Odprysk

2016-06-02
Barbara Tarnas
Barbara Tarnas odprysk Fitzek literatura niemiecka

Kłopoty z pamięcią

Kolejna super pozycja Pana Fitzka. To fakt, że jest on mistrzem skomplikowanych i zwariowanych historii. Ale jak napisanych!!?? Intrygujący, zaskakujący i nieprzewidywalny thiller. Oczywiście polecam :))

Pogmatwana, wieloaspektowa powieść pod tytułem "Odprysk" dokonuje amplifikacji znaków zapytania w głowie, dlatego wpędza w czytelnicze uzależnienie. Sebastian Fitzek z tych zawiłości sprawnie się wywija. Po raz kolejny udowadnia, że jest zawodowcem od poszerzania granic pomysłów na nieszablonowe kryminały.

Sebastian Fitzek jest mistrzem zakręconych historii. Sięgając po jego książki można spodziewać się niezłego mącenia w głowie 😀

Fitzka pióro znakomite,pisarzem jest moim ulubionym.
Zaskakująca akcja tu była,fabuła super i buduje napięcie książka.
Genialny,mocny thriller warto było przeczytać.

Fitzka pióro znakomite,pisarzem jest moim ulubionym.
Zaskakująca akcja tu była,fabuła super i buduje napięcie książka.
Genialny,mocny thriller warto było przeczytać.

W latach 90. był taki film "Gra" z Michaelem Douglasem. Także pomysł nie jest do końca nowatorski. Dobry styl, dobry lektor.
Dla mnie było trochę męczące i chaotyczne, a rozstrzygnięcie tyleż zaskakujące co wnerwiające.
Samiutka końcówka uratowała tą książkę, bo 10 minut wcześniej chciałam już dać jedną gwiazdkę i napisać że strasznie głupie...
Ogólnie autor ciekawy, może coś jeszcze przeczytam.

Ogólnie autor ciekawy, może...

Wkurzyła mnie ta książka, wiecie dlaczego? Bo początek i środek czytało się świetnie. Wciągająca, trzymająca w napięciu, człowiek chciał jak najszybciej skończyć żeby dotrzeć do tego punktu kulminacyjnego i co? Końcówka tak mnie piekielnie rozczarowała... Kryminały i thrillery często są trochę przekombinowane ale tu koniec tak mi nie podszedł że ocena spadła o jakieś 2,3 punkty. To było nielogiczne i z tyłka wzięte. Szkoda, bo to zmarnowany potencjał.

Marc Lucas traci w wypadku samochodowym żonę i nienarodzone dziecko. Już sam ten fakt przyprawia go o okrutne cierpienia psychiczne, lecz dodatkową zadrą jest to, że to on siedział za kierownicą samochodu owego felernego dnia i to on spowodował ów wypadek. Nie mogąc poradzić sobie z traumą po stracie bliskich postanawia wziąć udział w eksperymentalnym projekcie i pozwolić wymazać ze swojej pamięci bolesne wspomnienia. Jednak przed podpisaniem cyrografu, ostatecznie wycofuje się z projektu. Czy jednak naprawdę nie bierze w nim udziału, skoro po powrocie z kliniki klucze nie pasują do jego własnego mieszkania, w lokalu urzęduje jego zmarła żona, która zupełnie go nie poznaje, a jakiś inny Marc Lucas zdaje się robić jego robotę i żyć jego własnym życiem? Co jest prawdą, a co złudzeniem? Kto mówi prawdę, a kto go okłamuje? A może wszystko wokół niego, to tylko ułuda i chłop zwyczajnie popada w odmęty szaleństwa?

Jak tu u Fitzka bywa, każda wersja jest równie prawdopodobna i każdy scenariusz może okazać się prawdziwy. Równie dobrze główny bohater może okazać się szaleńcem, jak i wariatami mogą okazać się ludzie wokół niego. Niemal do samego końca nie sposób rozgryźć co się w ogóle dzieje i z jakiej przyczyny.

Oczywiście na końcu otrzymujemy wyjaśnienie, ale przyznam uczciwie, że trochę mnie rozczarowało. Na mój gust okazało się zbyt wymyślne w stosunku do rzeczywistej sytuacji.

Z pewnością jest to lektura trzymająca w napięciu i poruszająca ciekawy temat „uczenia się zapominania”, jednak całość wydała mi się ciut zanadto wydumana, jeśli mam być szczera.

Książka jak dla mnie wciągająca, szybko się czyta, zakończenie zaskakujące.

Książka jak dla mnie wciągająca, szybko się czyta, zakończenie zaskakujące.

Trzeba przyznać, że dawno nie czytałam książki, której zakończenie było tak nieprzewidywalne. Wciąga jak pralka skarpetkę (niby wkładasz dwie, a wyjmujesz jedną:) na dodatek w programie szybkiego prania. Zakręcona akcja, która powoduje, że im więcej mamy danych tym mniej wiemy. Zresztą co ja będę się rozpisywać. Czytajcie sami bo warto wziąść udział w tej przygodzie.

Fabuła zaintrygowała. Nie mogłam doczekać się rozwiązania zagadki tak bardzo, że aż denerwowały mnie kolejne zawirowania, które gmatwały wszystko coraz bardziej. Okej - myślałam - napięcie jest, więc zakończenie na pewno nie zawiedzie. Myliłam się. Zawiodło. A jedyne co mi pozostało po przeczytaniu tej powieści to mętlik. Gdyby ktoś chciał, żebym mu ją opowiedziała, raczej bym odmówiła. Poza tym byłaby to kompletna strata czasu dla słuchającego, a na koniec zawód.
11 godzin słuchania audiobookai takie coś?

• Sebastian Fitzek
  • 2017