Nieznane tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku

historia
CB
2014-08-01
2014-08-01

Okładka książki Encyklopedia polskiego ucznia Grzegorz Baś, Urszula Bęczkowska, Eligiusz BrzeŹniak, Barbara Dąbrowska, Maria Eskreys, Łukasz Gaweł, Aleksandra Górska, Sebastian Hofman, Grzegorz Jagła, Stanisław Kołodziejski, Barbara Kosecka, Dariusz Kosiński, Magdalena Kurdziej, Roman Malarz, Wojciech Marchwica, Piotr Mocniak, Marcin Pawlak, Jolanta Pawlus, Katarzyna Śnigórska, Sławomir Sprawski, Mariusz Szubert, Tomasz Turek, Witold Warcholik, Krzysztof Włodarczyk, Bogusław Wróbel
Encyklopedia p... Grzegorz Baś, Urszu...
Okładka książki Tajne bronie Hitlera Ślad Polski Sławomir Kordaczuk, Bogusław Wróbel
Tajne bronie H... Sławomir Kordaczuk,...

Nieznane tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku Bogusława Wróbla to książka poruszająca tematykę skarbów i tajemnic z czasów drugiej wojny światowej. W niej ukazuje próby odkrywania ukrytych i zagrabionych skarbów przez nazistów. Nadal nie dostępne i tylko nieraz przypadkowo odkryte czekają na swojego znalazcę.
Sięgając po książkę spodziewałem się po niej więcej i dokładniejszego zgłębienia tematyki dotyczące ukrytych skarbów w nie dostępnych miejscach. Ciekawie wypada tutaj opisy podziemnych sztolni i odkrywanie wejść sprytnie zamaskowanych. Świadkowie tamtych wydarzeń, nieraz pracownicy przymusowi lub ludzie znający takie osoby opowiadają o swoich przeżyciach i próbie po kilkunastu latach odszukania domniemanych składowisk zagrabionych rzeczy. Mamy tutaj różne historie, nieraz teorie i domysły jeśli chodzi o znalezienie pozostawionych przez nazistów skarbów. Oprócz sztolni i budowanych kwater dla dowódców dostajemy opisy umocnień mających na celu zatrzymanie ofensywy wroga. Podziemne fabryki zbrojeniowe, tunele i kompleksy jakie znajdowały się między innymi w Maślicach, pod Górą Wapienną, w twierdzach w Kłodzku lub Potoku. Mogące posłużyć pod koniec wojny za miejsca docelowe do składania zrabowanych dzieł sztuki lub innych rzeczy. Autor biorący nieraz sam udział w poszukiwaniach wraz z pozostałymi eksploratorami , sięga po własne archiwa, zdjęcia i pamiętniki jakie posiada osób mogących przynieść rozwiązanie zagadek ukrycia przedmiotów przez wojska niemieckie. Każdy ślad jest sprawdzany i weryfikowany. Ciekawe znaleziska są nagrodą za trud i pracę jaką włożył między innymi autor w poszukiwanie przedmiotów. Jednak część jest tak dobrze ukryta, że dotychczas nie odnaleziona lub odkryta w czasach powojennych przez różne służby rosyjskie poszukujące pozostałości i później przez polskie służby poszukiwawcze.
Książka Nieznane tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku jest pozycją ciekawą i dobrze napisaną na pierwsze spotkanie z tego typu tematyką. Brakowało mi nieraz niestety rozszerzenia podejmowanych spraw i poświęcenia co niektórym więcej miejsca. Tak samo zakończenie rozdziałów niekiedy pozostawia niedosyt w kwestii dalszych poszukiwań jakie miały miejsce na wskazanym obszarze. Nie można odmówić historycznych faktów i relacji świadków wydarzeń, którzy mimo upływu czasu wciąż pamiętają o schowanych skarbach. Pierwsze wrażenie jakie miałem było pozytywne i oczekiwałem intrygujących zagadek Dolnego Śląska na kartach książki. W pewnym sensie nie zawiodłem się, bo pasjonująco przedstawiono każdy element mogący przynieść przełom w odkryciu zagrabionych skarbów. Same poszukiwania podparte relacjami, dowodami i świadkami wypadają ciekawie. Dobrze są opisane kolejne etapy śledztwa dotyczące tajemnic z drugiej wojny światowej jakie skrywa Dolny Śląsk. Napisana została przystępnym językiem, lekkim, łatwym i przyjemnym. Dlatego czyta się świetnie i nie sposób nudzić się podczas czytania. Jakie pozycja dla początkujących miłośników zagadek z przeszłości nada się idealnie. Jednak trzeba pamiętać, że autor w każdym rozdziale poświęca miejsce na inne odkrycia lub poszukiwania zrabowanych skarbów. Ma to swoje wady i zalety. W ogólnym rozrachunku dostajemy ciekawą i wciągającą pozycje na temat zagadek z czasów drugiej wojny światowej oraz pozostawionych tajemnic nie odkrytych do tej pory.
Książka Nieznane tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku spełniła swoje zadanie, bo dostałem ciekawą pozycje dotycząca Dolnego Śląska i jego zagadek jakie skrywa. Dobra książka napisana przez autora, którą szybko czyta się i przyjemnie. Odkrywanie sekretów z drugiej wojny światowej zawsze fascynowało mnie i dlatego po książkę sięgnąłem. Spędziłem z nią miło czas świetnie bawiąc się podczas czytania. Chociaż pewien niedosyt czasami został to jestem zadowolony z lektury, bo dostałem dobrą pozycje o tej tematyce w sam raz do rozpoczęcia przygody z tajemnicami z drugiej wojny światowej. Nieznane tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku Bogusława Wróbla jest ciekawą i wciągającą książką o tajemnicach, skarbach, zagrabionych dziełach sztuki i poszukiwaniu przez eksploratorów sekretów jakie skrywa druga wojna światowa.

Sięgając po książkę spodziewałem się po niej więcej i...

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • * Śląsk
  • * Posiadam