Okładka książki Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn. t.5 Od romantyzmu do ponowoczesności Jerzy Besala
Jerzy Besala Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn (tom 5) historia
historia
Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn (tom 5)
Zysk i S-ka
2016-04-18
2016-04-18
historia historia powszechna psychohistoria antropologia

Zapraszam do lektruy całości recenzji na blogu Czepiam się książek

Ostatni tom pięcioczęściowej serii "Miłość i strach" jest analizą związków "miłosnych" od epoki romantyzmu do współczesności, a jednocześnie podsumowaniem ewolucji relacji kobiet i mężczyzn na przestrzeni dziejów. To publikacja z pogranicza historii, psychologii i antropologii, przez samego autora nazywana książką z nurtu psychohistorii - interdyscyplinarnej dziedziny badań, która analizuje wpływ emocjonalności jednostki na historię.

Pisanie o historii z zastosowaniem narzędzi i terminologii charakterystycznych dla psychoanalizy może się wydawać dość karkołomnym zadaniem. Dyscyplina ta jest przez jednych deprecjonowana, wśród innych szybko zyskuje zwolenników. Na pewno nie jest to książka dla ludzi zainteresowanych suchymi faktami. Dużo tu spekulacji i interpretacji dziejów przez pryzmat kompleksów, traum i lęków wielkich postaci historycznych. Z drugiej strony trudno zaprzeczyć, że emocje i afekty - nierzadko nieuświadomione - miały wpływ na historię świata. Władcy, szczególnie w państwach totalitarnych, odwoływali się właśnie do sfery emocjonalnej, a nie racjonalności jednostek, zbiorowości, narodów. Fundamentem wszelkich ideologii są uczucia - skrajne emocje, miłość i nienawiść.

Z książki dowiemy się jak wyglądał wzorzec miłości i małżeństwa w kolejnych epokach, ale też przekonamy się jak prawdziwe uczucia były represjonowane, tłumione i podporządkowywane narzucanym schematom, standardom moralnym i obyczajowym. Autor opisuje dzieje uczuć kobiet i mężczyzn w szerokiej perspektywie, dużo miejsca poświęca myśli filozoficznej, kontekstom kulturowym i politycznym [...]

Zapraszam do lektruy całości recenzji na blogu Czepiam się książek

• Ambitne