Star Wars. Przebudzenie Mocy. Historia Rey

Egmont Polska
2016-05-16
2016-05-16
Błażej Niedziński

Pozycja krótka to i ja postaram się zwięźle.
Książka, jak wskazuje tytuł ukazuje wydarzenia z filmu pt. "Przebudzenie mocy" oczyma Rey.
Tekst skromny i pomija dużo scen, zauważalne mocne przeskoki w czasie, napisana raczej dla młodszego odbiorcy.
Zawiera ilustracje z filmu, które delikatnie wzbogacają zawartość książki.
Pomimo tego, że czyta się ją szybko i lekko to pozostawia wiele do życzenia.

Pozycja krótka to i ja postaram się zwięźle.
Zawiera ilustracje z filmu, które delikatnie wzbogacają zawartość książki.
Pomimo tego, że czyta się ją szybko i lekko to...

Ujdzie. Szybko i po lebkach.

Ujdzie. Szybko i po lebkach.

świetna.

świetna.

"Historia Rey" nie wnosi do kanonu nic nowego, a nawet pomija niektóre istotne momenty. Dużo ciekawsza jest adaptacja EP. VII autorstwa Alana Deana Fostera.

Ciężko mi powiedzieć do kogo kierowana jest ta książka. Może dlatego, że sam jestem bezdzietny, jednak nie wiem czy zdecydowałbym się na czytanie tego swojemu dziecku. Jednak są ciekawsze bajki niż te opowiadające o kompensatorach na Sokole Millenium? Może nadałoby się dla ciut bardziej podrośniętego dziecka, ale wydaje mi się, że za mało w niej treści. I to jest największy minus tej książki - masę materiału źródłowego po prostu wycina, w tym chyba wszystkie zabawne sceny, które moim zdaniem powinny być główną atrakcją dla młodego czytelnika. Co przy dość biednych i pośpiesznych opisach sprawia, że niewiele tutaj do czytania. Niestety tym bardziej nie jest to książka dla fanów Star Wars. A szkoda, bo liczyłem chociaż, że rzuci troszkę więcej smaczków niż Rey latającą na symulatorze.

Plusem są niewątpliwie bardzo dobre ilustracje.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

„Historia Rey” powstała na podstawie scenariusza Lawrence'a Kasdana, J.J. Abramsa i Michaela Arndta (nie brakuje w niej zdjęć z filmu, które wzbogacają książkę). Cała opowieść przedstawiona jest z perspektywy młodej dziewczyny, z którą wspólnie przeżywamy przygody. Rey mieszka na pustynnej planecie Jakku (rodzice ją tam zostawili), na której żyje się bardzo ciężko. Dziewczyna zajmuje się zdobywaniem jedzenia poprzez sprzedaż złomu. Jest to bardzo trudne i żmudne zajęcie. Codzienność umilają jej loty na zbudowanym symulatorze.

Los jednak odmienia życie Rey w momencie spotkania małego droida BB-8. Dzięki jej pomocy robot zostaje uratowany. Jak się okazuje robot ma tajną misję do wykonania.

Od tej pory zaczyna się pełna wyzwań przygoda. Rey opuszcza pustynną planetę, co raz na zawsze odmienia jej życie. Galaktyczna wojna pomiędzy nikczemnym Najwyższym Porządkiem, a nowo powstałym Ruchem Oporu przyniesie wiele zaskakujących zdarzeń...

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Na półkach: , , , ,

Tytuł: "Star Wars. Przebudzenie Mocy. Historia Rey".
Autor: Elizabeth Schaefer
Liczba stron: 140
Data premiery: 16-05-2016
Wydawnictwo: Egmont

Obok „Przebudzenia Mocy” Michaela Kogge’a znalazła się druga pozycja na podstawie scenariusza filmu „Star Wars – Przebudzenie Mocy, Historia Rey” autorstwa Elizabeth Schraenker. Książka ta nie wprowadza nic nowego do fabuły. Nie różni się niczym od filmu (może poza sceną, w której Rey uczy się latać na symulatorze lotu, który sama zbudowała). Książka streszcza nam Gwiezdne wojny z perspektywy Rey.

Nie ma tu więc scen ataku szturmowców i Najwyższego Porządku na wioskę na planecie Jakku. Nie ma Kylo Rena ani Snoke’a. Oczywiście tego pierwszego w końcu spotyka, ale to już pod koniec naszej lektury. Wcześniej jeszcze poznajemy Finna, Hana Solo i Chewiego, a jeszcze wcześniej BB-8. Tak, to wszystko już znamy. Po co po raz kolejny to opisywać? Równie dobrze można napisać „Historię Finna”, „Historię Kylo Rena” itd., i z perspektywy każdego bohatera opowiedzieć film. Rey jest postacią pozytywną, ale samotną. Jak wiemy jej rodzice zostawili ją, "dla jej dobra" na Jakku, więc musiała sobie radzić sama. To ją w jakimś sensie zahartowało. Aktorka odgrywająca jej rolę moim zdaniem wypadła bardzo dobrze i jestem ciekawa, jak dalej potoczą się jej losy.

