Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek

Okładka książki Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek Anna Kargol
Okładka książki Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek
Anna Kargol Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawnicza RYTM
2016-07-29
2016-07-29
biografia podziemie senator artysta polityk andrzej strug

Okładka książki Lewicowy Kraków w okresie międzywojennym Anna Kargol, praca zbiorowa
Lewicowy Krakó... Anna Kargol, praca ...
Okładka książki Hermaion nr 4 Tadeusz Cegielski, Anna Kargol, Tomasz Krok, Zbigniew Łagosz, Adam Podlewski, Rafał T. Prinke, Piotr Witt
Hermaion nr 4 Tadeusz Cegielski, ...
Okładka książki I życzę ci, żeby... Wojtek81 (pseud.), Patrycja Balcerzak, Dawid Bartela, Andrzej Chodacki, Katarzyna Daniel, Monika Daszkowska, Chrisa Ellas (pseud.), Joanna Gorzka, Ewa Grim, Jan Stanisław Jeż, Anna Kargol, Katarzyna Karpińska, Katarzyna Mikołajczyk, Regina Orzechowska, Piotr Paschke, Anna Pełka, Agata Rak, Jolanta Rawska, Katarzyna Sieradzka, Alf Soczyński, Milena Wiese, Beata Wołoszyn, Magdalena Woźniak
I życzę ci, że... Wojtek81 (pseud.), ...

Mimo, że książka dotyczy niezwykle ciekawej postaci Andrzeja Struga (właś. Tadeusza Gałeckiego) to nie porywa. Biografia recenzowana to typowa praca naukowa, a niestety styl autorki bywa dość nudnawy. Wybitny pisarz, działacz społeczny Andrzej Strug wymaga lepszej biografii, która naprawdę przypomni jego postać i dorobek społeczeństwu. Z drugiej strony należy docenić szczególną bazę źródłową, którą wykorzystała pani Kargol. Ciekawy jest również wątek masoński, który ze względu na ograniczone materiały jest w dalszym ciągu niezwykle tajemniczy i intrygujący.

Książka chwilami jest nudna i nużąca. Odnosi się wrażenie, że Strug przewodniczył wszystkim organizacjom i gazetom jakie isniały na początku XXw. Mimo to warto było przypomnieć sobie trochę historii, nawet tej opowiadanej z punktu widzenia człowieka skrajnej lewicy i masonerii.

„Otóż pisać chce te twoje dzieje. Słowem żywym, mocnym, i żeby pamiętali cię ludzie długo – długo…”

Kolejna ważna publikacja Wydawnictwa RYTM, przybliżająca współczesnym czytelnikom, lekko już zapomnianą postać (no może, z wyjątkiem historyków czy badaczy dorobku II Rzeczypospolitej) naszych dziejów najnowszych. Tym razem będzie to sylwetka Andrzeja Struga (właściwie Tadeusza Gałeckiego),wybitnego działacza ruchu socjalistycznego i niepodległościowego, legionisty, pisarz, publicysty, którego biografia (nie tylko polityczna) jest jednocześnie odbiciem skomplikowanej, tragicznej i niesłychanie trudnej sytuacji w jakiej znalazł się naród i społeczeństwo polskie, a później i odrodzone państwo na przestrzeni XIX i XX wieku.

To utrwalona na kartach lektury historia nietuzinkowego człowieka, wielkiego patrioty i społecznika, którego niesłychaną aktywnością, na wielu rozmaitych polach i płaszczyznach, można by spokojnie obdzielić kilka osób, i jeszcze by pewnie coś zostało.

Autorka, snuje więc nam z jednej strony opowieść ( bardzo gruntownie podpartą merytorycznie, wpisaną w szerokie historyczne tło) o polityku i wieloletnim działaczu Polskiej Partii Socjalistycznej z drugiej zaś o wrażliwym na krzywdę i niesprawiedliwość pisarzu oraz ofiarnym i w pełni zaangażowanym działaczu społecznym. Ale jest jeszcze i trzecia odsłona jego działalności. Wolnomularstwo czyli masoneria, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, w której nasz bohater odgrywał istotną role ( był jednym z założycieli Wielkiej Loży Narodowej Polskiej) zarówno na gruncie krajowym jak i w kontaktach z tego rodzaju tajnymi organizacjami na arenie międzynarodowej.

„Za społeczne sumienie narodu uchodził więc Strug nawet wśród przeciwników politycznych. [...] podkreślano jego nieskazitelną postawę moralno etyczną i wyważenie sądów. „Wystrzegał się urażania swoich przeciwników politycznych-w sprawach zasadniczych był nieustępliwy”.

Biografia Andrzeja Struga pióra Anny Kargol to wnikliwe, dobrze udokumentowane i wielopłaszczyznowe spojrzenie na losy człowieka wpisanego w swój czas, zmagającego się ( jak wielu mu podobnych) z okrutnym i nieprzewidywalnym walcem historii. To również, widziany z tej perspektywy, niezwykle ciekawy, obraz narodu polskiego, który po stu dwudziesty trzech latach zniewolenia nie utracił nadziei na odzyskanie niepodległości, dokładając wszelkich, możliwych, starań by idea ta się ziściła. W książce przewija się plejada ważnych postach naszej historii, których postawy i role odegrały decydująca role w kształtowaniu się naszej nowej państwowości i ustroju. Szczególnie, przynajmniej dla mnie, interesująco jawi się wątek, dotyczący stosunku Andrzeja Struga do marszałka Józefa Piłsudskiego i całego obozu sanacji.
„Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek” to pozycja zdecydowanie warta polecenia ze względu na ogromne walory historyczne, dające czytelnikowi możliwość zmierzenia się z życiem i działalnością wielkiego Polaka oraz jego epoką, a tym samym przywrócenia go pomięci współczesnych. A na to z pewnością zasługuje.

• Biografie, listy, wspomnienia
  • Historia Polski