Włosi

2016-05-30
2016-05-30
Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel
reportaż naród Włochy Włosi etnologia etnopsychologia

Kiedy gdzieś wyjeżdżam poza Polskę lubię sięgać po lektury LUŹNO związane z tym miejscem – niekoniecznie przewodniki (choć też),ale autora z danego kraju lub reportaże o tym kraju lub cokolwiek w ten deseń. Tym razem padło na polecanych przez Marcina Mellera ‘Włochów’. I strasznie, ale to strasznie mi się to podobało. Po wstępie o geografii i historii przechodzimy do wielu kulturowych smaczków, z perspektywy brytyjskiego imigranta. Stereotypy, statystyki, blaski i cienie (laurka to to nie jest) włoskiej mentalności. Polecam.

Spodziewałam się, że nowe wydanie zostanie jakoś zaktualizowane, ale stan wiedzy pozostał mniej więcej na poziomie 2014 roku - w wielu kwestiach dość nieaktualnym, bo sporo się w ciągu ostatniej dekady zmieniło. Książka ma teoretycznie w sposób obiektywny przedstawiać specyfikę włoskiego społeczeństwa, ale aż do końca nie byłam w stanie oprzeć się wrażeniu, że mimo posługiwania się różnymi danymi i wypowiedziami różnych autorytetów),jest wyłącznie zlepkiem subiektywnych spostrzeżeń autora książki - towielka szkoda. Plus oczywiście zgadzam się z innymi opiniami, że dodatkowo jest także mocno „brytyjskocentryczna”, co nie działa na jej korzyść.

Książka wyjaśnia nieco w kwestii Włochów i wiele (och, jak wiele) w kwestii Anglików.

Duża porcja flaków z olejem. Jestem zaskoczona, że wytrwałam do końca, bo wiele razy chciałam się poddać, ale udało się. I uważam, że nie było warto.

Trzeba naprawdę mieć talent, żeby z tak żywego, pełnego energii i dynamicznego kraju zrobić krainę suchszą od pustyni, ale autorowi tej książki się to udało. Reportaż może być dobry, albo może sprawiać wrażenie rozdziału wyjętego z podręcznika do historii i ta książka reprezentuje właśnie tę drugą grupę, gdyż mało tu dobrego storytelling’u – jak to w podręcznikach szkolnych. Za to pełno tu suchych faktów, statystyk i analiz, które wcale by mi tak nie przeszkadzały, gdyby były ubrane w ciekawą historię. Z tego powodu wszystkie te informacje, przynajmniej w moim odczuciu, przysłowiowo wchodziły jednym uchem i wychodziły drugim. Moim neuronom ciężko było się w ogóle o cokolwiek zahaczyć.

W skrócie, jest tu dużo polityki, wiele uogólnień, mało geografii i jeszcze mniej kultury. Autor spogląda na Włochów krytycznym okiem z dozą protekcjonalności, która wydaje mi się aż nadto znajoma. Oczywiście, niektóre spostrzeżenia były trafione – ale cała otoczka marna i bez charakteru.

Książka minęła się także z moimi oczekiwaniami. Pierwsze dwa zdania opisu na tylnej okładce mówią: „Dlaczego Włosi mają kilkanaście określeń na wieszak, a ani jednego an kaca? Jak to możliwe, że ten sam naród stworzył największe dzieła sztuki i muzyki i zarazem mafię?”. Po takiej zajawce spodziewałam się ciekawostek językowych, zagłębienia się w fascynującą i pełną pasji mowę ciała Włochów i w końcu – w ich bogatą kulturę, spuściznę renesansu i uwielbienie do piękna, jedzenia i biesiady. Nie oczekuję romantyzowania Włoch czy ujęcia ich w kadrze pełnym cliché – niechże będzie krytyka! Ale żeby tak całkowicie pozbawić ten kraj jakiegokolwiek uroku…?

Takie właśnie są te Włochy Johna Hoopera. Niektórzy piszą, że w jego słowach kryje się sympatia do tego kraju – może i tak, nie wiem. Ale myślę, że ta tematyka dawała o wiele większe pole do popisu. Tę przestrzeń można było wypełnić polotem i finezją, które jak najbardziej mogłyby stać obok statystyk, analizy i krytyki. Wtedy byłaby to książka tryskająca energią, jak Włochy. Tutaj się to nie udało. Także jeśli przy tej lekturze spodziewasz się poczuć namiastkę la dolce vita, albo chociaż po prostu… vita – zawiedziesz się.

