Trzy, dwa, raz, Günter Grass

Okładka książki Trzy, dwa, raz, Günter Grass
Joanna CzaplewskaElżbieta Pałasz Wydawnictwo: Oficyna Gdańska literatura dziecięca
44 str. 44 min.
literatura dziecięca
Oficyna Gdańska
2016-03-25
2016-03-25
44 min.
Joanna Czaplewska Katja Widelska Günter Grass Gdańsk biografia literatura faktu reportaż

Okładka książki Słyszałem, jak sowa woła moje imię. Opowieść o Marianie Stachurskim Janusz Górski, Elżbieta Pałasz
Ocena 0,0
Słyszałem, jak... Janusz Górski, Elżb...
Okładka książki Dobra robota Joanna Czaplewska, Elżbieta Pałasz
Ocena 6,3
Dobra robota Joanna Czaplewska, ...

To mogła być dobra, ciekawa i ważna książka.

Opowieść o dzieciństwa w Gdańsku Güntera Grassa prowadzona od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej (z krótką, dodatkową notką) pokazuje egzotykę ówczesnego Gdańska - zupełnie innego świata, który raczej nie gości w podręcznikach do historii. A szkoda.

Trzy krótkie opowieści: o domu rodzinnym i sklepie kolonialnym rodziców, kaszubskiej rodzinie matki i o wybuchu wojny miały szansę, by wydobyć się z mozolnie prowadzonej, przegadanej narracji. I powiedzieć coś ważnego - na przykładzie życiorysu pisarza - noblisty pokazać drogę odnajdywania swojego miejsca, mechanizmy uwodzenia hitleryzmem, los Gdańskich Niemców podczas wojny i po przegranej. Powiedzieć wprost o błędach. O trudnych i skomplikowanych losach tych, którzy nagle znaleźli się po dwóch stronach "barykady". Przestrzec przed tym, w co wplątał się naród niemiecki, wspierając hitleryzm i nacjonalizm (zatrważające, ale to aktualny temat "na dziś" właśnie w Polsce...)

Tymczasem książka Elżbiety Pałasz robi to, co większość polskich twórców: dezerteruje. Ucieka przed tym, aby uczciwie opowiedzieć dziecku o trudnym temacie.
Bo co to za puenta?!
>>> I na tym kończy się trzecia i ostatnia z historii w tej książce. Potem bywało różnie. Rodzina Grassów po przegranej wojnie musiała wyjechać do Niemiec. Günter Grass zrealizował swoje dziecięce marzenie i został wielkim pisarzem. Otrzymał Nagrodę Nobla i czasem odwiedzał Gdańsk, który po wojnie znalazł się w granicach Polski<<<

Książka, która zdobyła wyróżnienie graficzne w konkursie IBBY Książka Roku 2016 robiła również nadzieję, że i obraz wniesie coś istotnego do tekstu. Jednak tak jak nie wystarczy "opisać", tak rozczarowują "po prostu" ładne ilustracje.

To mogła być dobra, ciekawa i ważna książka.

Trzy krótkie opowieści: o domu rodzinnym i sklepie kolonialnym rodziców,...

Rozczuliła mnie.Cudna!

Rozczuliła mnie.Cudna!