Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja

Okładka książki Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja Sandro Mancuso
Sandro Mancuso Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
The Software Craftsman: Professionalism, Pragmatism, Pride
Helion
2016-04-11
2016-04-11
2014-12-01

Autor nie przedstawia w zasadzie niczego odkrywczego dla dobrego programisty, ale przede wszystkim uporządkowuje tę wiedzę, wkłada ją w dziesiątki historyjek z życia wziętych oraz rysuje obraz smutnego życia osób, które nie chcą się "z nim" zgadzać. Najciekawsze jest to, że trudno odmówić mu jakichkolwiek racji, ponieważ sam przyznaje, że jego rozwiązania niekoniecznie muszą być najlepsze globalnie.

Programowanie to nie tyle sztuka, co właśnie rzemieślnicza robota; bardziej niż budowę domu przypomina pielęgnowanie ogrodu. Sam pracuję i znam przeróżne typy programistów i stety-niestety większość z nich opisana jest w tej książce: "stety", bo niektórzy mają takie podejście jak autor i ja, "niestety", bo niektórym bardzo do tego daleko. Autor stawia tezy, że jedynie wytwarzanie wysokiej jakości kodu ma sens, że programiści muszą hobbystycznie interesować się kodzeniem, żeby odnosić sukcesy, że testy w aplikacji to podstawa bez której trudno mówić o jakimkolwiek poważnym podejściu do tematu.

Będę polecał tę książkę wszystkim kolegom i studentom.

Bardzo dobra książka, pozwalająca odnaleźć sens pracy programisty. Kolejne strony zachęcają do weryfikacji swojego stylu pracy. Inspirują do ciągłego polepszania samego siebie, pogłębiania wiedzy i kreowania swojego otoczenia poprzez zarażanie współpracowników entuzjazmem oraz głodem bycia ciągle lepszym dla samego bycia lepszym. Przypomina starą prawdę, że tylko będąc lepszym mogę odważnie brnąć przez życie zawodowe i wybierać pracę, a nie odwrotnie.

Poza kilkoma rozdziałami, książka jest warta do polecenia nawet ludziom niezwiązanym z programowaniem. Każdy, kto chce profesjonalnie podejść do zawodu, znajdzie tutaj wiele inspiracji.

Książka jest dobra, jednakże męczy, w koło powtarzane są te same recepty na dobrej jakości oprogramowanie. W pewnym momencie pachnie to sektą. Jednakże, druga część ksiązki poświęcona współpracy, oraz prowadzeniu rozmów rekrutacyjnych jest bardzo dobra, w szczególności opis jak powinna wyglądać profesjonalnie przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna.

Nie bardzo wiem jak ocenić tę książkę. Początkowo dałem jej 4 gwiazdki ponieważ z punktu widzenia osoby która przeczytała już sporo książek o podobnej tematyce, niestety nie znalazłem tutaj niczego odkrywczego. Dodatkowo jest w niej sporo powtórzeń i wodolejstwa (np. o TDD). Z drugiej jednak strony przemyca jedno ważne przesłanie - aby stawać się co raz lepszym. Dla osób niedoświadczonych albo dopiero zaczynających w branży myślę że warto sięgnąć po tę pozycję aby zrozumieć jak ważne jest pisanie dobrej jakości kodu. Ci bardziej doświadczeni mogą być delikatnie mówiąc znudzeni podczas czytania.

Jak zostać dobrym programistą? Jak dobrze i sumiennie wykonywać swoją pracę? Jak znaleźć odpowiednią dla siebie pracę? Jak zarządzać swoją ścieżką kariery? Jakich i jak rekrutować nowych programistów? Na te pytania i inne (ale podobne) autor odpowiada w książce. Książka jest dobrym motywatorem do lepszej rzemieślniczej pracy. Pokazuje też jak "teraz" programistą jest dobrze, opowiadając swoją historię z lat młodości.
Jak najbardziej polecam. Dla mnie to książka z kanonu technicznego.

Książka opowiada o idei - super ale nie, dzięki

Książka opowiada o idei - super ale nie, dzięki

Świetna książka, przedstawiająca idee ruchu Software Craftsmanship. Opowiada o tym jak stać się lepszym programistą, jak dążyć do mistrzostwa. Dała mi dużo do myślenia szczególnie o kierunku rozwoju mojej kariery zawodowej. Polecam każdemu programiście.

Najlepsza miękka książka branżowa jaką czytałem - przełamanie i usensownienie Agile'a. Bardzo łatwo utożsamić się z historiami opowiedzianymi przez autora, zwłaszcza ta o nadgodzinach i spaniu poza domem w źle prowadzonych projektach :)

• Techniczne
  • Programowanie
  • IT - programowanie, teoria
  • Posiadam - Informatyka
  • Chcę IT

Dodaj cytat z książki Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja