Playing with Fire

2015-12-31
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Niezła, ciekawy wątek z reinkarnacją wpleciony gdzieś mimochodem. Ogólnie książka na plus.

Ciekawa odskocznia od kryminałów tej Autorki.

Ciekawa odskocznia od kryminałów tej Autorki.

Julia skrzpaczka zostaje posiadaczką nut walca który nigdy nie został opublikowany.Kiedy zaczyna grać z jej córeczką dzieją się dziwne rzeczy.Czy jest związek pomiędzy melodia a zachowaniem dziewczynki? Julia postanawia dowiedzieć się skąd pochodzi ten walc.
Książka łączy teraźniejszość z przeszłością przed rozpoczęciem ll wojny światowej.

Poznajemy skrzypaczkę Julię Ansdell, która w rzymskim antykwariacie trafia na nuty wyjątkowego walca. Po powrocie do Bostonu kiedy z jej skrzypiec zaczynają wydobywać się nuty z jej córką dzieje się coś dziwnego. Najpierw zabija kota a potem wbija odłamek szkła w udo swojej mamy. Czy melodia z jakiegoś powodu ma wpływ na trzyletnią dziewczynkę?
Jednocześnie poznajemy również historię Lorenza przed rozpocząciem a także w trakcie II wojny światowej. Młody skrzypek, który marzy o karierze i miłości zostaje brutalnie zderzony z rzeczywistością w trakcie wojny.
Julii nie pozostaje nic innego jak dowiedzieć się historii nut i udać się do Włoch by rozwikłać zagadkę dziwnego zachowania córeczki.

Gorąco polecam wam te książkę. Jak zwykle nie zawiodłam się na Tess Gerritsen mimo, że książka jest zupełnie inna od jej pozostałych. Autorka wprowadza nas w świat muzyki, utraconej miłości i wojny.
Nie jestem fanką historycznych książek jednak historia młodego skrzypka a także jego rodziny, która zostaje wysłana do obozu koncentracyjnego mocno mną poruszyła. Okoliczności powstania tego niezwykłego walca i jego historia są dramatyczne. Zakończenie jest bardzo ciekawe. Poznajemy prawdę o Julii, której sama nie była świadoma.
Świetny thriller psychologiczny.

Jednocześnie poznajemy...

Historia weneckich Żydów, wypędzonych i zamordowanych w gettach Europy, mogła być naprawdę ciekawa.
Marzenia młodego żydowskiego skrzypka o karierze i miłości zderzone się z brutalnymi realiami rządów Mussoliniego i rosnącym antysemityzmem a w końcu z Holocaustem pryskają jak bańki mydlane, jak skry w ognisku.
Niestety sposób przedstawienia opowieści, totalne bzdury i dziury historyczne - niewybaczalne. Nuda, banał, spłaszczenie ciekawej historii - również niewybaczalne.

Nie przepadam za romansami a tym bardziej za ckliwością i epatowaniem nieszczęściami. Co mogło pójść źle - poszło. Totalna klapa i ocena zawyżona ze względu na sympatię do Autorki, świetny warsztat pisarski i za jej wkład w wątki medycyny kryminalnej/sądowej oraz kryminałów w ogólności.

Niestety sposób przedstawienia opowieści, totalne bzdury i...

Znów podziałała na mnie magia nazwiska Gerritsen.
I kolejny raz się nie zawiodłem.

Choć bez Jane i bez Maury amerykańska pisarka ponownie pokazała klasę.
W "Grawitacji" zaimponowała mi znajomością technik kosmicznych a teraz pokazała swoją pasję do muzyki i historii.

Czy skomponowany kilkadziesiąt lat wcześniej utwór może być przyczyną szaleństwa trzylatki ?
A może to z matką dzieje się coś niedobrego ?
Kim jest tajemniczy kompozytor i jaki związek ma cała historia z tragedią włoskich Żydów ?

Mnożą się pytania a kolejne strony przybliżają nas do zaskakującego rozwiązania.

Do świetnego stylu Tess już się przyzwyczaiłem.
Stosunkowo proste zdania tworzą zaskakującą opowieść, przy której momentami łamie się serce.

Naprawdę warto poznać tą historię.

8/10.

Znów podziałała na mnie magia nazwiska Gerritsen.
I kolejny raz się nie zawiodłem.

Choć bez Jane i bez Maury amerykańska pisarka ponownie pokazała klasę.

A może to z...

Jednak wolę jej thrillery medyczne,

Jednak wolę jej thrillery medyczne,

W zasadzie.... jeszcze czytam. Ale już dam ocenę. Fabuła rewelacyjna wg. mojej opinii. Autorka trafiła w moje słabości, czyli pasję do muzyki, historii, artefaktów muzycznych, tajemnicy skomponowanego utworu,
poniekąd psychologii ...

Dobrze napisana książka w swoim gatunku.
Jest niepokój, jest tajemnica... Wszystko ze smakiem opisane. Oderwać się nie mogę. Nockę "zarwę".
Trudno ;)
Spróbujcie uchylić okładkę!! Kolejne kartki pochłoną każdego każdego melomana.

poniekąd psychologii ...

Dobrze napisana książka w swoim gatunku.

Niesamowicie wciągająca książka, pełna zaskoczeń i tajemnic. Osobiście nie przepadam za tematem II wojny światowej, jednakże scena z idącymi na śmierć ludźmi, których zagłuszała orkiestra rozwaliła mi głowę.
Na pewno warto przeczytać!

Na pewno warto przeczytać!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klimat trochę inny, niż w pozostałych książkach Tess Gerritsen. Akcja przede wszystkim toczy się w przeszłości, w czasach drugiej wojny światowej. Cała opowieść głęboka i dość przygnębiająca. Zakończenie trochę nie dorównuje całości.

• Tess Gerritsen
  • 2016