Sabotaż

Okładka książki Sabotaż
Clive CusslerJustin Scott Wydawnictwo: Amber Cykl: Isaac Bell (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2013-03-14
Jan Złotnicki

Okładka książki Królowa Celtów Clive Cussler, Dirk Cussler
Ocena 6,7
Królowa Celtów Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Ocena 7,5
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...

Okładka książki Piąty kodeks Majów Clive Cussler, Thomas Perry
Ocena 6,5
Piąty kodeks M... Clive Cussler, Thom...
Okładka książki Punkt zero Graham Brown, Clive Cussler
Ocena 7,3
Punkt zero Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wyścig Clive Cussler, Justin Scott
Ocena 6,8
Wyścig Clive Cussler, Just...
Okładka książki Oko Niebios Russell Blake, Clive Cussler
Ocena 6,6
Oko Niebios Russell Blake, Cliv...

Kolejne, szóste już spotkanie z Isaakiem Bellem niczym specjalnym się nie wyróżnia. No może poza tym, że jest to w zasadzie prequel całego cyklu i zarazem najdłużej trwające śledztwo prowadzone przez dzielnego detektywa agencji Van Dorn Isaaca Bella.
Na uwagę zasługuje przedstawienie niezwykle trudnej sytuacji robotników w Ameryce na początku XX wieku. Byli wyzyskiwani przez bezwzględnych i chciwych przedsiębiorców, a wszelkie akcje strajkowe, czy próby zakładania związków zawodowych, były tłumione i wspierane przez licznych wynajmowanych prowokatorów i sabotażystów.
W tło takich właśnie wydarzeń autorzy wpletli akcję "Sabotażu", a stawiający wówczas pierwsze kroki w agencji Van Dorna młody Isaac Bell miał za zadanie powstrzymać niezwykle groźnego i przebiegłego sabotażystę, który doprowadził do katastrofy w kopalni.
Powieść, jak zresztą większość z tego cyklu, jest nieco chaotyczna, mimo że akcja w miarę wciągająca i nieźle trzymająca w napięciu. Bez szału jednak...
Fanom Cusslera, no i przede wszystkim Isaaca Bella polecać "Sabotażu" nie muszę. A innym czytelnikom? Można przeczytać...

Lata 10-te ubiegłego wieku, sensacja pomieszana z permanentną przygodą . Fala strajków jaka powstała w niektórych stanach spowodowała reakcję łańcuchową wydarzeń gdzie Issac Bell spowodował pozytywne zakończenie. Po latach sprawa została dokończona i doprowadzona do finału.

2041

To było moje pierwsze spotkanie z Autorami. Wypadło przeciętnie.
Troszkę to taki Alistair MacLean w młodszym wcieleniu. Nic odkrywczego.

To było moje pierwsze spotkanie z Autorami. Wypadło przeciętnie.
Troszkę to taki Alistair MacLean w młodszym wcieleniu. Nic odkrywczego.

Szósta część z Isaacem Bellem, jest równocześnie niejako prequelem całej serii, bo przedstawia pierwsze śledztwo detektywa.
W 1902 roku Bell właśnie kończy praktykę u boku Van Dorna, i ma okazję rozpocząć swoje pierwsze samodzielne śledztwo.
Isaac w przebraniu górnika ma za zadanie wytropić spiskowców z górniczych związków zawodowych, co jak się wkrótce okaże, wcale nie będzie łatwe.

Książka jest strasznie chaotyczna i zagmatwana, momentami ciężko jest nadążyć za akcją, która mimo tego że dzieje się na początku XX wieku, jest iście galopująca. Jeśli przymknie się na to oko, to czyta się całkiem nieźle, bo całkiem dobrze wciąga.

Dodaj cytat z książki Sabotaż