Czarownik

Okładka książki Czarownik Wilbur Smith
Okładka książki Czarownik
Wilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Cykl egipski (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Cykl egipski (tom 4)
Warlock
Albatros
2016-06-22
2001-01-01
Władysław Masiulanis
Władysław Masiulanis powieść południowoafrykańska Egipt faraon Bóg Nilu Taita

Czytane lata temu. Mam wydanie z Libros (2002). Wyraźnie słabsze od Bóg Nilu.

Czytane lata temu. Mam wydanie z Libros (2002). Wyraźnie słabsze od Bóg Nilu.

Świetna !

Świetna !

Nie pamiętam już, czy przygodę z W.S. zacząłem od Czarownika czy od Monsunu.
Obie powyższe książki uważam za genialne pod pewnymi względami. To szczytowe osiągnięcie książek historyczno-przygodowych dawnych czasów.
Sam Czarownik niezwykle mnie wciągnął, mimo faktu, że opisów, faktów, zdarzeń i pobocznych wątków jest tam sporo.
Nie będę się rozpisywać - każdy, kto lubi typowe książki przygodowe, a szczególnie ukochał sobie Egipt i faraonów - polecam jak najmocniej!

PS. Dodam tylko, że cykl Taity zacząłem od tego tomu. I Bogu dzięki! Gdybym zaczął od Boga Nilu, w życiu bym tego nie skończył, bo potwornie mi się nie podobała pierwsza część serii.

Ode mnie 10 - ukłon za to arcydzieło, choć w innych częściach aż tak różowo nie będzie.

Nie pamiętam już, czy przygodę z W.S. zacząłem od Czarownika czy od Monsunu.
Nie będę się rozpisywać - każdy, kto lubi...

Interesujaca i wciągająca lektura, lecz zakończenie mnie rozczarowało. Odniosłem wrażenie, że autor miał już zwyczajnie dosyć bohaterów i samej powieści, chciał ją tylko jak najszybciej skończyć i odłożyć, ale to jest oczywiście tylko moje zdanie.

Książka ciekawa i wciągająca. Moim zdaniem najciekawsza część przygód Taity.
Autor przenosi nas w niesamowity świat starożytnego Egiptu pełnego intryg, czarów i zagadek.
Książka od samego początku niesamowicie mnie wciągnęła.
Polecam przeczytanie wcześniejszych książek z cyklu, aby jeszcze bardziej zżyć się z postaciami, zrozumieć ich tok myślenia oraz aby zrozumieć całą ich historię.
Naprawdę polecam całą sagę o przygodach Taity:)

Książka ciekawa i wciągająca. Moim zdaniem najciekawsza część przygód Taity.
Książka od samego początku niesamowicie mnie wciągnęła.

Jako kolejna książka z cyklu, jest o wiele ciekawsza niż "Siódmy Papirus"; autor na całe szczęście wraca do starożytnego Egiptu i przedstawia złożoną historię, zwroty akcji, interesujących bohaterów. Nie jest to książka przygodowa na miarę "Boga Nilu" ale mimo wszystko wciąga - przedstawia dalsze dzieje potomków Lostris. Niektórych mogą razić "nadprzyrodzone" moce Taity, zatem w tej części trochę wchodzimy na pola fantasy ;)

Gorące piaski Sahary, bezpardonowa walka o władzę, namiętności i uczucia, czary i zaklęcia, oszustwa - to wszystko znajdziecie w tej książce :)

Początek książki troszkę dłużył mi się, potem akcja przyspiesza i robi się ciekawiej. I teraz mocno zdradzę treść książki, więc kto nie czytał nie powinien czytać tego komentarza :)
Strasznie nie podoba mi się to, co autor robi z kobietami w swojej książce. Najpierw daje im charakter, a potem, gdy zakochują się, robi z nich niezdarne, pozbawione charakteru kukły. Doskonałym przykładem jest Mintaka - najpierw wojownicza, potem nawet bez wpływu Taity nie miała sił podnieść włóczni by zabić Troka... serio? Poza tym, uważam, że autor w ogóle nie powinien opisywać scen miłosnych, bo nie potrafi tego robić... Do tego dodajmy niepotrzebną śmierć pod koniec książki. Nie rozumiem po co Mintaka zabrała siostrę Nefera ze sobą, chyba tylko po to by zginęła... Poza tym, Nefer nie bardzo przejął się śmiercią ukochanej siostry, a i Mintaka też długo nie opłakiwała jej... To wszystko obniża moją ocenę książki, gdyby autor nad tym popracował, to cały zamysł, akcja i same postacie [przynajmniej te męskie] wypadają nieźle.

Opowieść o wiele bardziej wciągająca iż tom 1., głównie dlatego, że autor odchodzi powoli od ścisłego trzymania się prawdziwych realiów i przemyca tu już elementy fantastyki. Ale to w końcu świat starożytnego Egiptu - komuż nie kojarzy się on z odrobiną tajemniczości i magii?

Druga część "cyklu egipskiego" (pierwsza to "Bóg Nilu"). W porównaniu z częścią pierwszą wypada dużo bladziej. O ile "Bóg Nilu" to powieść stricte historyczno-przygodowa", to "Czarownik" jest już książką przygodowo-fantastyczną. Taita ma już około 200 lat, jest czarownikiem, co oznacza, że siłą woli i zaklęciami może dowolnie wpływać na rzeczywistość. Jest bardzo wytrzymały, tryska zdrowiem, jest również niezwykle mądry. Ten wiekowy adept sztuk tajemnych opiekuje się wnukiem swojej zmarłej pani, małżonki faraona Mamose - królowej Lostris. Wnuk królowej musi walczyć o odzyskanie tronu egipskiego; pragnie również zemścić się na zabójcy swego ojca.

Muszę powiedzieć, że trochę nieprzyjemnie zaskoczyła mnie ta zmiana koncepcji - chodzi mi o wprowadzenie elementów fantastycznych, czy też fantasy. Książkę dalej czyta się z przyjemnością, ale nagromadzenie elementów nadnaturalnych powoduje jednak lekki zgrzyt. Nie tego się spodziewałem. Nie przeszkodzi mi to jednak w tym, żeby sięgnąć po trzecią część cyklu: "Zemstę Nilu".

• Historyczne
  • Wilbur Smith