Znajduje się tutaj kilkanaście rozdziałów, każdy jest poprzedzony kolorowym kadrem z filmu. Pozycja ta liczy trochę ponad 100 stron(!), jest napisana dużym drukiem (przeznaczona raczej dla młodszych fanów). Czyta się ją jednym tchem. Nie znajduje się w niej nic nowego, nie ma smaczków w postaci nowych scen, których nie widzieliśmy w filmie (a na to bardzo liczyłam). Nawet dialogi są niemalże identyczne! Przednia okładka przedstawia Naszą zbieraczkę złomu, która trzyma miecz świetlny. Jak wiemy bohaterka użyje go podczas końcowej walki…

„Force Awakens” Kogge’a była książką skierowaną raczej dla fanów serii jak i całego sci-fi. Po przeczytaniu jej, sięganie po „Historię Rey” jest raczej bezcelowe. Nie dowiemy się z niej nic, czego nie byłoby w poprzedniej powieści. Jednak fani mogą być zadowoleni z pomysłu autorki. Jeśli tak, to na pewno sięgną po tę książkę. Moja recenzja jest krótka, bo co można pisać o hm, skopiowanej lekturze? Polecam ją głównie fanom.

Moja ocena: 3/5.
Plusy:
- ciekawy pomysł autorki,
- kolorowe ilustracje jako bonus,
- ładna okładka.
Minusy:
- za krótka,
- brak nowych, dodatkowych scen,
- to już było!!!

Opinia opublikowana na moim blogu: http://wiedzminka-ciri.blogspot.com/2016/06/star-wars-przebudzenie-mocy-historia.html

Tytuł: "Star Wars. Przebudzenie Mocy. Historia Rey".
Autor: Elizabeth Schaefer
Liczba stron: 140
Data premiery: 16-05-2016
Wydawnictwo: Egmont

Elizabeth Schaefer korzystając ze scenariusza Lawrence’a Kasdana, J.J. Abramsa i Michaela Arndta proponuje czytelnikom wycinek „Gwiezdnych wojen”. Jest to historia młodej dziewczyny. Rey wiedzie proste życie toczące się wokół zdobywania racji żywnościowych. Codziennie wyrusza na poszukiwanie cennego złomu na pustynnej, gorącej planecie Jakku. Kiedy cieszy się, że udało jej się zdobyć wystarczająco dużą ilość materiału, który będzie mogła u handlarza złomem zamienić na jedzenie wystarczające na kilka dni okazuje się, że surowiec niesamowicie staniał i dostaje zaledwie jedną czwartą dziennego zapotrzebowania. Wie, że jej życie będzie jeszcze trudniejsze. Obserwuje innych poszukiwaczy złomu, stwory na targowisku, wspomina rodziców, którzy zostawili ją na tej surowej planecie, by mogła przeżyć. Mimo upływu lat wierzy, że oni po nią wrócą. W wolnym czasie ćwiczy latanie na symulatorze. Stara się nie zadzierać z niesympatycznym Unkarem, będącym jedynym nabywcom znalezionych surowców. Rey po nieprzyjaznej planecie porusza się na skuterze i zmontowała coś na formę sań, w których może po piachu z pomocą pojazdu przewozić złom. To daje jej spore możliwości przewożenia cięższych przedmiotów.
Pewnego dnia ratuje droida BB-8 przed zaniesieniem go na sprzedaż. Broni bezbronną maszynę, którą później Unkar jest w stanie odkupić od niej za porcie na kilka dni. Brak zgody sprawia, że handlarz bardzo szybko powiększa kwotę. Mimo tego Rey pozostaje nieugięta. To sprawia, że ściąga na siebie uwagę oraz oddziały, które gotowe są zabrać siłą droida. Ucieczka z jedynej znanej jej planety całkowicie odmienia jej życie. Odkryje nowe światy, pozna nowych ludzi, weźmie udział w potyczkach i odkryje swoją wewnętrzną moc.
„Przebudzenie Mocy” to książka napisana bardzo prostym językiem. Będzie ona doskonałą przygodą zarówno z „Gwiezdnymi Wojnami”, jak i całą literaturą powstałą dookoła nich. Lekturę adresowano dla czytelników w wieku szkolnym, ale myślę, że może po nią sięgnąć każdy, kto jeszcze nie widział „Gwiezdnych Wojen” i chciałby zacząć tę niezwykłą przygodę z jednym z tworów popkultury.
Opowieść toczy się wokół podejmowania życiowych wyborów, szukaniem własnego miejsca w świecie, odkrywania swojej drogi, walki dobra ze złem. Szybka akcja i prosty język sprawią, że młody czytelnik nie znudzi się w czasie lektury. Niedługą fabułę wzbogacono zdjęciami z filmu. Kolejne rozdziały to poszczególne obrazy z filmu. Akcja w nich zawiera się na kilku stronach, co ułatwia czytanie młodym czytelnikom.
Książkę polecam wszystkim miłośnikom „Gwiezdnych wojen” i tym, którzy chcą taką miłość do filmów rozbudzić w dzieciach. Myślę, że szczególnie do gustu przypadnie młodzieży.

