Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne

Okładka książki Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne Konrad Kruczkowski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski Wydawnictwo: Zielona Sowa biografia, autobiografia, pamiętnik
Zielona Sowa
2016-05-16
2016-05-16
rozmowa wywiad życie

Okładka książki Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść Jakub Milszewski, Kamil Sadkowski
Gastrobanda. W... Jakub Milszewski, K...
Okładka książki Pod prąd Robert Biedroń, Magdalena Łyczko
Pod prąd Robert Biedroń, Mag...
Okładka książki Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności. Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką Beata Nowicka, Maciej Stuhr
Stuhrmówka, cz... Beata Nowicka, Maci...

Rozmowy na poziomie

Wyszperałam w koszu za 1 zł, zawartość tego zbioru powinna być " dekalogiem " człowieczeństwa każdego człowieka.
Książkę powinien przeczytać każdy przeciwnik " orkiestry świątecznej pomocy " Wywiad z panią Ewą Błaszczyk pokazuje jak pan J. Owsiak dużo robi dobrego dla chorych i potrzebujących. Albo jak My uczestnicząc w takim przedsięwzięciu jesteśmy ofiarni i pomocni. Uważam, że draństwem jest bojkotować tego typu działanie.

Taką maksymę powinien wyznawać każdy lekarz, oprócz albo właśnie dlatego, że składał przysięgę - pomagać ! bez względu na okoliczności.

" Kiedy człowiek umiera, nie wolno pytać w jakiego Boga wierzy albo na kogo głosował "

Dla pani Anny Dymnej pomaganie to jak oddychanie, to co robi dla podopiecznych wymaga radości i oddania, bo gdyby miała przeliczać wysiłek na pieniądze ( a w fundacji jest wolontariuszką ) nie miałaby siły.
Jakim trzeba być złym człowiekiem aby napisać w komentarzu ( cytuję ) " Ty kurwo , po co pieniądze na debili wydajesz ? Słodką twarzyczką naród okradasz ! "

Ludzie niejednokrotnie wypowiadają się nie wiedząc jaką fundacją pani Anna się zajmuje. Niestety robienie dobrych rzeczy budzi w ludziach agresję.

Bardzo mądra rozmowa z ojcem Leonem Knabitem mnóstwo wartościowych wypowiedzi, spostrzeżeń np.
" jeśli zapytać ludzi, co nas dzieli, to szybko dochodzimy do wniosku, że tylko poglądy ! Wystarczy uszanować człowieka w człowieku i przyjąć zasadę " pierwszy nie dokonuję najazdu "

albo : " Rodzice wychowują dzieci, a szkoła czy Kościół powinny to wychowanie wspierać, ale trudno mówić o miłości rodzicielskiej kiedy ojciec musi pracować na dwóch etatach i widzi swoje dzieci raz na dwa tygodnie. "

czy też : " kapłan, który ma poukładane rzeczy fundamentalne, własną wiarę, wie że może być i do tańca i do różańca i będzie umiał zachować dystans, który nie ośmieszy jego służby. "

i bardzo ważne w obecnym świecie : " Z ambony nie może paść - " dzisiaj, całą parafią, ramie przy ramieniu idziemy glosować na ....... Tak nie może być - kościół to nie miejsce na wiec wyborczy ! "

Kolejna świetna rozmowa z Marcinem Mellerem o mediach, pieniądzach, polityce i trudnej sztuce kompromisu.

Niestety okazuje się, że np. " Polaków nie interesuje świat. Polskie tematy są upraszczane do niemożliwości, więc jak wytłumaczyć coś, co dzieje się daleko ? W internecie liczy się nagłówek, a nie treść. Nie ma miejsca na tematy poważne, nikogo już nie interesują pogłębione materiały, za to jest przestrzeń na sensację. Liczy się klikalność ! "

Smutne, że tak mało mamy czasu na kulturę szeroko pojętą
że pochłania nas praca i konsumpcja.
Polecam przeczytanie tych rozmów, bo jest jeszcze pani Henryka Bochniarz, która broni kobiet i ich roli w świecie zdominowanym przez mężczyzn i znany krytyk filmowy Tomasz Raczek.

Powinno być 9.5, bo pół oceny poleciało za mellera. Nie powiedział zbyt mądrych rzeczy. Poza nim każdy z autorów powiedział coś, nad czym warto się pochylić. Nie ze wszystkimi się zgadzam (raczek),ale na pewno do przemyślenia. Duży plus dostaje Kruczkowski. Jego spokój w rozmowie, opanowanie i szacunek dla interlokutora jest prawie namacalny. Żałuję że z (prawdopodobnie) kilkunastu godzin rozmów powstało tylko kilka stron wywiadu.

