których trudno nieraz oderwać oko.

Akcja Pięciuset milionów... wbrew temu, co sugerowałby tytuł, nie dzieje się w Indiach, ale w Europie, by potem przenieść się do Ameryki Północnej. Pewnego dnia doktor Sarrasin, wspaniały lekarz, który w swej pracy badawczej zajmuje sie problemem higieny, dowiaduje się, że otrzymał olbrzymi spadek. W jego głowie natychmiast rodzi się myśl, by majątek spożytkować na stworzenie doskonałego miasta France-Ville, gdzie ludzie żyliby w warunkach higieny fizycznej i moralnej. Wkrótce jednak pojawia się drugi spadkobierca, niemiecki uczony Schulze. Ten z kolei nie wyobraża sobie, by tak duże pieniądze mogły trafić w ręce francuskie i nie przysłużyć się umocnieniu oraz panowaniu rasy germańskiej. Majątek podzielono na pół. Sarrasin dopiął swego i zbudował utopijne miasto u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Schulze zaś robi wszystko, by France-Ville znieść z powierzchni ziemi. Jako potentat stali, największy wytwórca wyrobów żelaznych, producent dział tworzy antyutopijne Stahlstadt – miasteczko otoczone murami, w którym pracownicy muszą się podporządkować ścisłej kontroli oraz władzy jednego tylko człowieka – Schulzego. Co z tego konfliktu wyniknie? Co planuje Schultze? Od książki trudno się oderwać, a zakończenie okazuje się wyjątkowo zaskakujące.

Cieszy mnie, że przypomniano klasycznego przecież Verne’a. Czy dziś młodzież jeszcze go czyta? I czy znajduje w jego twórczości coś fantastycznego, odkrywczego, inspirującego? Jeśli macie w domu nastolatków, a zwłaszcza tych czytających, sprezentujcie im Verne’a. Może zamarzą o całej kolekcji?

• Juliusz Verne
  • Verne