Czarownik

Okładka książki Czarownik
Wilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Cykl egipski (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Władysław Masiulanis
Władysław Masiulanis powieść południowoafrykańska Egipt faraon Bóg Nilu Taita

Okładka książki Po dwóch stronach David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,7
Po dwóch stronach David Churchill, Wi...
Okładka książki Łzy wojny David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,2
Łzy wojny David Churchill, Wi...
Okładka książki Ghost Fire Tom Harper, Wilbur Smith
Ocena 8,0
Ghost Fire Tom Harper, Wilbur ...

Interesujaca i wciągająca lektura, lecz zakończenie mnie rozczarowało. Odniosłem wrażenie, że autor miał już zwyczajnie dosyć bohaterów i samej powieści, chciał ją tylko jak najszybciej skończyć i odłożyć, ale to jest oczywiście tylko moje zdanie.

Książka ciekawa i wciągająca. Moim zdaniem najciekawsza część przygód Taity.
Autor przenosi nas w niesamowity świat starożytnego Egiptu pełnego intryg, czarów i zagadek.
Książka od samego początku niesamowicie mnie wciągnęła.
Polecam przeczytanie wcześniejszych książek z cyklu, aby jeszcze bardziej zżyć się z postaciami, zrozumieć ich tok myślenia oraz aby zrozumieć całą ich historię.
Naprawdę polecam całą sagę o przygodach Taity:)

Książka ciekawa i wciągająca. Moim zdaniem najciekawsza część przygód Taity.
Książka od samego początku niesamowicie mnie wciągnęła.

Jako kolejna książka z cyklu, jest o wiele ciekawsza niż "Siódmy Papirus"; autor na całe szczęście wraca do starożytnego Egiptu i przedstawia złożoną historię, zwroty akcji, interesujących bohaterów. Nie jest to książka przygodowa na miarę "Boga Nilu" ale mimo wszystko wciąga - przedstawia dalsze dzieje potomków Lostris. Niektórych mogą razić "nadprzyrodzone" moce Taity, zatem w tej części trochę wchodzimy na pola fantasy ;)

Gorące piaski Sahary, bezpardonowa walka o władzę, namiętności i uczucia, czary i zaklęcia, oszustwa - to wszystko znajdziecie w tej książce :)

Początek książki troszkę dłużył mi się, potem akcja przyspiesza i robi się ciekawiej. I teraz mocno zdradzę treść książki, więc kto nie czytał nie powinien czytać tego komentarza :)
Strasznie nie podoba mi się to, co autor robi z kobietami w swojej książce. Najpierw daje im charakter, a potem, gdy zakochują się, robi z nich niezdarne, pozbawione charakteru kukły. Doskonałym przykładem jest Mintaka - najpierw wojownicza, potem nawet bez wpływu Taity nie miała sił podnieść włóczni by zabić Troka... serio? Poza tym, uważam, że autor w ogóle nie powinien opisywać scen miłosnych, bo nie potrafi tego robić... Do tego dodajmy niepotrzebną śmierć pod koniec książki. Nie rozumiem po co Mintaka zabrała siostrę Nefera ze sobą, chyba tylko po to by zginęła... Poza tym, Nefer nie bardzo przejął się śmiercią ukochanej siostry, a i Mintaka też długo nie opłakiwała jej... To wszystko obniża moją ocenę książki, gdyby autor nad tym popracował, to cały zamysł, akcja i same postacie [przynajmniej te męskie] wypadają nieźle.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowieść o wiele bardziej wciągająca iż tom 1., głównie dlatego, że autor odchodzi powoli od ścisłego trzymania się prawdziwych realiów i przemyca tu już elementy fantastyki. Ale to w końcu świat starożytnego Egiptu - komuż nie kojarzy się on z odrobiną tajemniczości i magii?

Druga część "cyklu egipskiego" (pierwsza to "Bóg Nilu"). W porównaniu z częścią pierwszą wypada dużo bladziej. O ile "Bóg Nilu" to powieść stricte historyczno-przygodowa", to "Czarownik" jest już książką przygodowo-fantastyczną. Taita ma już około 200 lat, jest czarownikiem, co oznacza, że siłą woli i zaklęciami może dowolnie wpływać na rzeczywistość. Jest bardzo wytrzymały, tryska zdrowiem, jest również niezwykle mądry. Ten wiekowy adept sztuk tajemnych opiekuje się wnukiem swojej zmarłej pani, małżonki faraona Mamose - królowej Lostris. Wnuk królowej musi walczyć o odzyskanie tronu egipskiego; pragnie również zemścić się na zabójcy swego ojca.

Muszę powiedzieć, że trochę nieprzyjemnie zaskoczyła mnie ta zmiana koncepcji - chodzi mi o wprowadzenie elementów fantastycznych, czy też fantasy. Książkę dalej czyta się z przyjemnością, ale nagromadzenie elementów nadnaturalnych powoduje jednak lekki zgrzyt. Nie tego się spodziewałem. Nie przeszkodzi mi to jednak w tym, żeby sięgnąć po trzecią część cyklu: "Zemstę Nilu".

No cóż.. powieść historyczna przeszła w przygodową bajeczkę. Jakoś mnie nie urzekła.

Tak samo wciągająca jak "Bóg Nilu".
Smith tak opisuje starożytny Egipt, że ma się wrażenie, jakby się tam było, przenosi czytelnika w czasie, pozwala mu zgłębić kulturę, obyczaje, naukę oraz religię Egipcjan.
Dodając do tego wartką akcję, pełną niespodzianek tworzy świetną książkę. Trudno się od niej oderwać!
Taito jest moim ulubieńcem wśród bohaterów, aczkolwiek bardzo ubolewałam nad śmiercią Tanusa.
Zachęcam do sięgnięcia po Cykl Egipski i zaprzyjaźniania się ze wszystkimi bohaterami tej świetnej sagi!

Tak samo wciągająca jak "Bóg Nilu".
Taito jest moim ulubieńcem wśród bohaterów, aczkolwiek bardzo...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejny tom serii o przygodach niewolnika Taity trzymający w napięciu do końca