Obraz pośmiertny

Okładka książki Obraz pośmiertny
Aleksandra Marinina Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 9) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Anastazja Kamieńska (tom 9)
Mroczna Seria
Посмертный образ
W.A.B.
2014-10-14
2011-01-01
Aleksandra Stronka

Młoda, zdolna i będąca na progu wspaniałej kariery aktorka Alina Waznis zostaje zamordowana. Znana nam z wcześniejszych części serii ekipa moskiewskich milicjantów przy współudziale błyskotliwej Nastii Kamieńskiej rozpoczyna śledztwo, w którym na darmo by szukał spektakularnych pościgów, czy nagłych zwrotów akcji. Mamy za to rzetelną i miejscami dosyć żmudną robotę dochodzeniowców i wywiadowców. Rozmowy z potencjalnymi podejrzanymi i świadkami, wyłapywanie niuansów i nieścisłości w ich zeznaniach, wertowanie raportów i studiowanie analiz, mozolne, lecz konsekwentne łączenie faktów- wszystko to składa się na ich codzienną pracę i przekłada się na sukces. Bo choć opcji jest kilka (zazdrosne koleżanki? zemsta starszej aktorki, wyrzuconej z obsady na ewidentne życzenie Aliny? zemsta żony szefa wytwórni za donosicielstwo? szaleństwo jakiegoś zbzikowanego wielbiciela?, chęć wzbogacenia się przez niechętnych Alinie krewniaków? jakaś tajemnica z przeszłości?) i tropy wiodą w różnych kierunkach, do tego co poniektórzy podejrzani jakoś nie za bardzo chcą się przyznać co robili w wieczór, w którym popełniono morderstwo, to w końcu nasi detektywi na czele z Kamieńską odsiewają ziarno od plew i dochodzą do prawdy. Jedyny problem jednak w tym, że brak im dowodów na potwierdzenie ich teorii i końcówka to kombinowanie jak przeprowadzić kluczowe przesłuchanie, by przyszpilić sprawcę i uzyskać przyznanie się do winy.
Książka jest krótka i treściwa. Bez zbędnych wątków pobocznych, bez nadmiaru opisów prywatnego życia i problemów milicjantów. Ot, tyle tego tylko, żeby było wiadomo, że to osoby z krwi i kości, które nie samą pracą żyją.
Jak zwykle ciekawie są oddane realia życia Rosjan w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ewidentnie widać oznaki otwarcia się na „Zachód” i teraz już spożywanie pizzy i popijanie jej pepsi, czy fantą przestało być synonimem luksusu. Niemniej jednak pewne rzeczy nadal odrobinę zaskakują. Pozwolę sobie przytoczyć cytat, który mnie osobiście rozbawił: „ (…) z entuzjazmem zabrali się do poszukiwań garażu i cieszyli się, kiedy udało im się znaleźć miejsce w strzeżonym garażu spółdzielczym, który miał ponadto własną myjnię i warsztat naprawczy. I co najważniejsze, garaż znajdował się w odległości zaledwie dwóch przystanków autobusowych od domu Aliny. Był to nieprawdopodobny sukces!”. No i jak tu nie lubić Marininy za takie wstawki? :)

Trochę gorsza część cyklu, ale to wciąż solidny kryminał. Anastazja Kamińska jak zwykle w formie, choć podejrzani się mnożą i wydaje się, że każdy z nich może mieć powód, by zabić młodą, utalentowaną aktorkę.

1927

Niestety, bez szału.

Niestety, bez szału.

Bardzo nudna część. Nie polecam. Można ominąć czytając serię.

Bardzo nudna część. Nie polecam. Można ominąć czytając serię.

Była to moja pierwsza książka z literatury rosyjskiej. Po tytule dużo sobie obiecywałam, lecz niestety bardzo się zawiodłam.

Pierwsze spotkanie z autorką i kryminałem rosyjskim.
Lubię siegać po różnych autorów żeby nie zanudzić sie stylem.
Tym razem sie nie zawiodłam.
Dobry kryminał. Na wieczór.
Choć nie jest to autorka gdzie natychmiast bierze się nastepną pozycje to polecam.
Uwaga. Oni piszą wciąż i piszą.
W koncu ciężko bedzie zaskoczyc czytelnika.

Pierwsze spotkanie z autorką i kryminałem rosyjskim.
Lubię siegać po różnych autorów żeby nie zanudzić sie stylem.
Tym razem sie nie zawiodłam.
Dobry kryminał. Na wieczór.
Uwaga. Oni piszą wciąż i piszą.
W koncu ciężko bedzie zaskoczyc czytelnika.

Kolejna historia w której Anastazja Kamieńska, prowadzi dochodzenie w środowisku moskiewskich aktorów. Jak zwykle ciekawa akcja, tym razem z tematem przewodnim: jak łatwo rzucić podejrzenie na niewinnego człowieka i jak dużo czasu i determinacji potrzeba, żeby go z tych podejrzeń oczyścić. Problem znany nie tylko z kryminałów, tyle że w życiu nie zawsze mamy szczęście spotkać osobę tak inteligentną i konsekwentną jak Anastazja.

Marinina jeszcze mnie nigdy nie zawiodła. ♥

Marinina jeszcze mnie nigdy nie zawiodła. ♥

Na szczęście w tym tomie Anastazja Kamieńska powróciła. I pojawił się Stasow, którego poznaliśmy w poprzedniej książce. Fabuła ( przyznam, że nie pamiętam nawet zbliżonej) mnie mocno wciągnęła, Anastazja znowu poturbowała swoim analitycznym umysłem a Marinina przekonała, że książka nie musi być grubaśnym tomiszczem, żeby uchwycić wątek i bez zbędnych opisów i rozważań doprowadzić go do rozwiązania. Kocham ten cykl i niedługo sięgnę po kolejną pozycję.

Aleksandra Marinina, rosyjska autorka kryminałów, pisze powieści lekkie, niedługie i przyjemne w czytaniu. Niby nie ma w nich nic specjalnego, lecz autorkawypracowała własny styl, swój język, co, w połączeniu z wykreowaną przez nią główną bohaterką, policjantką Nastią Kamieńską, pozwala odróżnić ksiązki Marininy już po kilkunastu zdaniach.

Ponieważ sama Marinina pracowała w przeszłosci w policji kryminalnej Moskwy, jest wiarygodna zarówno w opisie procedur i postępowania policji, jak w szkicowaniu portretów rosyjskiej stolicy.

Rozwiązania intrygi u Marininy należy poszukiwać w warstwie psychologii bohaterów, jak u Christie - przestępcą okazuje się najmniej podejrzany, jak u Skandynawów - tłem jest udatnie portretowane życie społeczne i rodzinne.

Jednym słowem - do przeczytania. Chociażby po to, aby poznać tę autorkę.

Ponieważ sama Marinina pracowała...

Dodaj cytat z książki Obraz pośmiertny