Matylda

Okładka książki Matylda
Lucyna Olejniczak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 3) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 3)
Prószyński i S-ka
2016-06-14
2016-06-14
Literatura polska

Drugi tom saki skończył się w takim momencie, że od razu sięgnęłam po kolejny tom. "Matyldę" czyta się bardzo dobrze i szybko. Matylda realizuje swoje marzenia, ale jak to się skończy? Warto przeczytać książkę. Podobnie jak poprzednie tomy, książka kończy się w zaskakujący sposób....w taki, aby przeczytać czwarty tom

Czytam, bo ciekawi mnie sama historia, dzieło literackie to nie jest

Czytam, bo ciekawi mnie sama historia, dzieło literackie to nie jest

Wiktoria, córka Franciszka Bernata pragnie aby jej córka Matylda nadal ciągnęła aptekę "Pod Złotym Moździerzem".
Matyldę jednak ciągnie do aktorstwa.
Jednak sama nie wie co bardziej ją intryguje czy farmacja czy aktorstwo.
Matylda kocha teatr i pragnie przekonać rodziców że tylko to się liczy w jej sercu.
Jako aktorka sceniczna zaprasza najbliższych na spektakl w którym występuje, niestety rodzice na przedstawienie nie docierają.
Akcja książki zaczyna się w roku 1931, w tym czasie również umiera Józef Piłsudski na którym to Polacy mogli polegać i dzięki któremu Polska zyskała niepodległość.
To Matylda wraz z rodzina znajduje się na pogrzebie wodza.
"...pamiętała słowa mamy, która zawsze powtarzała, że Polacy potrafią przemawiać wspólnym głosem, kiedy zachodzi wyższa potrzeba. Dopiero wtedy czują się jednością i zdolni są do patriotycznego zrywu. Sto jeden wystrzałów armatnich, a chwilę później dźwięki hymnu państwowego oznajmiły wszystkim, że srebrna trumna została złożona w krypcie".
Pewnego dnia jednak Matylda poznaje mężczyznę który rozkochuje w sobie dziewczynę, pragnącą miłości.
Dochodzi do pięknych zaręczyn.
Ukochany zapewnią ją że pomoże jej zrobić karierę w filmie w Niemczech, dzięki swojemu stryjowi i sławnemu reżyserowi.
W rozwiązaniu całej zagadki pomoże Matyldzie Julek, przyjaciel z lat dziecinnych.
Książka kończy się za szybko, trzeba zabrać się za tom następny.
Lucyna Olejniczak jest specjalistką od pięknej prozy którą pochłania się bardzo szybko.

Matyldę jednak ciągnie do aktorstwa.
Jednak sama nie wie co bardziej ją intryguje czy farmacja czy aktorstwo.
Jako aktorka sceniczna zaprasza najbliższych na spektakl w którym...

Kończąc "Wiktorię" koniecznie chciałam wiedzieć co dalej. I wcale nie tak szybko było to możliwe. Nawet przez moment zwątpiłam czy sięgnęłam po właściwy tom.
W tej części bowiem Matylda jest juz dorosła i już wiadomo, że jej życiowe plany nie są związane z rodzinnym interesem.
Dziewczynie marzy się kariera aktorki filmowej i podąża drogą w stronę realizacji tego celu.
Matylda jest inna niż jej matka. Trochę krnąbrna i już nie taka kryształowa, a dzięki temu bardziej prawdziwa.
W tle mamy głównie przedwojenny Kraków, ale tez trochę Warszawy i Zakopanego.
Pojawia się wątek kryminalny. I chociaż trochę przewidywalny i tak jestem ciekawa rozwiązania. Tak więc na pewno wróce na ul. Grodzką, zeby się przekonać o swojej umiejętności dedukcyjnej.
Niestety muszę zrobić mały przerywnik w tej sadze, bo własnie udało mi się doczekać w bibliotecznej kolejce na chyba już ostatni tom innego cyklu.A że na tą pozycję wciąż czeka jeszcze kilka osób chciałabym jak najszybciej ją zwrócić.

Książka warta polecenia jak i poprzednie tomy

Książka warta polecenia jak i poprzednie tomy

Kolejny tom i fabuła tutaj trzyma w napieciu

Kolejny tom i fabuła tutaj trzyma w napieciu

Trzecia część porywającej sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej" Tym razem Matylda,córka Weroniki jest główną bohaterką opowieści .Światek przedwojennego tatru,handel żywym towarem,miłość i naiwność..oj dzieje sie w tym tomie!
Fantastyczna,interesujaca i na pewno lepsza od swoich poprzedniczek.

Fantastyczna,interesujaca i na pewno lepsza od swoich poprzedniczek.

Super książka.

Super książka.

Dobra, tak jak cały cykl.

Dobra, tak jak cały cykl.

Historia Matyldy, córki Wiktorii, kolejna kobita z ulicy Grodzkiej, która przerywa rodzinną tradycję związaną z apteką. Ta książka to również trochę sensacji i kryminału, tak naprawdę bez zakończenia, bo autorka zostawia nas w momencie, w którym wiele kluczowych wątków nie jest zakończonych.
Matylda - odważna, przełamuje stereotypy, uczuciowa, trochę ryzykantka, można ją polubić :) już cieszę się na kolejną część. Polecam!

Lucyna Olejniczak Matylda Zobacz więcej