Czas zaklęty

Okładka książki Czas zaklęty Ałbena Grabowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Czas zaklęty
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Alicja w krainie czasów (tom 1) literatura piękna
Alicja w krainie czasów (tom 1)
Zwierciadło
2016-05-18
2016-05-18
literatura polska

Miłosny urok

Nie jest to nowość wydawnicza, odkryłam tę książkę całkiem niedawno. I jak zwykle, nie zawiodłam się na opowiedzianej przez Ałbenę Grabowską historii. Oczarował mnie pastelowo – koronkowy klimat książki, w który wplecione są motywy magii, rzucanych uroków i zabobonów. Opisana przez Autorkę złudna delikatność i subtelność dworskiego życia połączona z aurą grozy i tajemniczości przyczyniła się do powstania powieści dla mnie doskonałej, niespiesznej, wzruszającej.

Koniec XIX wieku. W podwarszawskim dworku w Kodorowie szczęśliwe i dostatnie życie wiodą Hrabia Jan Księgopolski wraz z żoną hrabiną Elżbietą. Pobrali się oni z wielkiej miłości, lecz ich małżeństwo nie jest szczęśliwe. Zarówno on jak i ona mieli co do ich wspólnego życia inne wyobrażenia i oczekiwania. Szansę na poprawę wspólnych relacji dostrzegają, kiedy to po kilku latach małżeństwa Elżbieta oczekuje przyjścia na świat swojego pierwszego dziecka. W tym samym czasie dziecko pod sercem nosi również pomoc kuchenna pracująca we dworze - Natalka. Ciąża Natalki jest wynikiem jej namiętnego romansu z Janem Księgopolskim, który, nie po raz pierwszy zresztą, złamał małżeńską przysięgę wierności. Służąca nie kryje się z naiwną nadzieją, że uda się jej pozyskać miłość hrabiego, a tym samym zaopiekuje się on nią i ich dzieckiem. Aby sprawy potoczyły się po jej myśli, ucieka się ona do czarów, które gwarantować mają jej dziecku dobre i bogate życie oraz uczynić ją osobą wyjątkową.
Życie pisze nieprzewidywalne scenariusze... Elżbieta przedwcześnie rodzi chorego na serce synka Gustawa, który po kilku dniach umiera. W ten sam dzień przychodzi również na świat zdrowa i silna córeczka Natalki - Alicja. Hrabina po śmierci synka nie może znaleźć ukojenia, odcina się od rodziny, bliscy martwią się o jej zdrowie. Jej mąż chcąc wyrwać ją z rozpaczy, siłą wyrywa z rąk Natalki malutką córeczkę i oddaje ją żonie...
Alicja zostaje adoptowana przez hrabiostwo Ksiągopolskich. Zagwarantowali jej oni doskonałe warunki do rozwoju i nauki. Ma piękne stroje, drogie zabawki, doskonałą opiekę i prywatnych nauczycieli. Córka Natalii rzeczywiście okazała się dzieckiem wyjątkowym. Z łatwością przychodzi jej nauka, obdarzona jest wieloma talentami, jest ona niezwykle ciekawa świata, kocha przyrodę. Ma również wyjątkową wyobraźnię, jest niezwykle empatyczna, szczególnie dla zwierząt.

Czy moc czarów, którymi Natalka obdarowała córeczkę przyniosły jej szczęście? Czy jest szczęśliwa wśród otaczających ją drogich przedmiotów? Jak układają się jej relacje z rodzicami? Czy dane jej będzie poznać prawdę o swoim pochodzeniu?

„Czas zaklęty” to powieść doskonale oddająca klimat opisywanej epoki. Stworzeni bohaterowie pierwszo i drugoplanowi są postaciami bardzo charakterystycznymi, ich zachowania pasują do typowych ról społecznych, w których funkcjonują. Akcja książki jest niespieszna, przerywana pięknymi opisami dworu, jego ogrodów i okolicznej przyrody. Sam początek powieści i jej ostatnie strony są, na tle całości, mocno zaakcentowane, bardzo emocjonalne.

Książka urzekła mnie niezwykłym stylem, którym posłużyła się Autorka. Przeciwstawiła ona tu wrażliwość, empatię, delikatność Alicji z okrucieństwem i zakłamaniem otaczającego ją świata.

Autorka powoli przedstawiła bohaterów książki, ale dzięki temu początkowo mylne wyobrażenie o niektórych postaciach szybko zostaje zweryfikowane. Wyczekiwałam momentu pojawienia się tytułowej bohaterki. Jedyne co mi się nie podobało to zbyt drobny druk, szybciej czytałam na czytniku niż z papieru. Zakończenie idealne dla osób, które nie chcą poznawać dalszych losów bohaterki oraz dla tych, co są ich ciekawi.