1934

"Star Wars"- epidemia która opanowała świat prawie 40 lat temu i nadal daje znać o sobie.Niezliczone książki, komiksy, figurki ulubionych postaci, modele do składania kosmicznych wahadłowców...Można by wymieniać tak długo.
Również uniwersum filmowe powoli się rozrasta.Czego dowodem, jest najnowsza część tej kosmicznej sagi"Przebudzenie Mocy".

Bazując na tej opowieści, książka"Historia Rey", opowiada tą samą treść, tyle, że z perspektywy pewnej dziewczyny, która na niegościnnej planecie, jaką jest Jakku, wiedzie niezbyt ciekawe życie, zarabiając na życie zbierając złom na cmentarzysku statków powietrznych.Ciągle jednak ma nadzieję, że rodzice, którzy zostawili ją tutaj lata temu kiedyś powrócą, chociaż ta perspektywa jest mało prawdopodobna.Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia, Rey trafia na uroczego robota, która ma tajną misję do wykonania.

Cóż można powiedzieć o tej książce?Lubię historie, które bazując na filmie, opowiadają znaną mi już fabułę w nieco inny sposób.Tak jest i w tym przypadku.Młodsi pasjonaci Gwiezdnych Wojen będą zachwyceni a starsi również powinni się nieźle bawić.Pozycję tą otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.

Bazując na tej opowieści,...

PRZEBUDZENIE REY

Wraz z „Przebudzeniem Mocy” przebudziło się także zainteresowanie „Gwiezdnymi Wojnami”, a co za tym idzie na rynku pojawiła się cała masa nowych propozycji dla fanów. Jednak poza powieściowymi wersjami filmu oraz komiksowego prologu pojawiła się jeszcze tylko jedna pozycja dodająca coś od siebie do „Przebudzenia…” i jest nią właśnie „Historia Rey”.

Planeta Jakku to miejsce niegościnne, pustynny świat, w którym ciężko znaleźć jedzenie i równie ciężko się utrzymać. Tutaj mieszka jednak młoda Rey, dziewczyna, która zarabia zbierając złom na cmentarzysku wraków imperialnych statków. Rey wciąż ma nadzieję, że rodzice, którzy zostawili ją tu w dzieciństwie, rodzice, których nawet nie pamięta, pewnego dnia powrócą, chociaż nie ma na to większych szans. Jednocześnie marzy też o czymś jeszcze – o byciu pilotem. Jej życie wydaje się jednak przewidywalne do bólu, skazane na powtarzanie wciąż tych samych czynności, ale oto pewnego dnia wszystko ulega zmianie za sprawą małego, uroczego robota BB-8, który trafi w jej ręce. Jedyne, co Rey dowiaduje się o nim to tyle, że ma tajną misję do wykonania. Co to oznacza w praktyce, okaże się bardzo szybko, a młoda dziewczyna znajdzie się w samym środku gwiezdnej wojny pomiędzy siłami dobra i zła…

„Historia Rey” to nic innego, jak fabuła „Przebudzenia mocy” opowiedziana z perspektywy jednej tylko, tytułowej bohaterki. Ale trzeba przyznać, że jest to najciekawsza bohaterka najnowszej odsłony gwiezdnej sagi, stanowiąca na pierwszy rzut oka lustrzane odbicie Luke’a Skywalkera, wiodącej postaci pierwszych trzech części, by po głębszym poznaniu stać się nie tylko połączeniem cech jego, Lei i Amidali, ale też i samodzielną, charakterną postacią.

Można filmowemu „Przebudzeniu mocy” zarzucać stworzenie scenariusza na zasadzie skopiowania wątków z wcześniejszych filmów i złożenia ich w podobną całość, ale jednak trzeba przy okazji zauważyć, że to i tak bardzo dobra historia. Historia ze swoim klimatem, ciekawymi pomysłami i ciągłym puszczaniem oka do fanów cyklu. I ta sama opowieść znalazła się tutaj właśnie, uzupełniona o kilka nowych scen i mnóstwo grafik stanowiących filmowe kadry przetworzone na rysunki. Wszystko to zostało oczywiście napisane prosto i lekko, typowo dla dzieci, ale wszyscy miłośnicy „Gwiezdnych wojen”, nawet ci starsi, znajdą tu coś dla siebie.

Lubicie „Star Wars”? Sięgnijcie, bo warto.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/06/03/star-wars-przebudzenie-mocy-historia-rey-elizabeth-schaefer/

PRZEBUDZENIE REY

Dodaj cytat z książki Star Wars. Przebudzenie Mocy. Historia Rey