Sześć rozmów o tym co ważne. Z sześcioma całkiem różnymi osobami. Ewa Błaszczyk, Henryka Bochniarz, Anna Dymna, o. Leon Knabit, Marcin Meller, Tomasz Raczek. Osoby publiczne, znane ze swojej pracy zawodowej, a także z działalności charytatywnej.
Do mnie najmocniej trafiają spostrzeżenia Ewy Błaszczyk, Anny Dymnej i Marcina Mellera.
Różne są ich drogi, różna sytuacja życiowa, różne słowa mówią, ale mam wrażenie, że oni wszyscy mówią o jednym: o wartości drugiego człowieka i potrzebie relacji z ludźmi.

Różne są ich drogi, różna...

Książka otrzymana w prezencie. 120 stron, forma albumowa, znane postacie na okładce, zdjęcia jak z "Gali". Myślę sobie: Będzie bezpiecznie, będą banały. Czy w ogóle to ruszać?

Otworzyłem książkę na chybił trafił. I już po paru pytaniach wiedziałem, że warto i ze spijaniem sobie z dzióbków całe szczęście nie będzie to miało nic wspólnego.
Takie dziennikarstwo chciałbym widzieć na co dzień. Nie na odwal się tylko wyciskanie maksa z czasu przeznaczonego na wywiad, zadawanie najlepszych pytań i rozwijanie najciekawszych wątków. I bez tej współczesnej maniery przesłuchiwania i prowokowania do sensacyjnych odpowiedzi, naskakiwania. Ale też bez prób przypodobania się rozmówcy- wątpliwość i zdanie odrębne nie ukrywane i wyrażane z taktem.
Ludzie z pasją i wywiady prowadzone z pasją.

Zaskoczony połknąłem "Halo człowiek" w jeden wieczór bogatszy o ważne przemyślenia. Niby krótko a niczego tu nie brakuje. Polecam.

Takie dziennikarstwo chciałbym...

Nie wiem dlaczego, ale mnie jakoś nie oczarowały rozmowy Konrada Kruczkowskiego. Było to moje pierwsze spotkanie z tą osobą (bloga nie czytałam, ani nawet nie wiedziałam, że takowy istnieje…). Niby poprawnie, niby goście różnorodni, ale czegoś mi zabrakło.

Znowu – w kolejnej książce tego typu – pojawiła się Anna Dymna (lubię tę aktorkę, ale zaraz mi „wyjdzie z lodówki”!) opowiadająca głównie o swojej fundacji i wolontariacie. Ewa Błaszczyk (uwielbiam od czasów „Zmienników”) również opowiadała o klinice i swojej fundacji. Pojawiła się Henryka Bochniarz, więc było o firmach, przedsiębiorstwach i trochę o polityce (wg mnie najnudniejsza rozmowa). Kolejna rozmowa prowadzona z zakonnikiem Leonem Knabitem o… kościele (przemilczę…). Na szczęście pojawia się też Marcin Meller i mówi o mediach oraz Tomasz Raczek opowiadający o kulturze. Zdecydowanie dwie najciekawsze rozmowy, które "ratują" książkę!

Poza tym książka jest bardzo ładnie wydana – w stylu albumów. Twarda i gustowna okładka, nietypowy format, szerokie marginesy, większa interlinia (mało treści na stronie),liczne dobrej jakości zdjęcia rozmówców i… reklamy – sieci komórkowej, która sponsorowała książkę (sic!),kanału TV, fundacji… Kolokwialnie powiem: „sorry, jakoś mi się to nie klei”.

By wywiad był dobry, nie wystarczy mądry i elokwentny gość, pytania też są ważne. W tej książce, są stawiane w punkt.

Na początku nie wiedziałam o czym dokładnie jest ta książka - brak jednoznacznie zarysowanego "motywu przewodniego" i pozorny brak spójności.

Później odkryłam, że faktycznie traktuje o tym, co ważne, a dla każdego z rozmówców "ważne" leży w innym miejscu. Tak powstał opis współczesnych ludzi i świata, jaki kreują, oraz świata, jaki chcieliby kreować, ale z wielu względów nie mogą.

Może nie do końca dostałam to, czego chciałam, ale cieszę się, że przeczytałam.

Bloga Halo Ziemia śledzę od jakiegoś czasu, więc projekt autora "Halo człowiek" był mi znany. Tym chętniej sięgnęłam po tą książkę. Nie zawiodłam się. Jest to pięknie wydany album, z cudownymi zdjęciami i mądrymi, wzruszającymi rozmowami z bardzo wartościowymi ludźmi. Z jednej strony jest to pozycja na jeden wieczór, z drugiej warto sobie przyjemność czytania tej książki dawkować. Każda rozmowa to inna osoba, inny problem do rozważenia. W książce może nie ma dużo słów, ale na pewno znajdziemy w niej dużo treści, tej najbardziej wartościowej. Polecam.

• 2016
  • 2017