☆ Uwielbiam! Czytałam 2 razy.
☆ Książka bez lukru – przedstawia Włochów raczej w surowej scenerii, choć oczywiście są też pozytywne strony ich mentalności.
☆ Dużo ciekawych faktów zamiast suchej historii (np. o tym, że to właśnie we Włoszech powstał ruch slow food w proteście na wybudowanie McDonalda).
☆ Sporo badań i statystyk.

☆ Uwielbiam! Czytałam 2 razy.
☆ Sporo badań i statystyk.

Autor posiada zadziwiającą zdolność pisania o wszystkim w każdym rozdziale mimo że tytuł rozdziału wskazuje na coś innego (np. rozdział o tańcu zaczyna się od okularów słonecznych, a o tańcu zawiera kilkanaście zdań gdzieś pod koniec, z czego część o tańcach innych narodów niż Włosi). Spora dawka wiedzy, ale stworzyła raczej bałagan w mojej głowie. To, co mnie zszokowało, to kwestia osób niepełnosprawnych, aż musiałam sprawdzić rok wydania.

Ciekawa lektura, widać, że autor niemal dosłownie zjadł zęby na włoskiej kulturze i że pała sympatią do tego narodu, ale jest to raczej taka miłość “pomimo, że”, a nie “dlatego, że”. Widzimy w książce np. Jak bardzo dla Włochów ważne jest jedzenie, dowiadujemy się np., że to właśnie we Włoszech powstał ruch slow food (w odpowiedzi na budowę McDonald’sa obok Schodów Hiszpańskich),a w miejscowości Bra obok Turynu jest nawet uniwersytet slow foodu. Autor jednak zdecydowanie wykracza poza lukrowany wizerunek radosnych, otwartych i kochających życie Włochów, wskazując, że, paradoksalnie, mimo pozornej otwartości, Włosi są jednym z najbardziej nieufnych narodów w Europie, widzimy też, jak ważną rolę u Włochów odgrywają pozory i konwenanse, co ma m.in. implikacje dla tego, jak postrzegane we Włoszech są osoby z niepełnosprawnościami. Widać też nieszablonowy tok myślenia autora - widzimy np. Jaki jest związek między stosunkiem Włochów do ruchu drogowego a ich stosunkiem do czegoś takiego jak prawda obiektywna (spoiler: po włosku jest jedno słowo oznaczające “prawdę” i “wersję”). Bardzo cenna lektura dla wszystkich, którzy wybierają się do Włoch lub po prostu chcą się dowiedzieć więcej o tym kraju.

Naprawdę wartościowy reportaż, dzięki któremu możemy zobaczyć Włochy takie, jakie są. Dzięki temu, że autor pochodzi spoza Włoch, jego spojrzenie jest, moim zdaniem, całkiem neutralne, obiektywne. Nie owija w bawełnę, nie zasypuje czytelnika idyllicznym obrazem Italii jako krainy mlekiem i miodem płynącej, w której żyją wyłącznie szczęśliwi ludzie. Ta lektura pozwoliła mi zrozumieć wiele aspektów włoskiego życia, ale także pokazała mnóstwo ciekawostek. Nie jest to zdecydowanie książka, którą można przeczytać szybko i o niej zapomnieć, bo natłok informacji po prostu po jakimś czasie męczy i trzeba ją odłożyć, aby sobie to wszystko przetrawić. Polecam każdemu italofilowi :)

Osoby spodziewające się słodkiej laurki w stronę Włochów mogą się bardzo rozczarować, ponieważ książka rozprawia o wielu aktualnych problemach włoskiego społeczeństwa w sposób dość surowy, choć obiektywny. Bardzo wnikliwe spojrzenie na mentalność Włochów, zawierające sporo statystyk i porównań do innych krajów europejskich.

Bardzo ciekawa lektura, która pozwoliła mi na poznanie wielu ciekawostek o tym narodzenie podczas mojego pobytu na Sycylii.

• Reportaż
  • Italia