Przepisy na miłość i zbrodnię

Okładka książki Przepisy na miłość i zbrodnię Sally Andrew Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Tannie Maria Mystery (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tannie Maria Mystery (tom 1)
Recipes for Love and Murder
Otwarte
2016-07-20
2016-07-20
Adriana Sokołowska-Ostapko
miłość zbrodnia

Składniki pierwszej jakości i odpowiednie proporcje

Przemknęłam przez tą książkę jak burza. Jak już się Wam znudziły komedie romantyczne albo nie daj Boże zwykłe romansidła to jest idealna lektura.

Pięćdziesięcioletnia Tannie Maria mieszka w Karru Małym w Afryce w niewielkim domku. Kocha gotować i obdarowywać innych swoimi daniami. Razem z Jessie i Hattie pracuje w redakcji gazety Karru Małego. Maria w gazecie ma swoją rubrykę, dostaje listy od czytelników i odpowiada im poradą z przepisem kulinarnym. Pewnego dnia otrzymuje list od kobiety, która jest bita przez męża i szuka pomocy. Maria nie zważając na nic odpisuje jej po czym okazuje się, że otrzymuje drugi list od przyjaciółki kobiety, z którego dowiaduje się, że kobiecie bitej przez męża grozi ogromne niebezpieczeństwo. Maria wraz z redakcyjnymi koleżankami postanawiają pomóc kobiecie, ale okazuje się że ktoś ją zamordował. We trójkę rozpoczynają śledztwo. Pomimo wszystko ryzykują życie, ale Maria i jej kuchnia sprawiają, że śledztwo idzie im całkiem dobrze tym bardziej, że komisarz Henk i Maria chyba mają się ku sobie...
Jak potoczy się śledztwo trzech kobiet? Jak zakończy się przyjaźń Marii i Henka? To trzeba przeczytać !

Od siebie:
Kto nie czytał - niech przeczyta. Musowo!
Mnie książka wciągnęła bardzo. Ostatnie strony książki zawierają przepisy Tannie Marii... 🍈🍏🍎🥖🥐🍞🌰🧅🥘🍲🍳🥗
P O L E C A M !

Maria jest kobietą, która mieszka sama. W życiu przeszła już wiele, a na jedzeniu zna się jak nikt, w związku z tym prowadzi w lokalnej gazecie rubrykę z poradami, zarówno życiowymi, jak i kulinarnymi. W końcu stara prawda mówi, przez żołądek do serca.

Kiedy jedna z kobiet, która zwróciła się do niej o radę zostaje zamordowana, Maria rozpoczyna prywatne śledztwo. Oficjalnie sprawą zajmuje się komisarz Kannemeyer.
Komu pierwszemu uda rozwiązać się tę zagadkę?

Książka to taka mieszanka kryminalno - obyczajowa, z egzotyczną nutką, afrykańskim klimatem w tle. Bardzo przypadła mi do gustu, czyta się ją lekko i przyjemnie. Styl autorki bardzo mi odpowiada, a i sama historia, z pozoru dość oczywista i przewidywalna, wcale taka jednak nie była.
Bardzo dobrym zabiegiem okazał się słowniczek lokalnych zwrotów, z pewnością przydatny. Natomiast fantastycznym dodatkiem są zamieszczone na końcu przepisy Tannie Marii. Ja z chęcią wypróbuję kilka z nich.

Powieść dla fanek "Jedź, módl się, kochaj", oraz "Smażonych zielonych pomidorów", jak głosi okładka. Mnie okładka przekonała, a zawartość nie rozczarowała. Jeśli lubicie takie książki, koniecznie sięgnijcie po tę. Gorąco polecam.

Ta książka jest dziwna. Właściwie ciężko mi ją zakwalifikować do jednego gatunku. Z jednej strony to taka typowa babska książka, z drugiej bazuje na wątku kryminalnym, ale wszystko kręci się wokół romansów bohaterek. Dużo jest mowy o przemocy wobec kobiet, autorka opowiada sporo o przyrodzie, gatunkach zwierząt i roślin oraz niszczeniu środowiska naturalnego. Jednak najważniejsze w książce jest jedzenie. Jest wszędzie, zawsze, wręcz wylewa się spomiędzy stron. Autorka nie prowadzi żadnego wątku bez wspominania o pożywieniu. Jak czytałam, miałam ochotę non stop coś przeżuwać.

Warstwa językowo-stylistyczna kuleje. Narratorka wciąż nosi buty veldskoen, trzyma jedzenie w otulaczu, wozi wszędzie ze sobą herbatniki w puszkach, gotowe jedzenie zanosi każdemu w plastikowych pojemnikach. Czy ktokolwiek chce jeść czy nie - ona każdemu pcha jedzenie w usta. Jedzenie jest dobre na wszystko: gdy jest radość, gdy jest smutek, ktoś się rodzi, ktoś umiera, ktoś cię bije czy ktoś cię kocha, wszystko jedno. Trochę mnie to irytowało.

Wypróbowałam przepis na tartę mleczną i jest fajny. Książka, choć płytka i niezbyt ambitna, jest interesująca. Ale określiłabym ją mianem czytadła na plażę. Coś na odmóżdżenie, czasem mam potrzebę przeczytania czegoś takiego.

Wymiękłam, kiedy po raz setny historię przewodnią przeplatała niezdrowa miłość do jedzenia głównej bohaterki.
Tragiczny, choć niezaplanowany obraz osoby mającej problemy zaburzeniami odżywiania.

bzdecik na miarę harlequinów

bzdecik na miarę harlequinów

Miłośnikom dobrej literatury polecam historię, która toczy się w egzotycznym Karru Małym w RPA. Tannie Maria jest mądrą i wrażliwą na ludzkie cierpienia kobietą, która w swoim życiu wiele przeszła. Nie boi się wyzwań, pragnie dobrze doradzić zarówno swoim przyjaciołom, jak i obcym osobom, proszącym ją o porady za pośrednictwem lokalnej gazety, w której pracuje. Dobro innych zawsze stawia ponad własnym szczęściem. Kiedy w miejscowości dochodzi do serii niewyjaśnionych morderstw, robi wszystko, by pomóc w rozwikłaniu tych skomplikowanych spraw. Czy uda jej się wytypować sprawcę zbrodni? A może bohaterka odnajdzie miłość swojego życia? Ostrzegam, że ta książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony i zaskakuje nie tylko barwnie ukazanymi postaciami, ale i przepisami kulinarnymi, wplecionymi w bardzo ciekawy sposób w strukturę powieści.

Lekka zabawna i smakowita plus fajne opisy przyrody. Dzięki słowniczkowi wszystkie rośliny znajdziemy w necie łotwo co ułatwi nom podróż do Karru.

Miła lektura z wątkiem kryminalnym w tle i przepisami z afrykańskiej prowincji :)

Bardzo naiwna i prosta książka. Odpuściłam sobie w momencie, w którym główna bohaterka stwierdziła, że najlepszym pocieszeniem dla nastolatki, która obawia się, że zaszła w ciążę, będzie deser z mango.

• Kryminały