Po książkę sięgnęłam trochę od niechcenia, ale jednak już po pierwszych stronach moje nastawienie całkowicie się zmieniło i bardzo wciągnęła mnie ta lektura. Nie jest to opowieść w której bez przerwy coś się dzieje, wręcz przeciwnie, płynie bardzo powoli, jednak chwilami potrafi też zaskoczyć. Napisana świetnie, dobrze i szybko się czyta, przenosi w czasie. Opisy mimo, że jest ich tu sporo - nie męczą, a dodają klimatu, zagłębiają w opowieści. Jest tu również magia, wątki historyczne, romanse, skandale i tajemnice. Ja z ciekawością zabieram się za kolejne tomy.

Miejscami trochę ckliwa, ale poza tym okej się czyta.

Miejscami trochę ckliwa, ale poza tym okej się czyta.

Na pewno dla fanów sag rodzinnych. Historia dziewczynki, której miało nie być. Polska pod zaborami, różnice społeczne, które nie dają równych szans, uzdolnione dziecko wychowywane w bogatym domu ale bez miłości i ciepła. Wszystko to znajdziecie w tej pozycji.

„Czas zaklęty” to pierwsza część mniej znanej trylogii Ałbeny Grabowskiej, która prawdziwą popularność zdobyła dopiero „Stuleciem Winnych”. Fabuła może nie jest mocno rozbudowana, jednak charakterystyczny styl autorki jest zauważalny i tę powieść „po prostu” dobrze się czyta. Grabowska ponownie przenosi czytelników w przeszłość, na polską wieś – jednak tym razem aż do końca XIX wieku. Główną bohaterką jest niezwykła Alicja.

Dziewczynka jest owocem gorącego romansu między hrabim Janem i służącą Natalią. Dla prostej dziewczyny było to jednak znacznie więcej – zadurzyła się w arystokracie tak bardzo, że gotowa była zrobić wszystko, by z nią był. Posunęła się nawet do czarów, jednak nie wszystko poszło po jej myśli. Mimo to córka tych dwojga była osobą nieprzeciętną i wyjątkową, tak jak chciała jej matka. Dorastała w otoczeniu, które było jej bardzo bliskie, jednak czuła się tam obca. Z jednej strony fascynująca Alicję natura, obok drogie komnaty, ale i ogromne możliwości, gdyż ciekawa świata Alicja mogła rozwijać się szybciej niż jej rówieśnicy – o co zadbał jej ojciec, zatrudniając najlepszych nauczycieli. Materialnie – owszem – nie brakowało jego córce niczego, jednak czy czuła się kochana? „Alicja w krainie czasów” to opowieść o wyjątkowej dziewczynce…

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

To miała być książka na prezent, ale... wyszło tak, że przeczytałam i postawiłam na swojej półce. I zamówiłam kolejne części!
O autorce usłyszałam dzięki serialowi "Stulecie Winnych". Mam taką zasadę, że rzadko czytam książkę, jeśli już najpierw obejrzę adaptację. Dlatego to właśnie "Czas zaklęty" jest moją pierwszą stycznością z autorką. I chyba już rozumiem, na czym polega fenomen Ałbeny Grabowskiej. Potrafi ona pisać w stylu dawnych pisarzy, a jednocześnie wartkim, zrozumiałym dla współczesnego czytelnika językiem. Magiczne wątki zgrabnie wplecione w fabułę to jej znak rozpoznawczy, bo w "Stuleciu" też ich było niemało. "Czas zaklęty" jest jak niekończące się zaklęcie, które wciąga niczym wir i pozwala patrzeć na świat minionych epok, jakby się w nim żyło tu i teraz. Jestem zachwycona. To zupełnie nowe, pełne świeżości spotkanie i przeżycie literackie. Dziękuję, Pani Ałbeno!

2079

Czytam romansidła z epoki i to jest ta sama półka a miała być wyższa.

Czytam romansidła z epoki i to jest ta sama półka a miała być wyższa.

Ciekawa powieść o dziewczynce, która jest wychowywana jako nieślubne dziecko. Jest wyjątkowo inteligentna, Ma wszystko, oprócz miłości. Warto przeczytać , aby poznać historię tej niezwykłej dziewczynki,

Akcja rozgrywa się w Polsce (rozbiorowej) pod koniec XIX w.
W typowym dla siebie stylu Ałbena Grabowska ciekawie opisuje życie ówczesnych "jaśniepaństwa" oraz chłopów - bardzo lubię takie klimaty. Troszkę magii, troszkę historii i świetnie skonstruowani bohaterowie. Na pewno przeczytam kolejne części, bo koniec był zaskakujący.

Akcja rozgrywa się w Polsce (rozbiorowej) pod koniec XIX w.

• 2017

Ałbena Grabowska Czas zaklęty Zobacz więcej