Basia i przyjaciele. Antek

Okładka książki Basia i przyjaciele. Antek Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Okładka książki Basia i przyjaciele. Antek
Marianna OklejakZofia Stanecka Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Basia Seria: Basia i przyjaciele literatura dziecięca
24 str. 24 min.
2016-05-16
2016-05-16
24 min.

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Świat Antka-nastolatka

Antek jest kuzynem Basi i niezłym gagatkiem. Pewnego dnia przychodzi do niego w odwiedziny Janek i o zgrozo jego młodsza siostra Basia. Jak nie trudno się domyśleć chłopcy nie są zachwyceni perspektywą zabawy z dziewczynką. Tym bardziej, że czeka ich morska wyprawa na statku pirackim. Po niedługim czasie okazuje się, że włączenie Basi do zabawy, to strzał w dziesiątkę.

Historyjka o Antku bardzo spodobała się mojemu synkowi, a już w szczególności fragment, kiedy chłopiec w złości z całej siły trzasnął drzwiami, aż tynk obsypał się z framugi. Obrazek jest równie sugestywny (zdjęcie poniżej). Zresztą wszystkie ilustracje pani Marianny są idealnym dopełnieniem tekstu.

Jak każda książka Zofii Staneckiej napisana jest z humorem. Skupia się także na emocjach towarzyszących dzieciom w codziennym życiu.

1964

Wierni czytelnicy mojego bloga wiedzą, że dość często sięgam po literaturę dziecięcą, a seria o Basi, którą stworzyła Zofia Stanecka, jest jedną z moich ulubionych. Ta rezolutna, pomysłowa oraz nieco psotna kilkulatka budzi mnóstwo pozytywnych odczuć, przemierzając świat z uśmiechem na twarzy. Jej przygody zachwycają za każdym razem, a niedawno ukazały się dwie nowa historia - "Basia i przyjaciele. Antek".

Antek to typowy łobuziak, który nie potrafi zrozumieć, dlaczego nie może zasiąść z tabletem w dłoniach, jeśli nie odrobił lekcji. Nie widzi nic złego w swoim postępowaniu, wykazując niezwykle roszczeniową postawę. Jednak kiedy żadne argumenty, które wychodzą z jego ust, nie trafiają do mamy, postanawia odpuścić, ponieważ wie, że nic nie wskóra. W końcu lepiej nie psuć sobie humoru, kiedy niebawem ma odwiedzić go Janek, brat Basi, z którym Antek chce pobawić się w piratów. O rany, tylko dlaczego w drzwiach pojawia się też Baśka?

Losy Antka ukazują, że nie warto od razu skreślać płci przeciwnej, ponieważ dziewczyny też mogą przydać się w zabawie. Do tego historia chłopca uświadamia, że rodzice chcą jak najlepiej dla swoich pociech – ich nakazy i zakazy nie wynikają ze złej woli, ale z troski o nasze dobro. Ponadto, rodzice potrafią być świetnymi kompanami w zabawie.

Zofia Stanecka wyszła naprzeciw oczekiwaniom fanów Basi, tworząc nową serię jej przygód skierowanych do nieco starszych czytelników. Obie historie nie różnią się niczym szczególnym od tych wcześniej poznanych – nie są ani bardziej skomplikowane, ani dłuższe. Jedynie poruszane problemy dotyczą przyjaciół – w tym przypadku Antka – a nie, jak dotychczas, samej Basi.

Basiowe perypetie są pełne uroku i tak dobrze osadzone w ówczesnych realiach, że każdy przedszkolak oraz uczeń podstawówki jest w stanie utożsamić się z główną bohaterką czy pobocznymi bohaterami. Cieszę się, że Zofia Stanecka nieustannie porusza nowe problemy, tworząc kolejne historie. Niech trwa to jak najdłużej!

"I napisz, że one są fajne, że podoba mi się zabawa w piratów". Piszę więc, bo to książki superowo oddające klimat rodziny i współczesnego dziecka. O potrzebie relacji dziecka z rówieśnikami, o nieskrępowanej beztroskiej zabawie, ale też o domu, w którym rodzice są zajęci, mają swoje obowiązki. Bardzo lubimy.

Z serii o Basi czytałam kilka książeczek, ale gdy przeczytałam, że zostaną wydane bajki dla starszych czytelników wiedziałam, że będę chciała się z nimi zapoznać.

Mama odebrała Antkowi tablet z powodu nieodrobionych lekcji. Chłopiec był z tego powodu niepocieszony, ale ratowała go myśl, że odwiedzi go kuzyn. Nie spodziewał się, że przyjdzie też jego siostra Basia, która jest dziewczyną i w dodatku nie zna żadnych fajnych zabaw. Ale czy na pewno?

Książka w większości jest poświęcona Antkowi, ale z racji tego, że jest to seria o Basi dziewczynka też musiała się w niej pojawić. Autorka dzięki tej publikacji starała się prostym językiem przekazać młodym czytelnikom, że bez tableta też można się fajnie bawić, wystarczy tylko odrobina chęci i dobrej woli. Wtedy wszystkie sprzęty elektroniczne mogą iść z powodzeniem w odstawkę.

,,Basia i przyjaciele. Antek" to pozycja, która przypadła mi do gustu bardziej, niż sama seria o Basi. Dla miłośników tytułowej bohaterki to lektura obowiązkowa. Myślę, że Ci, którzy jeszcze nie znają tego cyklu mogą zacząć od tej książeczki. Nie powinni czuć się zwiedzeni.

