Miriam. Tancerka

historie biblijne
Wydawnictwo Święty Wojciech
2016-01-01
2016-01-01

Opowieść o Miriam zaczyna się od przeniesienia nas do Nazaretu. Mały Jezus bawi się i wypytuje mamę o przygotowania do bardzo ważnej podróży do Jerozolimy. Razem z rodziną i znajomymi wybierają się na Pesach, które każdy Żyd powinien uczcić w świętym mieście. Wyprawa staje się pretekstem do opowiedzenie historii o źródłach święta.
Przed wiekami Izraelczycy mieszkami w Egipcie. Początkowo mieli się tam dobrze, ponieważ faraon doceniał ich wiedzę. Z czasem jednak sytuacja ludu wybranego się zmieniła. To staje się przyczyną wezwania Jokebed i Miriam do pałacu faraona, który zakazuje matce i córce pomocy rodzącym kobietom. Dzięki zwyczajowi nieuczestniczenia mężczyzn w porodzie bohaterki nadal mogą pomagać.
Pewnego dnia Jokebed odkrywa, że jest brzemienna. Ukrywa swoją ciążę przez ludźmi, a kiedy rodzi robi wszystko, aby nikt nie dowiedział się, że ma syna. Po pewnym czasie zostaje zmuszona do włożenia go do koszyka i puszczenia na rzece. Koszyk z głodnym niemowlakiem szczęśliwie trafia do Biti, córki faraona, która postanawia opiekować się dzieckiem.
Wszyscy są zachwyceni małym chłopcem, a Jokebed dzięki Miriam jest wezwana jako mamka do opieki nad nim. Od swojej wybawczynie malec otrzymuje imię Mojżesz. Po latach wyrasta on na silnego mężczyznę wspieranego przez Boga, dzięki czemu może wyprowadzić lud z niewoli. Tułaczka jest bardzo długa.
Poza prostą biblijną opowieścią mali czytelnicy znajdą w książce wiele wskazówek, w jaki sposób być dobrym człowiekiem, dlaczego nie wolno krzywdzić innych, obgadywać ich, być zazdrosnym i pysznym. Razem z niezwykłą bohaterką mogą też urządzić ucztę, eksperymentować w kuchni, przygotować najważniejsze potrawy, których przepisy znajdą na końcu książki. Poza tym będą mogli bawić się wyciętą laleczką „Miriam”, do której dołączono papierowe stroje.
Całość jest bardzo atrakcyjna dla małych czytelników. Piękne ilustracje, prosta opowieść i propozycje zabaw sprawią, że dzieci chętnie będą wracały do książki. Dla dziewczynek będzie to świetna alternatywa popularnych opowieści o tańczących księżniczkach. Autorka w czasie opowieści zachęca do tańców, radości, pomagania innym.
Książka posiada sztywną oprawę ze skrzydełkami (można je wykorzystać jako zakładki) i bardzo dobrze sklejone śliskie strony. Opowieść jest dość długa, ale podzielono je na rozdziały dzięki czemu można ją czytać przedszkolakom.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom początkowego nauczania. Szczególnie spodoba się dziewczynkom z rodzin religijnych.

Przed wiekami Izraelczycy mieszkami w...

• Córci Zosi
  • Taniec/Teatr/Performance/Ruch/Sztuki walki