Oskubana papuga rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie

Okładka książki Oskubana papuga rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie Géza Röhrig
Okładka książki Oskubana papuga rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie
Géza Röhrig Wydawnictwo: Austeria literatura piękna
A Rebbe tollatépett papagája
Austeria
2016-01-01
2016-01-01
Kinga Piotrowiak-Junkiert

Te zmyślone opowieści zmyślonego cadyka ze zmyślonych Grujowiec są po prostu żałosne. Irytuje wiele rzeczy, np. to że cadyk przed wojną i podczas wojny posługuje się terminem "naziści". Gdyby autor choć trochę znał historię i temat, o którym pisze, wiedziałby, że nie było żadnych "nazistów", tylko NIemcy, a jeszcze wiele lat po wojnie to słowo było pisane małą literą: niemcy. Długo by wymieniać różne bzdury w tym "dziele", ale może tylko krótki cytat: "Nienawidzi Żydów wyłącznie dlatego, że na nienawidzenie Boga nie pozwala mu jego tchórzostwo. Nic w tym dziwnego, skoro zajęcie kraju zajęło Niemcom jakieś dziesięć minut. Wciągnięto na ratuszu flagę ze swastyką i zabrano się do wytyczania granic getta, które z pomocą Polaków udało się ogrodzić murem w trzy dni". Skróty, niedomówienia, żenujące głupstwa. Po co tłumaczyć takie książki i jeszcze marnować papier na coś podobnego? Zmyślony rebe miałby dla autora jedną dobrą radę: nie pisz głupstw.

Warte (kilkakrotnego) przeczytania i przemyślenia.
Krótkie lub króciutkie opowieści z życia grujeckiego mędrca społeczności chasydzkiej.
Wesołe, smutne, podchwytliwe, porażające, przerażające - zawsze przepełnione wiarą i życzliwą mądrością.
W tle historia: okres przedwojenny, potem wojna, obóz, wyjazd i pobyt w Ameryce.
Zarzut: kilka opowieści przeczytałam w oryginale i po porównaniu odniosłam wrażenie, że tłumaczenie bywa wręcz zniekształcone.
Szkoda.

Warte (kilkakrotnego) przeczytania i przemyślenia.
Zarzut: kilka opowieści przeczytałam w oryginale i...

• Literatura węgierska
  • Z autografem