Historia literatury polskiej

Znak
2016-04-01
1994-01-01
Maria Tarnowska

Wystawiając ocenę "Historii literatury polskiej" trzeba uwzględnić jedną, podstawową rzecz. Nie my, Polacy, mieliśmy być jej głównymi odbiorcami.
Powstała w czasach, kiedy Miłosz wykładał na katedrze Literatur Słowiańskich na uniwersytecie w Berkeley i wydana była przede wszystkim z myślą o amerykańskich studentach. Oczywiście książka była czytana również przez inne osoby, ale ta wiedza powinna pozwolić "tym innym" na przyjęcie na czas obrad jury nad czytaną "Historią" bardziej pobłażliwej postawy i nie zaniżać wydanej książce noty
Ja przynajmniej tak robię.
Czy coś szczególnie mi utkwiło?
Nie żeby szczególnie, ale liczba stron poświęconych dorobkowi Adama Mickiewicza budzi szacunek, wiedząc jak trudna dla zagranicznego czytelnika może być Jego twórczość. Ja, gdybym był amerykańskim studentem załamałbym się przy lekturze i omawianiu 4 części Dziadów.

Mała powtórka historii literatury polskiej. Osobiście bardzo przydatna przed maturą, gdyż zawiera informacje (może czasem niezbyt szczegółowe, ale przypominające o utworach czy autorach),które powinien znać każdy maturzysta.
Ponadto, z tej książki Miłosz uczył studentów, którzy nie byli Polakami, dlatego przyjemnie jest czytać tę książkę również z tego punktu widzenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Gatsby - przeczytaj chociażby notatkę o Miłoszu na wikipedii,wtedy może zrozumiesz, jakim prawem Miłosz piszę o polskiej literaturze.
To mój ulubiony podręcznik do literatury, który nie przygniata nadmiarem informacji nie do przyswojenia.

Wiem ze to nie bedzie popularne, ale najwieksza zaleta Milosza bylo to ze dlugo zyl! Szkoda, ze nie mozecie mnie minusowac, tak, rozumiem ten bol :) Ale wsrod pisarzy jego pokolenia on byl najslabszy, po prostu mial biografie. Cenie go za wiele rzeczy, ale jak napisal te ksiazke, wscieklem sie, bo kim on jest zeby pisac nam nowa Historie Literatury, niech by napisam biografie, wspomnienia, dzienniki ale nie Historie.. do tego ani zdolnosci nie mial ani obiektywizmu! A zadna Historia... nie jest oparta na starczym widzimisie, nawet jesli jest on uroczym gawedziarzem...

Znakomicie napisana, choć nieco stronnicza i nierówna historia literatury rodzimej.

według mnie bardzo wybiórczo Miłosz podszedł do opisu autorów. Wielu ciekawych autorów zostało pominiętych

• Studia
  • Na półce

Dodaj cytat z książki Historia literatury polskiej