Moja ocena: 5/6

Antek, jak zapewne wiedzą sympatycy Basi, jest najlepszym kolegą Janka - Basi brata. Antek nie odrobił lekcji i mama zabrała mu tablet. W dodatku kazała nadrobić wszystkie zaległości gdyż po południu ma przyjść w odwiedziny Janek. Chłopiec buntuje się przed wszystkimi nakazami i zakazami mamy, jednak bardzo chciałby pobawić się z kolegą. W końcu odrabia lekcje i wtedy przychodzi Janek z Basią, która nieoczekiwanie również zostaje z nimi. Chłopcy nie chcą się z nią bawić, bo to dziewczyna i w dodatku młodsza, więc z góry twierdzą iż nie zna się na zabawie w piratów. Czy konflikt do którego doszło da sie załagodzić, czy dzieci wypracują wspólny kompromis i czy w końcu przestaną się sprzeczać?...

Lekturę, jak zwykle gdy sięgam po książki z serii Basia Zofii Staneckiej, bardzo przyjemnie się czytało. Język jest prosty a tekst wesoły, wciągający i bardzo pouczający. Ilustracje Marianny Oklejak natomiast jak zwykle urocze i kolorowe. Dla dzieci przygody przyjaciół Basi są bardzo interesujące. Przede wszystkim poruszają zwyczajne codzienne dziecięce troski i problemy pokazując maluchom jak radzą sobie z nimi bohaterowie każdej opowieści. Uczą odpowiednich zachować, pokazują konsekwencje tych niewłaściwych i przy okazji gwarantują miłe spędzenie czasu przy lekturze.

Z przyjaciółmi Basi jak i z nią samą zawsze jest wesoło, zawsze dużo się dzieje a historie dobrze się kończą. Trudno więc oprzeć się i nie sięgnąć po ich przygody by choć przez chwilę przenieść się do świata ulubionych bohaterów i wspólnie z nimi spędzić przyjemnie wolny czas. Zachęcam do lektur, moje maluchy są nimi oczarowane ;)

Seria książek „Basia” Zofii Staneckiej cieszy się u nas bardzo dużym powodzeniem. Wszystko dlatego, że pisarka pokazuje dzieciom świat im bliski. Borykają się one z problemami typowymi dla ich wieku. W maju powstała kolejna seria związana z postacią radosnej dziewczynki: „Basia i przyjaciele”. Niedawno pisałam o Anielce czekającej na swojego tatę, który ma wrócić z podróży służbowej. Jej oczekiwania umila towarzystwo wesołej Basi.
Dziś kolej na opowieść o kuzynie bohaterki. Antek, jak każdy uczeń, potrafi rozrabiać, zaniedbuje odrabianie lekcji i robi wszystko, żeby postawić na swoim, czyli spędzić czas na graniu na tablecie, oglądaniu TV, graniu na komputerze. Niestety rodzice bywają wymagający i wtedy musi się zbuntować. Postanawia, że nie będzie nic robił. To mu się jednak szybko nudzi. Do tego nie może w domu grać w piłkę. To sprawia, że Antek jest niesamowicie zły na mamę i postanawia do końca życia się do niej nie odzywać.
Po odrobieniu lekcji, pochwaleniu przez mamę i zobaczeniu pysznych pyz z sosem grzybowym szybko zapomina o swoim postanowieniu, a później przyszli do niego Franek i Basia. Z wizyty kuzyna bardzo się ucieszył, ponieważ będzie miał kompana do zabaw, ale towarzystwo dziewczyn nie bardzo mu odpowiadało. Chłopcy przekonują Basię, że ona i misiu Zdzisiu nie są dobrymi towarzyszami zabawy w piratów. Obrażona dziewczynka szuka innego zajęcia. W tym czasie chłopcy spierają się o role w zabawie. Nikt nie chce być majtkiem. Za to oboje uważają, że są najlepszymi kapitanami. Po sprzeczce stwierdzają, że jednak Basia przyda im się w zabawie. W czasie poszukiwań wędrują do pracowni rodziców Antka. Tam odkrywają, że ich majtkowi udało zdobyć się tablet, przez co zyskuje uznanie w oczach chłopców. W czasie zabawy z kuzynką i siostrą odkrywają, że jednak bardzo miło jest bawić się z dziewczynkami.
„Basia i przyjaciele. Antek” to świetna książka pokazująca dzieciom świat trudnych relacji. Basia w książce nie skarży na brata i kuzyna tylko szuka innego zajęcia, a oni po czasie odkrywają, że młodsza, nadmiernie pogodna dziewczynka może być świetnym kompanem zabaw.
Zofia Stanecka pokazuje małym czytelnikom oraz ich rodzicom, że rozwijająca zabawa nie musi ograniczać się do gier, że złość dzieciom przechodzi i czasami warto postawić warunki, granice, wymagać. Nauka odpowiedzialności jest tu dość prosta: nie odrabiałeś lekcji wcześniej to musisz wszystkie odrobić jednego dnia. Pokazuje też, że te zadania są bardzo proste i uczeń szybko się z nimi uporał, a nie chciał robić, ponieważ miał ciekawsze i mniej wymagające zajęcia takie jak granie na tablecie.
„Antek” (podobnie jak cała seria o Basi) ma rozpoznawalną grafikę, typowe okładki, kształt oraz ilustracje Marianny Oklejak. Twarda, kartonowa, śliska oprawa, dobry papier i bardzo dobre klejenie sprawiają, że książka jest trwała. Proste ilustracje przybliżające świat bohaterów przyciągają uwagę najmłodszych czytelników.
Książkę polecam wszystkim przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Lektura będzie doskonałym prezentem dla przyszłych i obecnych uczniów. Zwłaszcza tych mających problem z samodzielnym odrabianiem lekcji oraz zabawami z młodszymi kuzynkami. Ze względu na bohaterów książka spodoba się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom.

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Serdecznie Zapraszam ^_^

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Serdecznie Zapraszam ^_^